DS218play wymiana dysku

Cześć.
Mam do użytku domowego DS218play w raid 1 z dwoma dyskami. Oba są sprawne. Mam jednak jeszcze jeden pusty zapasowy dysk. Chciałbym wyciągnąć jeden z tych, które mam w Nasie i zsynchronizował dane na nowy, tak aby mieć zapasowy dysk z danymi, które aktualnie są w Nasie. Taka kopia bezpieczeństwa w razie katastrofy.
Jak to najlepiej zrobić? Wyłączyć, wymienić jeden z dysków, a potem w Zarządzaniu przechowaniem dodać ten nowy czysty dysk jako raid 1?
Dyski mam takie same.
Dziękuję.

Re: DS218play wymiana dysku

Dla mnie to jest jeden z najgorszych scenariuszy. Będziesz bardzo obciążał dyski przy synchronizacji, zrobisz ją raz a potem co? Jak dograsz nowe wersje plików? Lepiej włóż ten nowy dysk do jakieś obudowy USB 3.0, skonfiguruj kopiowanie ważnych danych nawet za pomocą pakietu USB Copy i podłączaj obudowę regularnie.
DS3018xs
DSM 6.2.3-25426 Update 2
2x 16GB RAM KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x WD Red 10TB WD100EFAX RAID5 btrfs
2x Synology SNV3400 read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x SilverStone FW91 fan mod
RT2600ac + MR2200ac
SRM 1.2.4-8081

mikhnal pisze:
sob lip 04, 2020 3:23 am
Dla mnie to jest jeden z najgorszych scenariuszy. Będziesz bardzo obciążał dyski przy synchronizacji, zrobisz ją raz a potem co? Jak dograsz nowe wersje plików? Lepiej włóż ten nowy dysk do jakieś obudowy USB 3.0, skonfiguruj kopiowanie ważnych danych nawet za pomocą pakietu USB Copy i podłączaj obudowę regularnie.
USB Copy oczywiście mogę zastosować.
Generalnie chodziło mi jednak o to, że np. sypną się oba dyski (błędna aktualizacja, przepięcie) i wtedy miałbym coś co może się uruchomić w NAS.
Synchronizacja i tak idzie po Cloud Station drive, a pozostałe dane to muzyka filmy i zdjęcia.

Ale przecież mógłbym zrobić jak chcę a potem bym synchronizował konkretne zmieniane foldery przez USB Copy opcją mirroring? Jak Myślisz?

gaijin pisze:
pn lip 06, 2020 1:54 pm
Ale przecież mógłbym zrobić jak chcę a potem bym synchronizował konkretne zmieniane foldery przez USB Copy opcją mirroring? Jak Myślisz?

To nie zadziała, albo synchronizacja i dysk na półkę, albo USB Copy lub HyperBackup na dysk w obudowie.
Zrobisz tak, jak będziesz chciał.
DS3018xs
DSM 6.2.3-25426 Update 2
2x 16GB RAM KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x WD Red 10TB WD100EFAX RAID5 btrfs
2x Synology SNV3400 read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x SilverStone FW91 fan mod
RT2600ac + MR2200ac
SRM 1.2.4-8081

No ale jak często będziesz wymieniał i od nowa synchronizował te 3 dyski żeby mieć aktualne dane? Wkładając ten dysk w obudowę USB i odpalając odpowiednie zadanie backupu możesz możesz mieć na zewnętrznym dysku wiele kolejnych wersji danych, aktualizowanych nawet kilka razy dziennie, a całość poza pierwsza kopia będzie znacznie mniej obciążała system, będzie realizowany w krótszym czasie i bezobsługowo.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac

Przy scenariuszu: mam dwa dyski w Raid, wyjmuję jeden, wkładam drugi, robię odbudowę. Potem za tydzień, wyjmuję jeden, wkładam kolejny, robię odbudowę (wszystko kopiuje się od zera). Jasne, że będzie działać, ale jakie dyski to wytrzymają? Bez sensu. Wersja z kopią w obudowę USB jest dużo lepsza.

Oczywiście pierwszy scenariusz tez będzie działał, bo kto bogatemu zabroni? Dyski będą padać jak muchy, więc i dane będą mało bezpieczne.

Rozumiem.
Tylko przy USBCopy to najlepiej by było mieć 4-ty dysk. Padnie mi któryś z 2ch w NAS, to muszę użyć tego do kopii usbcopy.
Przy podłączeniu do obudowy widzicie to jako pracę 24/7? Czy sporadyczne kopiowanie podłączając na "chwilę"?
Dane, które tam mam nie zmieniają się często - to przede wszystkim bajki dla dzieci, muzyka no i zdjęcia.
Dane często się zmieniające mam w cloudstation a te synchronizują mi się na komputerach.

Samą synchronizację widzę raz na 3 miesiące.

No tak, ale kopia na dysku zewnętrznym to druga kopia danych a nie dysk zapasowy.
Jeśli chcesz mieć "kopię" danych, synchronizowanych na bieżąco na dysku wewnątrz a specyfika danych z tego co piszesz nie wymaga ciągłego i stałego dostępu, to możesz zrezygnować z R1, pozostać na 2 niezależnych dyskach - pierwszy z wolumenami z danymi, a drugi dysk wewnętrzny z wolumenami backupowymi. Ustawiasz zadanie HyperBackup z wersjonowaniem i będzie robić backup na tym drugim wewnętrznym dysku. A na drugim dysku zewnętrznym (na USB) robisz rzadziej synchronizowaną kopię za pomocą usbcopy albo (wg mnie lepie) też HB. Masz wersjonowanie backupów, 2 kopie danych - na drugim dysku wewnętrznym i na zewnętrznym i dyski nie są tak obciążone jak przy każdej odbudowie.
Naprawdę, każde rozwiązanie wydaje mi się lepsze niż systematyczna podmiana dysków w macierzy i jej odbudowa.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac