Konfiguracja VPN z własnym internetem

Awatar użytkownika
BWaliszewski
Stały Bywalec
Posty: 356
Rejestracja: pt gru 18, 2015 2:55 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Konfiguracja VPN z własnym internetem

Post autor: BWaliszewski »

Mam kłopot... może z powodu późnej pory:

1. Konfiguruje połączenia VPN po stronie routera, no i połączenie jest realizowane ale cały ruch internetowy kierowany jest przez router. Wolałbym, żeby router wpuszczał jedynie do sieci - ale bez "ruszania" ruchu internetowego.

2. Druga rzecz - klienty wbudowane w Windows'10 - bez problemu łączą się z PPTP i zwłaszcza z L2TP.... a w Windows'11 nagle jest kłopot z L2TP. Ktoś to rozgryzał?

Dobrej nocy :-)
RT6600ax / SRM 1.3.1-9346 Update 8
DS923+ DSM 7.2.1-69057 Update 4 / 16GB RAM / 4x WDRed 3TB
APC Back-UPS ES 700G
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 433
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Konfiguracja VPN z własnym internetem

Post autor: stanley99 »

ad1. Ale który protokół VPN? Jeśli chodzi o np. Open VPN to w jaki sposób ma iść ruch ustawiasz w pliku konfiguracji klienta. Natomiast w SSL VPN (wynalazek Synology) włączasz odpowiednią opcję na routerze. Zobacz ten topic:
https://r.tapatalk.com/shareLink/topic? ... source=app
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
Awatar użytkownika
BWaliszewski
Stały Bywalec
Posty: 356
Rejestracja: pt gru 18, 2015 2:55 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Konfiguracja VPN z własnym internetem

Post autor: BWaliszewski »

No jasne. Już podaję szczegóły:

- Konfiguracja jest na RT2600ac
- Całość stawiana jest na VPN PLUS SERVER
- Interesuje mnie możliwość wykorzystania klientów wbudowanych w system Windows, a więc L2TP i testowo włączyłem sobie PPTP [docelowo PPTP nie chcę używać].
RT6600ax / SRM 1.3.1-9346 Update 8
DS923+ DSM 7.2.1-69057 Update 4 / 16GB RAM / 4x WDRed 3TB
APC Back-UPS ES 700G
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 433
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Konfiguracja VPN z własnym internetem

Post autor: stanley99 »

Zobacz to:
https://draytek.pl/przyklady/vpn-jak-w- ... /#przyklad
Wygląda na to, że wystarczy w Windzie wyłączyć domyślną bramę w sieci zdalnej w ustawieniach TCP/IP.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
Awatar użytkownika
BWaliszewski
Stały Bywalec
Posty: 356
Rejestracja: pt gru 18, 2015 2:55 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Konfiguracja VPN z własnym internetem

Post autor: BWaliszewski »

stanley99 pisze: wt sie 22, 2023 7:34 am Zobacz to:
https://draytek.pl/przyklady/vpn-jak-w- ... /#przyklad
Wygląda na to, że wystarczy w Windzie wyłączyć domyślną bramę w sieci zdalnej w ustawieniach TCP/IP.
Jak odznaczam tę opcję, to L2TP generalnie przestaje mi się łączyć... zauważyłem również, że mam chyba problem z certyfikatem i nie umiem chyba tego poprawnie przejść. PPTP nie wymaga certyfikatów i śmiga - a L2TP i tym bardziej SSL VPN - już tak i... niestety nie działa poprawnie...
RT6600ax / SRM 1.3.1-9346 Update 8
DS923+ DSM 7.2.1-69057 Update 4 / 16GB RAM / 4x WDRed 3TB
APC Back-UPS ES 700G
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 433
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Konfiguracja VPN z własnym internetem

Post autor: stanley99 »

Hmm, niestety więcej nie pomogę. L2TP i PPTP bawiłem się kiedyś tylko przez chwilę. Potem postawiłem OpenVPN (najpierw na Synku, wtedy jeszcze nie miałem routera z możliwością "bycia" serwerem VPN), a to głównie ze względu, że w tym protokole wystarcza otwarcie/przekierowanie tylko jednego portu, oraz można ten port zmienić na inny niż domyślny (łatwiej ominąć jakąś blokadę ;-) ). L2TP i PPTP potrzebują kilku portów, w dodatku są ustawione "na sztywno", przynajmniej ja nie potrafiłem ich zmienić. Po zakupie RT2600ac zacząłem używać Synology SSL VPN, któremu też wystarcza tylko 1 port i jest możliwa jego zmiana.

