Jak się dostać do DSM DS220j kiedy router jest w trybie bridge

wlodekh
Wtajemniczony
Posty: 192
Rejestracja: śr sty 27, 2016 12:37 pm

Re: Jak się dostać do DSM DS220j kiedy router jest w trybie bridge

Post autor: wlodekh »

A co masz w sekcji jak na str. 20 "> LAN & DHCP Settings" z instrukcji?
https://www.inea.pl/files/obsluga_klien ... -09-21.pdf

PS.
UPnP ja bym wyłączył.
DS720+ | RAM Crucial 8GB DDR-2666 SODIMM | 2 x WD Red 6TB | Btrfs
pajczur
Amator
Posty: 54
Rejestracja: ndz sty 17, 2021 1:42 am

Re: Jak się dostać do DSM DS220j kiedy router jest w trybie bridge

Post autor: pajczur »

Witam,
wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi. Trochę pogrzebałem, pokombinowałem i potrafię się już łączyć z Synology DSM, a także z portalem routera, kiedy ten jest w trybie Bridge. Router ma wtedy adres 192.168.100.1, podczas gdy przy wyłączonym trybie Bridge jest to 192.168.0.1

Niestety nie rozwiązuje to moich problemów z VPN.
Wciąż po wciśnięciu Control Panel->External Access->Router Configuration->"Set up router" otrzymuję błąd przy "Checking network environment".
W związku z tym wciąż nie jestem w stanie skonfigurować VPN na swoim NAS. Bo QuickConnect nie obsługuje VPN.
wlodekh pisze: ndz sty 24, 2021 7:07 pm A co masz w sekcji jak na str. 20 "> LAN & DHCP Settings" z instrukcji?
https://www.inea.pl/files/obsluga_klien ... -09-21.pdf

PS.
UPnP ja bym wyłączył.
Kiedy Router jest ustawiony w tryb Bridge Mode, to nic nie mam w tych ustawieniach LAN & DHCP, bo w trybie Bridge w ogóle nie mam dostępu do tych ustawień.
Natomiast UPnP mam jednak włączony gdyż jest to wymagane w do ustawienia routera w Control Panel->External Access->Router Configuration->"Set up router".
A tym samym jest to konieczne aby uruchomić serwer VPN.

Rozumiem, że potrzebny mi jakiś drugi, własny router, który ustawię pomiędzy modemem od operatora a moim NAS. I jednocześnie muszę ustawić ten modem od operatora w tryb Bridge mode? Czy to może ten mój router ma być w trybie Bridge mode?
Trochę się w tym gubię.
Nie rozumiem jaki to ma sens. Z tego co wiem router od operatora po włączeniu Bridge Mode staje się zwykłym modemem i dlatego muszę dostawić swój router.
I wtedy będę miał oddzielnie modem, NAS i pomiędzy nimi mój router.
Ale jakie to ma znaczenie czy router jest oddzielnie od modemu? Czy nie mogę skonfigurować tak modemu/routera od operatora tak aby całe to ustrojstwo było po prostu widziane przez NAS jako łańcuch urządzeń router -> modem? Może wtedy nie musiałbym mieć odrębnego routera?

Przepraszam, nic z tego nie rozumiem. Potrzebuję tylko uruchomić na swoim NAS serwer VPN (co zresztą już zrobiłem, ale nie mam możliwości połączenia się z nim z zewnątrz LAN). Może błądzę? może da się to uzyskać w jakiś inny sposób?

