DS918+ - dyski SSD w zatokach 3,5 cala

easat89
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: wt paź 13, 2020 1:16 pm

Re: DS918+ - dyski SSD w zatokach 3,5 cala

Post autor: easat89 »

look12 dzięki za wideo - w lokalnych pasmanteriach nie znalazłem odpowiedniego rzepu - czekam za przesyłką z Allegro.
Mikhnal - Noctua czyni cuda - mój PC z grzejącym się, podkręconym do 4,9 Ghz i7 4790k dzięki niej stał się niemalże bezgłośny - właśnie zamówiłem 2 sztuki dla mojego Synology.

Zrobiłem pierwsze pomiary sonometrem przed modyfikacjami.
Serwer umiejscowiony w garażu, w wiszącej szafie Rack 19 " 12U . W szafie poza serwerem synology kilka urządzeń z pasywnym chłodzeniem.

Pomiary dokonywane z odległości 100 cm, przy otwartej szafie. Serwer na dodatkowych nóżkach antywibracyjnych, które otrzymałem wraz z przemysłowym switchem. Każdy pomiar został powtórzony 3 razy, podaję uśrednione wyniki.

Dźwięk tła : 24 dB
Dźwięk przy braku aktywności dysków : 35 dB
Dźwięk przy zapisie ciągłym na dyskach : 43 dB

Co planuję?
1. Podkładki pod sankami z rzepu zgodnie z zaproponowanym filmem.
2. Wymiana wentylatorów na Noctua NF-A9 FLX 92 mm.

Jeśli to nie pomoże wytaczam ciężkie działo :
1. Szafa teleinformatyczna 10" 6U ( poza Synology w szafie znajdzie się również Switch ) umiejscowiona w zamkniętej szafie z płyty meblowej na przedpokoju.
2. Wygłuszenie wewnętrze szafy matą wygłuszającą używaną do wygłuszania komory silnika (taką posiadam) lub innym zaproponowanym materiałem wygłuszającym w rozsądnej cenie).

Jeśli to nie pomoże by zapomnieć o obecności serwera w domu, to już chyba nic nie pomoże.
Zastanawiałem się jeszcze nad wymianą dysków HDD - jednakże koszty z tym związane są zdecydowanie nadmiarowe.
DS918+ 2xSeagate Barracuda Pro 6TB( IronWolf), 2 x Adata SX6000NP NVME
DS1517+ 4xSeagate Barracuda Pro 4 TB (IronWolf), 1 x Adata CX400 - 128 GB
Synology RT2600ac
Switch USW-FLEX-MINI
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: DS918+ - dyski SSD w zatokach 3,5 cala

Post autor: R70 »

Niestety, obecnie jedyny sposób na instalację systemu i baz systemowych tylko SSDkach, a danych na HDD - tak żeby dyski HDD nie pracowały kiedy teoretycznie ich nie używamy, jest instalacja samych SSDków w NAS i przeniesienie dysków HDD od jednostki rozszerzającej. System ani bazy systemowe nie są instalowane na dyskach w jednostkach rozszerzających, w przeciwieństwie do wszystkich dysków w NAS. Tylko w takim rozwiązaniu wszystkie operacje systemowe (i te które wybierzemy przez korzystanie z wolumenów na SSD) nie będą wprawiały w ruch HDDków. Nie pamiętam niestety czy pozwoli to na hibernację dysków HDD podczas ich bezczynności (w wolnej chwili postaram się sprawdzić). Ale o ile pamiętam jest grupa aplikacji która jeśli pracuje, uniemożliwia hibernację - chyba jedną z nich jest Drive.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
look12
Zawsze On-Line
Posty: 519
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 10:46 am

DS918+ - dyski SSD w zatokach 3,5 cala

Post autor: look12 »

Lista aplikacji i usług wstrzymujących hibernację jest spora.
https://www.synology.com/pl-pl/knowled ... ibernation.
@easat89 jak możesz, to podaj wyniki pomiarów po rzepach, a następnie po podmianie wiatraków (lub na odwrót).
DS916+ /7.1-42661/
DS112+ /6.2.4-25556/
RT2600ac /SRM 1.3-9193/
easat89
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: wt paź 13, 2020 1:16 pm

Re: DS918+ - dyski SSD w zatokach 3,5 cala

Post autor: easat89 »

Pierwszy etap wyciszania za mną .

Rzep samoprzylepny , 20 mm. Miękka strona, przyklejony na dolnej części zatoki dyskowej.

Rezultat :
Dźwięk tła : 24 dB
Dźwięk przy braku aktywności dysków : 34 dB( było 35 dB)
Dźwięk przy zapisie ciągłym na dyskach : 39,5 dB (było 43 dB).

Różnica jest od razu słyszalna . Szum generowany przez dyski jest wyraźnie cichszy a dźwięki "chrobotania" są mniej irytujące.
Jest to jednak zdecydowanie za mało, by postawić serwer w domu - czekam za wentylatorami - mam wrażenie, że teraz to one są najbardziej słyszalne.
DS918+ 2xSeagate Barracuda Pro 6TB( IronWolf), 2 x Adata SX6000NP NVME
DS1517+ 4xSeagate Barracuda Pro 4 TB (IronWolf), 1 x Adata CX400 - 128 GB
Synology RT2600ac
Switch USW-FLEX-MINI
easat89
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: wt paź 13, 2020 1:16 pm

Re: DS918+ - dyski SSD w zatokach 3,5 cala

Post autor: easat89 »

Drugi etap wyciszania za mną.
Wentylator noctua NF-A9.

