Przełożenie dysku podpiętego poprzez USB do Synology

barni
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: ndz gru 20, 2015 12:05 am

Przełożenie dysku podpiętego poprzez USB do Synology

Post autor: barni »

Witam
Mam w Synology 2 dyski 2 TB skonfigurowane jako osobne woluminy. Potrzebuje jeden z nich zawierający kopie Time Machine zamienić na wiekszy. Pytanie czy można zrobić to w ten sposób, że:
- podłączam nowy dysk do NAS-a po USB na przejściówce
- normalnie formatuje dysk jako kolejny wolumen
- nastepnie zgrywam cały plik z kopią TM na podłaczony po USB dysk
- wyciągam poprzedni dysk z Synology i w jego miejsce montuję ten podłaczony po USB

Pytanie na co zwrócić uwagę, aby to zadziałało.
Ew. jak inaczej zgrać te dane nie mają dodatkowego dysku oprócz tego kupionego.
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 615
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Przełożenie dysku podpiętego poprzez USB do Synology

Post autor: SnejX »

Czemu chcesz dysk po USB od razu formatować jako nowy wolumen?
Nie wiem jak wygląda kopia TM na synology, ale jak podłączysz dysk po USB to masz w FIle Station dostęp do niego, kopiujesz na niego co chcesz.
Później bawisz się dyskami i operacja odwrotna, z usb kopiujesz w drugą stronę.

Ew. jak z File Station nie pójdzie to może użyj Hyper Backup.
barni
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: ndz gru 20, 2015 12:05 am

Re: Przełożenie dysku podpiętego poprzez USB do Synology

Post autor: barni »

Ok ale ten z USB wlozony do Synology nie bedzie wymagal ponownego formatu ?
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 615
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Przełożenie dysku podpiętego poprzez USB do Synology

Post autor: SnejX »

Mój WD 2TB nie wymagał, jest w NTFS.
Służy ma jako dodatkowy backup super-ważnych moich danych, robię to przez HyperBackup.
Później mogę się do tych danych dostać z Windowsa.

Po prostu podłącz ten dysk i zobacz co się pojawi. Sprawdź w File Station czy go widzisz. Potem się zastanowisz co dalej.
A nie możesz po prostu wymienić tego dużego dysku i zrobić kopię Time Machine jeszcze raz?
barni
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: ndz gru 20, 2015 12:05 am

Re: Przełożenie dysku podpiętego poprzez USB do Synology

Post autor: barni »

Ta mam backupy z kilku miesiecy, ltore chce zachowac. Nic to zostaje kombinayoryka:-)
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Przełożenie dysku podpiętego poprzez USB do Synology

Post autor: R70 »

Ja chyba czegoś nie wiem. Więc dopytam ? jak chcesz sformatować ten dysk USB jak kolejny wolumen ? przecież on będzie widoczny jak folder współdzielony a nie jako wolumen.
Jutro postaram się sprawdzić jak to najłatwiej zrobić na LABowym DS710+. Wydaje mi się ze w tym przypadku da się to zrobić odwrotnie - tzn. na wszelki wypadek robisz kopię konfiguracji, wyłączysz nas, zastąpisz mniejszy dysk większym i po włączeniu i zbudowaniu nowego wolumenu na większym dysku, podepniesz mniejszy (stary) dysk po usb i skopiujesz z niego dane na nowy wolumen w NAS. Wydaje mi się że wiele lat temu coś takiego zrobiłem. Ale zanim jutro tego nie sprawdzę i nie napiszę Ci że to działa, to NIE RÓB TEGO bo mogło mi się coś pomieszać w łepetynie ;)

edit
Sprawdziłem już dziś.
NIE DZIAŁA - coś musiałem popierniczyć.

Najłatwiej pożycz gdzieś na czas operacji dodatkowy dysk.
Ostatnio zmieniony śr paź 31, 2018 9:58 pm przez R70, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 615
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Przełożenie dysku podpiętego poprzez USB do Synology

Post autor: SnejX »

barni pisze: śr paź 31, 2018 9:00 pm Ta mam backupy z kilku miesięcy, które chce zachować. Nic to zostaje kombinatoryka:-)
żadne kombinowanie, podłącz dysk przez usb, skopiuj na niego to co ci jest potrzebne, wymień dysk+konfiguracja, na koniec przegraj z powrotem to co ci potrzebne.
PS. zakładam, ze twój Synek ma usb3.0 :)
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Przełożenie dysku podpiętego poprzez USB do Synology

Post autor: R70 »

SnejX pisze: śr paź 31, 2018 9:57 pm
barni pisze: śr paź 31, 2018 9:00 pm Ta mam backupy z kilku miesięcy, które chce zachować. Nic to zostaje kombinatoryka:-)
żadne kombinowanie, podłącz dysk przez usb, skopiuj na niego to co ci jest potrzebne, wymień dysk+konfiguracja, na koniec przegraj z powrotem to co ci potrzebne.
PS. zakładam, ze twój Synek ma usb3.0 :)
Nie wiem czy dobrze Cię rozumiem, ale sprawdziłem właśnie że przynajmniej dla wersji DSM5.2 wsadzenie do Synka nagranego po USB dysku (sprawdziłem na ext4) nie zadziała; NAS widzie dysk jak niezainicjowany.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 615
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Przełożenie dysku podpiętego poprzez USB do Synology

Post autor: SnejX »

R70 pisze: śr paź 31, 2018 10:12 pm dla wersji DSM5.2 wsadzenie do Synka nagranego po USB dysku (sprawdziłem na ext4) nie zadziała; NAS widzie dysk jak niezainicjowany.
Nie wiem czy teraz ja dobrze czytam ze zrozumieniem, bo tak średnio mi to po polsku brzmi.
Chodzi Ci o to, że dysk podłączony przez usb, który jest sformatowany na ext4 nie będzie wykryty prawidłowo przez synology z DSM 5.2 ?

Trzeba podłączyć i sprawdzić, po co zgadywać. Nie wiemy jaki Synek, z jakim DSM, jaki dysk usb, z jakim systemem plików ma @barni.
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Przełożenie dysku podpiętego poprzez USB do Synology

Post autor: R70 »

ok. następnym razem postaram się napisać w języku literackim ;)
już doprecyzowuję: Dane z dysku, sfromatowanego w ext4 i zapisywanego przez USB, nie będą dostępne dla DSM 5.2 jeśli taki dysk zainstalujemy w zatoce NASa synology. W "zarządzaniu przechowywaniem" zobaczymy ten dysk jako niezainicjowany.
Jedyne rozwiązanie tego problemu, jeśli nie mamy zapasowego dysku który skróciłby czas operacji, podał .
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
ODPOWIEDZ