Synology vs DVB-T2?

stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 433
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Synology vs DVB-T2?

Post autor: stanley99 »

Witam

Jak wiadomo w Polsce rozpoczął się proces przechodzenia na standard DVB-T2, co o ile wiem wiąże się nie tyko ze zmianami częstotliwości, ale także (a może przede wszystkim) systemu kodowania na h.265/HEVC (przedtem h.264/MPEG4).

Pytam bardziej z ciekawości niż rzeczywistej potrzeby (mój "zwykły" tuner DVB-T/MPEG4 został odłączony kilka miesięcy temu po awarii dysków w NAS, nie chciało mi się od nowa konfigurować kanałów, itd):
- czy są jakieś znane, sprawdzone dongle/tunery DVB-T2, współpracujące z VS? Czy zadziałaby z moim leciwym DS214play? Przypuszczam mogą być kłopoty z kodekiem h.265, nie wiem czy do mojego modelu można jakoś wgrać...

Ktoś drążył temat?
Pozdrawiam.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
look12
Zawsze On-Line
Posty: 515
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 10:46 am

Synology vs DVB-T2?

Post autor: look12 »

Na liście kompatybilności to był chyba jeden taki model.
Nie był dostępny w Polsce. Temat odbioru TV na NAS przez dongla USB właśnie umiera śmiercią naturalną.
DS916+ /7.1-42661/
DS112+ /6.2.4-25556/
RT2600ac /SRM 1.3-9193/
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 433
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Synology vs DVB-T2?

Post autor: stanley99 »

look12 pisze: pt kwie 01, 2022 9:10 am Na liście kompatybilności to był chyba jeden taki model.
Nie był dostępny w Polsce.
Tak, pamiętam coś, że na liście kompatybilności z DVB-T2 była lipa.
Niemniej "stary" DVB-T odbierałem na donglu, którego na owej liście nie było i sprawował się całkiem dobrze (bodaj jakiś Mediatech za wówczas ok. 40zł).
Liczyłem po cichu, że może podobnie będzie z T2, tzn. okaże się, że jakieś dongle jednak działają. Może temat nowego standardu jest jeszcze zbyt świeży(?)
Temat odbioru TV na NAS przez dongla USB właśnie umiera śmiercią naturalną.
Może i tak. A tak w ogóle: w DSM 7 działa DVB, w sensie jest w VS odpowiednia opcja? (ja wciąż na 6.x)
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
look12
Zawsze On-Line
Posty: 515
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 10:46 am

Synology vs DVB-T2?

Post autor: look12 »

DSM 7 nie obsługuje dongla USB z tunerem. Jak pamiętam, to w DSM7 jest jakaś możliwość odbioru DTV poprzez VS, ale jak przyglądałem się tematowi, to doszedłem do wniosku, że temat nie jest warty zachodu. Sposób jest opisany w dokumentacji VS.
Ostatnio zmieniony pt kwie 01, 2022 11:03 am przez look12, łącznie zmieniany 2 razy.
DS916+ /7.1-42661/
DS112+ /6.2.4-25556/
RT2600ac /SRM 1.3-9193/
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 433
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Synology vs DVB-T2?

Post autor: stanley99 »

@look12: dzięki.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
look12
Zawsze On-Line
Posty: 515
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 10:46 am

Synology vs DVB-T2?

Post autor: look12 »

stanley99 pisze:@look12: dzięki.
Jak znajdę chwilę to odświeżę sobie temat. W dokumentacji było bardzo to lakonicznie opisane, jak pamiętam to kończy się to zakupem dodatkowego, dość egzotycznego i relatywnie drogiego pudełka w technologii gdzie nie mam pewności, że będzie działać na terenie PL.
Edit:

Urządzenie kompatybilne z VS w DSM7:

https://www.silicondust.com/hdhomerun

Na amerykańskim Amazonie kosztuje 109 $, (wersja z NTSC).
Na stronie piszą, że jest też wersja Europe, w MediaMarkt pewnie go się nie znajdzie :-)
Ostatnio zmieniony pt kwie 01, 2022 12:45 pm przez look12, łącznie zmieniany 2 razy.
DS916+ /7.1-42661/
DS112+ /6.2.4-25556/
RT2600ac /SRM 1.3-9193/
Tequila
Amator
Posty: 27
Rejestracja: czw mar 31, 2022 7:16 pm

Re: Synology vs DVB-T2?

Post autor: Tequila »

A może coś w moim temacie?
DS218play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 433
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Synology vs DVB-T2?