Różnica w głośności ? Absolutny brak. Zarówno dla słuchu , jak i wskazań sonometra - ale uwaga - tylko gdy wentylatory ustawione są w trybie cichym.
W przypadku ustawienia w trybie pełnego chłodzenia różnica kolosalna - noctua dalej tak cicha jak przy trybie cichym, oryginalne wentylatory są zdecydowanie głośniejsze, kilku krotnie głośniejsze.

Po trzech godzinach od uruchomienia ( wentylatory ustawione w trybie cichym) temperatury dysków identyczne jak przed wymianą - dyski HDD po 36 stopni, nvme - 42 stopnie.
DS918+ 2xSeagate Barracuda Pro 6TB( IronWolf), 2 x Adata SX6000NP NVME
DS1517+ 4xSeagate Barracuda Pro 4 TB (IronWolf), 1 x Adata CX400 - 128 GB
Synology RT2600ac
Switch USW-FLEX-MINI
easat89
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: wt paź 13, 2020 1:16 pm

Re: DS918+ - dyski SSD w zatokach 3,5 cala

Post autor: easat89 »

Trzeci etap wyciszania za mną - a raczej extremalnych testów.

Na swoim DS918+ mam zainstalowany DSM 7.0 beta.
Od 13 godzin serwer pracuje bez wentylatorów. - w zasadzie dla zaspokojenia ciekawości.
Jak zmieniły się temperatury? dyski HDD po 42 stopnie ( + 6 stopni) , temperatura systemu 46 stopni ( + 4 stopnie). Temperatura NVME 47 stopni ( + 5 stopni).
Zostawię go tak jeszcze na 1-2 doby.

Dla pełnego zobrazowania poniżej informacja co pracuje na synology:
- 4 kontenery dockera - Pi-hole, Grafana, InfluxDB, MySQL
- Synology drive, Synology office, Synology Chat.
- Maszyna wirtualna z Ubuntu 20.04
- Maszyna wirtualna z Windows 10
- masa innych pakietów od synology

Średnie wykorzystanie procesora - 45 %, średnie wykorzystanie wolumenu - 20 %.
DS918+ 2xSeagate Barracuda Pro 6TB( IronWolf), 2 x Adata SX6000NP NVME
DS1517+ 4xSeagate Barracuda Pro 4 TB (IronWolf), 1 x Adata CX400 - 128 GB
Synology RT2600ac
Switch USW-FLEX-MINI
easat89
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: wt paź 13, 2020 1:16 pm

Re: DS918+ - dyski SSD w zatokach 3,5 cala

Post autor: easat89 »

Szafa w mieszkaniu, blisko sufitu. Temperatura otoczenia mierzona na bieżąco czujnikiem DHT22 - 23,7 stopnia, wilgotność względna 67 %.
Serwer stoi swobodnie na półce, od frontu do drzwi suwanych 5 cm, po lewej stronie dosunięty na styk do płyty meblowej, po prawej zachowane 10 cm luzu. Za serwerem 10 cm luzu ( dalej pudła z plexi) , od góry do sufitu nad serwerem nie ma nic - ok. 40 cm odległości. W tyle szafy zamontowane rurki od ogrzewania podłogowego - w momencie pracy pieca temperatura na DHT22 znajdującego się 10 cm obok serwera wzrosła do 25,5 stopnia - temperatury serwera podskoczyły o 1 stopień.

Przez godzinę pracowała maszyna wirtualna obciążając procesor serwera do średnio 95 % :
Dyski 43 stopnie ( + 1 stopień względem 45 % wykorzystania procesora)
temperatura systemu 48 stopni ( + 2 stopnie względem 45 % wykorzystania procesora).

Dyski w PC z reguły nie mają żadnego chłodzenia - ewentualnie słaby wymuszony obieg powietrza wewnątrz - zazwyczaj utrzymują podobne temperatury pracy ( zaleźnie od producenta i modelu dysku) .
Dziwi mnie jednak procesor - temperatura systemu 48 stopni, przy długotrwałym obciążeniu procesora na 95 %, temperaturze otoczenia 23,7 stopni, bez wymuszonego obiegu powietrza moim zdaniem to genialny wynik.


Pozostawiam do soboty bez chłodzenia. W sobotę będę decydować czy zostawiam całość z jednym wentylatorem NOCTUA ( kupiłem póki co jeden) czy dokupuję drugi. Bez chłodzenia tak jak teraz nie pozostawię - dane historyczne z DHT22 pokazują, że temperatura otoczenia latem potrafiła przekroczyć w tym miejscu 29 stopni ( pod półką z NASEM znajduje się drukarka.Szafa stanowi pełną zabudowę ściany z 4 drzwiami suwanymi. Całkowity wymiar szafy 440 x 270 x 65 cm. Pozostała część szafy użytkowana jest już normalnie - głównie znajdują się w niej ubrania.

Procesor ma TDP 10 W, jednakże gdzieś czytałem, że w synology jest ono ograniczone do 8 W. Tmax procesora to aż 105 stopni - daleko mu do tego bez chłodzenia. Przy TDP 8 W pasywny radiator to powinno być zdecydowanie za mało.

Czy temperatura systemu to temperatura procesora? Jeśli nie, to jak monitorować temperaturę procesora?
DS918+ 2xSeagate Barracuda Pro 6TB( IronWolf), 2 x Adata SX6000NP NVME
DS1517+ 4xSeagate Barracuda Pro 4 TB (IronWolf), 1 x Adata CX400 - 128 GB
Synology RT2600ac
Switch USW-FLEX-MINI
ODPOWIEDZ

Wróć do „Modele serii +”