Za wszelką pomoc z góry dziękuję.
wlodekh
Wtajemniczony
Posty: 192
Rejestracja: śr sty 27, 2016 12:37 pm

Re: Jak się dostać do DSM DS220j kiedy router jest w trybie bridge

Post autor: wlodekh »

Skoro upierasz się przy tym routerze Technicolor i chcesz mieć VPN to polecam zrobić tak:
1. router w normalnym trybie, NIE bridge
2. w NAS ustawiasz stałe IP, np. 192.168.0.2
3. uruchamiasz VPN na NAS, polecam OpenVPN
4. w routerze przekierowujesz odpowiedni port z VPN (np. 1194 w przypadku OpenVPN) na adres IP NAS, czyli 192.168.0.2
5. w NAS ustawiasz DDNS, np. xxx.synology.me
6. w pliku konfiguracyjnym OpenVPN wpisujesz: xxx.synology.me:1194
7. po uruchomieniu klienta VPN na komputerze z zewnątrz logujesz się po adresie 192.168.0.2
Jeżeli używasz firewall na NAS pamiętaj o ustawieniu odpowiednich reguł.

Żeby dostać się do innych usług z zewnątrz możesz jak do tej pory korzystać z QC lub przekierować inne porty w routerze:
- 5000 dla DSM (polecam zmienić na inny żeby uniknąć ataków),
- 80 dla Photo Station
- co tam jeszcze chcesz
Wtedy logujesz się z zewnątrz:
- do DSM: xxx.synology.me:5000
- do Photo Station: xxx.synology.me/photo

Własny router to dużo lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie, możesz na nim postawić VPN jeśli ma taką opcję, nie przejmujesz się blokowaniem portów przez operatora, zadziała Ci WOL.

PS.
Jednak miałem rację proponując wcześniej zalogować się na adres 192.168.100.1
DS720+ | RAM Crucial 8GB DDR-2666 SODIMM | 2 x WD Red 6TB | Btrfs
pajczur
Amator
Posty: 54
Rejestracja: ndz sty 17, 2021 1:42 am

Re: Jak się dostać do DSM DS220j kiedy router jest w trybie bridge

Post autor: pajczur »

wlodekh pisze: pn sty 25, 2021 12:42 pm Skoro upierasz się przy tym routerze Technicolor i chcesz mieć VPN to polecam zrobić tak:
1. router w normalnym trybie, NIE bridge
2. w NAS ustawiasz stałe IP, np. 192.168.0.2
3. uruchamiasz VPN na NAS, polecam OpenVPN
4. w routerze przekierowujesz odpowiedni port z VPN (np. 1194 w przypadku OpenVPN) na adres IP NAS, czyli 192.168.0.2
5. w NAS ustawiasz DDNS, np. xxx.synology.me
6. w pliku konfiguracyjnym OpenVPN wpisujesz: xxx.synology.me:1194
7. po uruchomieniu klienta VPN na komputerze z zewnątrz logujesz się po adresie 192.168.0.2
Jeżeli używasz firewall na NAS pamiętaj o ustawieniu odpowiednich reguł.

Żeby dostać się do innych usług z zewnątrz możesz jak do tej pory korzystać z QC lub przekierować inne porty w routerze:
- 5000 dla DSM (polecam zmienić na inny żeby uniknąć ataków),
- 80 dla Photo Station
- co tam jeszcze chcesz
Wtedy logujesz się z zewnątrz:
- do DSM: xxx.synology.me:5000
- do Photo Station: xxx.synology.me/photo

Własny router to dużo lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie, możesz na nim postawić VPN jeśli ma taką opcję, nie przejmujesz się blokowaniem portów przez operatora, zadziała Ci WOL.

PS.
Jednak miałem rację proponując wcześniej zalogować się na adres 192.168.100.1
Panie Włodku,
bradzo dziękuję za tą szczegółową instrukcję. Szkoda, że nie mogę jej od razu przetestować gdyż jestem daleko od domu i od routera. Ale na pewno to przetestuję.

