Który model wybrać ?

Witam

Chciałbym sobie umilić życie.
Obecnie w domu są 2 laptopy, tablet, telefony i do tego kilka dysków z muzyka, filmami, zdjęciami.
Stary telewizor (oglądam filmy przez USB z dysku lub pendrive) chcę wymienić na nowszy model (oglądanie filmów poprzez sieci z NAS), do tego mikrowieża, prawie zdecydowałem się na PianoCraft - radio internetowe, dab, odtwarzanie mp3, flac.

- udostępnianie zdjęć (jpg, raw), muzyki (mp3, flac), filmów (avi, mkv - od starych słabej jakości polskich filmów po full hd, w przyszłości 4k) - film 1-max.2 urządzenia jednocześnie ;
- backup NAS na zewnętrzny dysk - w nocy;
- backup laptopów (Ghost lub podobny soft), telefonów na NAS - w nocy;
- fajnie jakby była obsługa ups , żeby kulturalnie położył NAS ;
- ewentualnie rejestrator - 1, max. 2 kamery ;
- w przyszłości może konsola ;

Jaki model 2 lub 4 dyskowy polecicie ?

pozdrawiam
Paweł
DS118 + 6TB WD Gold + APC Back 700VA + stacja dokująca z 4TB Seagate SkyHawk

Re: Który model wybrać ?

nie piszesz nic o kwocie w jakiej chcesz się zmieścić. dyski też będziesz nowe kupować? modele 4-ro dyskowe są bardziej elastyczne - NAS-a nie kupuje się na chwilę. zawsze masz możliwość rozbudowy. DS918+ wydaje się na ten moment takim złotym środkiem wg mnie. jest wydajny, 4-ro dyskowy, do tego można w przyszłości podłączyć do niego jednostkę rozszerzającą. daj znać co do kwoty to się dokładniej doradzi.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<

Specjalnie nie napisałem kwoty, żeby nic nie sugerować.
Po prostu chce NAS 2 lub 4 dyskowy, pod to co opisałem.
2dyskowy jako mirror ale 4dyskowy mimo iż droższy w zakupie, bardziej "oszczędza" miejsce w raid5 i jest jak napisałeś bardziej elastyczny.
Dyski będą nowe.
Kamery 1, max 2 w przyszłości.
Doprecyzuję jeszcze, że potrzebuję z zapasem 6-8 TB, przechowywanie zdjęć, filmów, muzyki.
Odtwarzanie filmów na tv, laptopach, jednocześnie na max 2 urządzeniach.

Powiedzmy, że wybieram model 4 dyskowy i dostaję : DS418 , DS418j i DS918+.
Co da mi model DS918+ w stosunku do "niższych" modeli biorąc pod uwagę to czego potrzebuję.
Widzę różnice w procesorze, pamięci, im wyżej tym lepiej i drożej ale czy tego potrzebuję ?

Dodam, że to mój pierwszy NAS i nie mam porównania.
Dla mnie liczy się aby dał radę udostępnić jednocześnie filmy na 2 urządzenia, zdjęcia i muzykę mogę pominąć, bo do tego chyba nie potrzeba jakiejś specjalnej mocy, pamięci czy przepustowości.
Do tego backup samego NAS w nocy, laptop przez Ghost lub podobny soft i rejestrację z 1-2 kamer.

DS418j
DS418
DS418play
DS918+

Takie modele dostajesz. Tak jak pisałem wcześniej, wszystkie modele sprostają Twoim wymaganiom. Chcesz wydać więcej i mieć mocniejszy model, kup DS918+. Nie masz kasy, kup DS418j (tutaj przy transkodowaniu filmów może być problem) Celujesz w środek, kup DS418 lub DS418play.

Nie masz wygórowanych wymagań, wybierz to co Ci portfel podpowiada.

To zapytam jeszcze inaczej, przy maksymalnym obciążeniu.
Oglądam film na TV w Full HD + 2 kamery z rejestrowaniem z obu obraz w Full HD, powiedzmy 20 kl/s każda, to wszystkie z tych modeli dadzą radę, czy może są za słabe ?

"Jotka" jest za słaba.
DS3018xs
DSM 6.2.2-24922 Update 4
16GB RAM DDR4 2400 CL17 ECC
6x WD Red 6TB RAID 5 btrfs
2x Samsung SM961 512GB M.2 read/write SSD cache @ M2D18
2x SilverStone FW91 fan mod
APC Back USP ES 700G
RT2600ac + MR2200ac
SRM 1.2.3-8017 Update 4

Tak, z tych czterech modeli jedynie J będzie za słaba. Każdy inny da radę.

Dwie kamery Full HD to tylko dwie kamery Full HD ;) a film HD to tylko film HD. Jeśli będziesz go oglądał poprzez SMB i telewizor weźmie na siebie ciężar kodowania to nawet dziesięć takich możesz oglądać. To tylko Full HD. Nawet 4K nie zrobi na nim wrażenia. Wąskim gardłem będzie tutaj przepustowość WiFi lub kabla.

Z drugiej strony, nawet jeśli będziesz transkodował filmy np. poprzez Plexa to współczesne modele łykają to bez problemu. Ze dwa, trzy obejrzysz w tym samym czasie.

Także jeszcze raz... Nie masz wygórowanych wymagań, wybierz to co Ci portfel podpowiada (poza serią J)