Może poszukaj jeszcze w sieci, może trzeba np. coś zmienić w rejestrze Windy?
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
Awatar użytkownika
BWaliszewski
Stały Bywalec
Posty: 356
Rejestracja: pt gru 18, 2015 2:55 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Konfiguracja VPN z własnym internetem

Post autor: BWaliszewski »

I tak bardzo Ci dziękuję za poświęcony mi czas czas :-)

Generalnie mam wrażenie, że mam jeszcze problem z ogarnięciem certyfikatów... zadałem pytanie w innym wątku jak te certyfikaty ogarnąć, bo w nich też upatruje źródło problemu - ale póki co... cisza ;-)
RT6600ax / SRM 1.3.1-9346 Update 8
DS923+ DSM 7.2.1-69057 Update 4 / 16GB RAM / 4x WDRed 3TB
APC Back-UPS ES 700G
Awatar użytkownika
BWaliszewski
Stały Bywalec
Posty: 356
Rejestracja: pt gru 18, 2015 2:55 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Konfiguracja VPN z własnym internetem

Post autor: BWaliszewski »

Przebadałem sytuacje na kilka sposobów. Chodzi o to, żeby się podłączyć do sieci "głównej" poprzez VPN i mieć dostęp do katalogów zdalnych we wszystkich serwerach. W tej chwili wygląda to tak:

1. Trzy sieci. Każda ma router i serwer Synology. We wszystkich router RT2600ac i różne modele Synology. Katalogi zdalne mapowane są po IP. W zasięgu WIFI sieci "głównej" - katalogi zdalne do wszystkich serwerów - działają.
2. Sieć "główna" gdzie są dwa połączenia Site-to-Site do sieci "podległych"
3. Dwie sieci "podległe" i w każdej jest jakiś serwerek Synology

Do routera w sieci "głównej" - zestawiam połączenie PPTP [dla testów, bo jest najszybsze]. W ustawieniach łącza wyłączam opcje "użyj domyślnej bramy w sieci zdalnej". Kiedy podłączam się do zestawionym łączem - sytuacja jest następująca:

- Do katalogów zdalnych serwera w sieci "głównej" - nie mam dostępu :-(
- Do katalogów zdalnych serwerów w sieciach "podległych" - MAM DOSTĘP :-)

PYTANIE:
Co robię "NIE TAK", że po wyłączeniu opcji ze zdjęcia - mam dostęp do katalogów zdalnych w serwerach w sieciach "podległych" - ale NIE MAM dostępu do katalogów serwera w sieci "głównej"? Chodzi o to, żeby nie korzystać z internetu firmy - ale mieć dostęp do katalogów zdalnych.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
RT6600ax / SRM 1.3.1-9346 Update 8
DS923+ DSM 7.2.1-69057 Update 4 / 16GB RAM / 4x WDRed 3TB
APC Back-UPS ES 700G
look12
Zawsze On-Line
Posty: 515
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 10:46 am

Re: Konfiguracja VPN z własnym internetem

Post autor: look12 »

Sprawdź ustawienia zapory w NAS’ie w sieci „głównej”, powinna przepuszczać ruch z adresacji VPN.
DS916+ /7.1-42661/
DS112+ /6.2.4-25556/
RT2600ac /SRM 1.3-9193/
Awatar użytkownika
BWaliszewski
Stały Bywalec
Posty: 356
Rejestracja: pt gru 18, 2015 2:55 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Konfiguracja VPN z własnym internetem

Post autor: BWaliszewski »

No właśnie jest przepuszczona. Wszystko elegancko. Co ciekawe - jak ustawiłem SSL VPN z włączonym tunelowaniem, i wszystkim klienta Synology - to działa znakomicie. Czyli obszedłem to inną drogą - ale w elegancki i skuteczny sposób. Moje podejrzenia coraz bardziej biegną w stronę operatora ORANGE i blokowania portów/usług. Muszę to posprawdzać...

Co ciekawe [choć pisałem o tym wyżej], mam 3 identycznie ustawione RT2600ac. Jeden mój w sieci INEA, drugi w sieci NETII, i ten feralny w ORANGE. Ustawienia identyczne [poza lokalnymi adresami]. Połączenia [na wymaganych przeze mnie zasadach] PPTP oraz L2TP działają w pierwszym i drugim... a na tym w ORANGE - nie.
RT6600ax / SRM 1.3.1-9346 Update 8
DS923+ DSM 7.2.1-69057 Update 4 / 16GB RAM / 4x WDRed 3TB
APC Back-UPS ES 700G
ODPOWIEDZ