Post autor: stanley99 »

Witam
Jako ciekawostka. Posiadam dekoder satelitarny oparty na linuxie Enigma 2. Właśnie dokupiłem do niego tuner DVB-T2 USB, przeznaczony w oryginale do konsoli Microsoft Xbox One, który jak wyczytałem na odpowiednich forach będzie działał również na moim dekoderze sat. Faktycznie, po odpowiednim skonfigurowaniu, tuner ruszył bez większych problemów. Odbieram już kanały DVB-T2 nadawane w nowym standardzie. Przy okazji nadal korzystam ze wszelkich dobrodziejstw jakie daje mi obecny dekoder z E2, nie musiałem dokupować i podłączać do telewizora kolejnego "pudełka", pilota, itd. etc.

Jak się zapewne domyślacie, z ciekawości spróbowałem podłączyć tuner M$ do swego DS214play. Tak jak się spodziewałem - niestety. Owszem w Panelu Sterowania -> Centrum Informacji pojawiło się urządzenie USB Microsoftu, ale tylko tyle. Video Station nie widzi żadnego tunera. Przypuszczam, że przede wszystkim brakuje odpowiednich sterowników. Niestety jestem za słaby w linuxie żeby coś kombinować z ich instalacją. Druga sprawa, myślę, że być może trudniejsza - czy mój NAS w ogóle potrafi/dałby radę obsługiwać kodowanie h.265/HEVC, lub czy można go do tego zmusić.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
Tequila
Amator
Posty: 27
Rejestracja: czw mar 31, 2022 7:16 pm

Re: Synology vs DVB-T2?

Post autor: Tequila »

Jeśli chodzi o kodowanie to prawdopodobnie wystarczy odpowiedni player. Pewnie VLC da radę bo przecież na PC oglądam wiele filmów w tym standardzie kodowania. Poza tym można ściągnąć jakiś film w tym kodowaniu i zobaczyć czy DS/VLC go odtworzy ns DS.
DS218play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 433
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Synology vs DVB-T2?

Post autor: stanley99 »

Tequila pisze: śr kwie 06, 2022 9:37 am Jeśli chodzi o kodowanie to prawdopodobnie wystarczy odpowiedni player. Pewnie VLC da radę bo przecież na PC oglądam wiele filmów w tym standardzie kodowania. Poza tym można ściągnąć jakiś film w tym kodowaniu i zobaczyć czy DS/VLC go odtworzy ns DS.
Właśnie wczoraj wieczorem zrobiłem szybkie testy, nie było już czasu pisać na forum. W tym dekoderze sat z dołożonym tunerem DVB-T2 nagrałem kawałek programu nadawanego w h.265/HEVC. Przerzuciłem plik na NAS-a. Tak jak można się było spodziewać: VLC na kompie odtworzył bez problemu - no ale to tylko zwykłe otwieranie pliku przez sieć. DS Video (też na kompie) zakrzyknął, że format pliku ścieżki dźwiękowej DTS jest nieobsługiwany (przedtem prosił o wybranie ścieżki eac3). Następnie zaproponował wybór innego odtwarzacza - i po wskazaniu VLC zgodnie z oczekiwaniem ruszyło. DS Video na Androidzie, a właściwie u mnie MX Player zakomunikował, że ścieżki eac3 odtwarzał nie będzie, lecz wyświetlił niemy obraz. Zatem przy odtwarzaniu plików widać, że to kwestia odpowiedniego odtwarzacza z odpowiednimi kodekami.

Pytanie co by było, gdyby tuner DVB-T2 był jednak prawidłowo "widziany" przez Video Station? Czy ruszyłoby strumieniowanie programów nadawanych w HEVC? Myślę, że może tak, gdyż (o ile mi wiadomo...) tuner nie zajmuje się dekodowaniem, a tylko odbiorem strumienia i jakby "przesyłaniem dalej", a właściwe dekodowanie odbywa się po stronie odtwarzacza. Natomiast prawdopodobnie można zapomnieć o transkodowaniu (zwłaszcza na sprzęcie takim jak mój), np. do niższego bitrate/rozdzielczości. Czasem celowo używałem, żeby zmniejszyć ilość przesyłanych danych.
No ale to wszystko tylko gdybanie. Tunery USB w nowym DSM 7 nie działają, a na 6.x "jest to co jest". Widać, że cała sprawa została przez Synology zarzucona i raczej nie ma co się spodziewać w tym temacie "nowości".
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
ODPOWIEDZ