Kopia zapasowa MailPlus

pawelbiskupski
Amator
Posty: 20
Rejestracja: wt mar 07, 2023 12:55 pm

Kopia zapasowa MailPlus

Post autor: pawelbiskupski »

Cześć wszystkim,
mam te pięć :mrgreen: przydzielonych skrzynek pocztowych, które działają całkiem sprawnie. I teraz chciałbym skonfigurować automatyczne kopie bezpieczeństwa każdej z osobna tak, aby każdy z użytkowników jak stwierdzi, że sobie coś skasował to będzie można przywrócić maile np. z ostatniej kopi.

Nie wchodzimy w szczegóły ilości kopi, ani co ile należy ją robić - pytanie tylko dotyczy jak to zrobić najlepiej...
Przeszukałem internet i nie znalazłem sposobu, o dziwo, również na stronie synology, na wykonywanie kopii skrzynek pocztowych. (możliwe że źle szukałem)

Proszę napiszcie jak Wy rozwiązujecie ten problem, albo jak można coś takiego ustawić?

dzięki serdeczne i pozdrawiam
220+
Przemuss
Godfather
Posty: 1318
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Kopia zapasowa MailPlus

Post autor: Przemuss »

Z typowej kopii całego usługi mailserwer plus z tego co pamiętam przywrócić będziesz mógł całość a nie pojedyncze maile. A to oznacza utratę tego co już przeszło od ostatniej kopii. Chyba że się mylę.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
pawelbiskupski
Amator
Posty: 20
Rejestracja: wt mar 07, 2023 12:55 pm

Re: Kopia zapasowa MailPlus

Post autor: pawelbiskupski »

no dobra, tak sobie główkuję i zastanawiam się czy zadziała opcja z migracją?
tzn. do każdego z kont mailowych tworzymy konto-kopię (jako użytkownika). I co jakiś czas po prostu wykonujemy migrację z konta-oryginalnego na konto-kopię. Sama migracja nie tworzy dubli i nie kasuje maili z konta docelowego, więc w razie czego można przywrócić to co jest wcześniej zmigrowane. Pytanie czy migrację można zautomatyzować? No i czy faktycznie to zadziała ? :D
220+
pawelbiskupski
Amator
Posty: 20
Rejestracja: wt mar 07, 2023 12:55 pm

Re: Kopia zapasowa MailPlus

Post autor: pawelbiskupski »

no to sam sobie odpowiem na to pytanie 8-) ale może komuś to jakoś pomoże... otóż nie da się tak zrobić bez dodatkowych licencji kont pocztowych, bo takie konto-kopia jeśli nie jest aktywowane to nie ma do niego dostępu i migracja się nie wykona...

aż nie chce mi się wierzyć, że synology nie ma rozwiązania na kopie bezpieczeństwa poszczególnych skrzynek :shock:
220+
krowka1978
Stały Bywalec
Posty: 329
Rejestracja: wt gru 15, 2015 6:42 pm

Re: Kopia zapasowa MailPlus

Post autor: krowka1978 »

Jest kopia całości, czyli odpowiedniego zasobu. O wszystkim jest w dokumentacji MailPlus Server'a. Co do odzyskania konkretnej skrzynki, to chwilowa zabawa, nie próbowałem jednak odzysku na konkretny czas - nie wiem, czy nowsze maile nie wylecą.
DS1513+
DSM 7.1.1
4GB RAM
5x 3TB WD RED WD30EFRX RAID 5 btrfs
DS1819+
DSM 7.2
32GB RAM ECC Kingston (2x KSM24SED8/16ME)
4x 8TB Seagate IronWolf ST8000VN004 RAID 6 btrfs
2x Seagate IronWolf 525 SSD M.2 1TB RW cache RAID 1 + E10M20T1
RT2600ac
SRM 1.3
2x MR2200ac (Mesh)
Przemuss
Godfather
Posty: 1318
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Kopia zapasowa MailPlus

Post autor: Przemuss »

Czyli jest tak jak sądziłem iż można odtworzyć ale jedynie całość.
Niektóre serwery pocztowe mają funkcje które to przechowują usunięte wiadomości przez x dni np zimbra. Ale w synology brak takiej funkcji.
Jak masz drugi serwer synology postaw tam osobna instalację i tam wysyłaj kopie wszystkich wiadomości.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
pawelbiskupski
Amator
Posty: 20
Rejestracja: wt mar 07, 2023 12:55 pm

Re: Kopia zapasowa MailPlus

Post autor: pawelbiskupski »

Dzięki za odpowiedzi.
to, że całość można, to wiem, ale to właśnie nie rozwiązuje problemu, bo chcąc uratować komuś jednego maila można pokasować 50 innych na różnych kontach ;> swoją drogą takie zabezpieczenie jest dobre jak traci się całe urządzenie i trzeba wszystko stawiać na nowo, ale logika i doświadczenie podpowiada, że w przypadku maili takie sytuacje zdarzają się rzadziej niż niechcący skasowany mail ... czy się mylę?

No i może kiedyś dorobię się drugiego NASa :cry: to będę robił tam kopię :D ale póki co muszę wymyśleć coś innego

@krowka1978
Co do odzyskania konkretnej skrzynki, to chwilowa zabawa
czyli rozumiem że sugerujesz przeszukiwanie podfolderów w MailPlus/@local/~numerki i po odnalezieniu tego właściwego (zakładając, że jeden to konkretna skrzynka, a o tym dokumentacja milczy) kopiowanie z archiwum do folderu oryginalnego (nie kopiując całości tylko ten jeden folder)?
220+
krowka1978
Stały Bywalec
Posty: 329
Rejestracja: wt gru 15, 2015 6:42 pm

Re: Kopia zapasowa MailPlus

Post autor: krowka1978 »

Tak, sugeruję przeszukiwanie podfolderów. Jeden numerek to konkretna jedna skrzynka użytkownika. Wystarczy skopiować folder z archiwum. Tylko nie sprawdzałem jak się to zachowa, gdy były nowsze maile. W każdym razie po skopiowaniu konkretnej skrzynki było co trzeba na tym koncie mailowym.
DS1513+
DSM 7.1.1
4GB RAM
5x 3TB WD RED WD30EFRX RAID 5 btrfs
DS1819+
DSM 7.2
32GB RAM ECC Kingston (2x KSM24SED8/16ME)
4x 8TB Seagate IronWolf ST8000VN004 RAID 6 btrfs
2x Seagate IronWolf 525 SSD M.2 1TB RW cache RAID 1 + E10M20T1
RT2600ac
SRM 1.3
2x MR2200ac (Mesh)
pawelbiskupski
Amator
Posty: 20
Rejestracja: wt mar 07, 2023 12:55 pm

Re: Kopia zapasowa MailPlus

Post autor: pawelbiskupski »

bomba...! dzięki wielkie ;)
220+
Przemuss
Godfather
Posty: 1318
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Kopia zapasowa MailPlus

Post autor: Przemuss »

@krowka1978 to co podajesz jest skuteczne przy zwykłym mail serwer. Natomiast plus z tego co pamiętam wymaga bazy danych mariadb gdzie to zapisuje wszelkie info.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
ODPOWIEDZ