A co do drugiego routera to szczerze mówiąc mam drugi router w domu, od starego operatora, ale to pewnie jakaś tandeta. Po pierwsze nie wiem czy warto się w to bawić skoro to jakieś najtańsza tandeta od operatora. A po drugie, nie ukrywam, że dalej nie jestem pewien jak to skonfigurować?
Ale jak wrócę do domu to także i tego pewnie spróbuję. Wyobrażam to sobie tak:
1) Stary router (nazwijmy go "OLD router") podłączam do obecnego routera (NEW router) przez kabel;
2) Następnie NAS podłączam do tego OLD routera, też przez kabel;.
3) Następnie na NEW router ustawiam Bridge mode
4) A na OLD router włączam UPnP

I to już? Czy teraz "Set up router" w NAS zadziała bezbłędnie?
Nie wspominam o ustawieniach w NAS bo to chyba będzie to samo niezależnie od tego czy używam dwóch routerów czy jednego. Czyż nie?
wlodekh
Wtajemniczony
Posty: 192
Rejestracja: śr sty 27, 2016 12:37 pm

Re: Jak się dostać do DSM DS220j kiedy router jest w trybie bridge

Post autor: wlodekh »

Tak, Technicolor w tryb bridge, kabel z niego do portu WAN w drugim, ale jeśli to jakiś stary trup, pewno jeszcze 100 MBps to szkoda zachodu bo zamienisz siekierkę na kijek. Najlepiej podaj firmę i model to sprawdzimy co to za cudo.
Włączanie UPnP w mojej opinii jest zbędne.
DS720+ | RAM Crucial 8GB DDR-2666 SODIMM | 2 x WD Red 6TB | Btrfs
pajczur
Amator
Posty: 54
Rejestracja: ndz sty 17, 2021 1:42 am

Re: Jak się dostać do DSM DS220j kiedy router jest w trybie bridge

Post autor: pajczur »

wlodekh pisze: pn sty 25, 2021 2:03 pm Tak, Technicolor w tryb bridge, kabel z niego do portu WAN w drugim, ale jeśli to jakiś stary trup, pewno jeszcze 100 MBps to szkoda zachodu bo zamienisz siekierkę na kijek. Najlepiej podaj firmę i model to sprawdzimy co to za cudo.
Włączanie UPnP w mojej opinii jest zbędne.
Witam,
model starego routera niestety dokładnie nie sprawdzę, bo jestem daleko, ale patrząc po zdjęciach w necie jestem prawie pewien, że to ten: Technicolor 7200
Tutaj jest nawet jakiś artykuł o tym routerze, że niby nie jest taki zły: https://my.netia.pl/aktualnosci-i-opini ... -je-maluja

A co do UPnP to nie mój wymysł, wszystie tutoriale, które widziałem o tym mówią, że bez tego po prostu nie zadziała. I rzeczywiście kiedy mam tę opcję wyłączoną to po wciśnięcie w DSM "Set up router" dostaję komunikat z czerwonym wykrzyknikiem, że UPnP jest wyłączone, i że trzeba coś z tym zrobić.

Natomiast co do obecnego routera (Technicolor CGA2121) to szukałem w necie jak włączyć w nim VPN, ale nigdzie, nikt nic o tym nie pisze. W instrukcji ( https://www.inea.pl/files/obsluga_klien ... -09-21.pdf ) też nie ma ani słowa o VPN, chyba, że po polsku to się jakoś inaczej nazywa.

Coś mi ostatnio nic nie działa. Próbowałem po prostu sam przeszukać ten router i znaleźć opcję VPN. Ale jako, że jestem daleko od domu, to muszę mieć dostęp zdalny do tego routera. Przy pomocy współlokatora, który jest na miejscu, ale jeszcze mniej się zna na routerach próbowałem wykonać tę instrukcję: https://techwiser.com/access-your-route ... is%2074.12.

Zrobiłem wszystko dokładnie jak w tej instrukcji i dalej nie działa mi dostęp zdalny. Nie wiem co może być nie tak.
wlodekh
Wtajemniczony
Posty: 192
Rejestracja: śr sty 27, 2016 12:37 pm

Re: Jak się dostać do DSM DS220j kiedy router jest w trybie bridge

Post autor: wlodekh »

Podsumujmy bo robi się bałagan:
- Technicolor NIE ma własnego serwera VPN - nigdzie o tym nie napisałem! ,
- nie masz co podłączać tego drugiego routera bo to bez sensu,
- zrób jak napisałem wcześniej i zobaczymy czy zadziała, jeśli się do tego zastosujesz to UPnP nie jest Ci do niczego potrzebny bo sam decydujesz, które porty masz otwarte, poczytaj sobie:
https://pl.wikipedia.org/wiki/UPnP
https://nordvpn.com/pl/blog/upnp-co-to/

Zdalny dostęp do Twojego routera jest opisany na str. 25 instrukcji:
https://www.inea.pl/files/obsluga_klien ... -09-21.pdf
Tylko zaraz potem to wyłącz bo to niebezpieczne!
DS720+ | RAM Crucial 8GB DDR-2666 SODIMM | 2 x WD Red 6TB | Btrfs
pajczur
Amator
Posty: 54
Rejestracja: ndz sty 17, 2021 1:42 am

Re: Jak się dostać do DSM DS220j kiedy router jest w trybie bridge

Post autor: pajczur »

Kurcze przepraszam, już się trochę gubię hi hi hi, a najpewniej po prostu nie rozumiem.
Z tego co napisałeś wcześniej to między innymi to:
wlodekh pisze: 4. w routerze przekierowujesz odpowiedni port z VPN (np. 1194 w przypadku OpenVPN) na adres IP NAS, czyli 192.168.0.2
A teraz piszesz, że Technicolor nie ma własnego serwera VPN.

No nic. Muszę pokombinować, a przede wszystkim dostać się na ten router i zobaczyć czy tam są jakieś opcje kierowania jakichś portów na adres IP.

Dzięki i sorry za twardogłowość :)
wlodekh
Wtajemniczony
Posty: 192
Rejestracja: śr sty 27, 2016 12:37 pm

Re: Jak się dostać do DSM DS220j kiedy router jest w trybie bridge

Post autor: wlodekh »

Str. 22 w instrukcji, wpisz sobie tak, pod warunkiem, że IP NAS to 192.168.0.2 i używasz OpenVPN w NAS:
Obrazek
DS720+ | RAM Crucial 8GB DDR-2666 SODIMM | 2 x WD Red 6TB | Btrfs
pajczur
Amator
Posty: 54
Rejestracja: ndz sty 17, 2021 1:42 am

Re: Jak się dostać do DSM DS220j kiedy router jest w trybie bridge

Post autor: pajczur »

Witam,
wielkie dzięki, straszny mi wstyd :) ale cały czas nie działa nic. Ani zdalny dostęp do routera, ani VPN.

Nie wiem, jestem już taki zdesperowany, że jestem skłonny podać swój adres, albo DNS aby ktoś inny spróbował. No bo już naprawdę chyba wszystkiego próbowałem.

VPN ustawiłem zgodnie z Twoimi wskazówkami. Natomiast zdalny dostęp ustawiłem dokładnie według tego samouczka: https://techwiser.com/access-your-route ... is%2074.12.

Nie wiem co może być nie tak.

Acha, co mogę dodać jeszcze, że rzeczywiście zrobiłem jedno odstępstwo od Twojej instrukcji. A mianowicie zamiast Open VPN to użyłem L2TP/IPSec.
A to dlatego, że Open VPN chyba nie jest obsługiwany przez OSX. Oczywiście wszędzie tam gdzie występowało 1194 to zamieniłem na 1701, albo 500, albo 4500

Z tym też właśnie mam problem bo dla L2TP/IPSec są aż trzy numery tych portów podane, czyli 1701, 500 oraz 4500.
Oczywiście na routerze dodałem wszystkie trzy porty w w port forwarding rules. Ale to wszystko nie pomaga.
ODPOWIEDZ