Intel Atom C2538 - problem - rozwiązanie

ODPOWIEDZ
LordNikkon
Amator
Posty: 14
Rejestracja: pn maja 28, 2018 9:31 am

Intel Atom C2538 - problem - rozwiązanie

Post autor: LordNikkon »

Serwus wszystkim,

Posiadam jednostkę DS1817+ wraz z dwoma dołączonymi do niej jednostkami DX517. Ostatnio natrafiłem na informację że Atomy C2538 z steppingiem B0 mają problem z LPC, który ujawnia się po około 18 miesiącach pracy. Trudno się więc dziwić że się trochę martwię, gdyż moja macierz pracuje już 12 miesięcy i zablokowanie tej maszyny może okazać się wręcz tragiczne w skutkach.

Dziwi mnie postawa Synology, które w modelu z 2017 roku pakowało CPU z uszkodzonej rewizji kiedy na rynku był już dostępna ulepszona/poprawiona rewizja C0 która nie miała problemów z zegarem.

Fakt. Gwarancja na jednostki wyposażone w te CPU została poszerzona o rok (https://www.synology.com/en-global/comp ... s%20Update) ale w wypadku tej maszyny przestój będzie niezwykle trudny do zaakceptowania.

Czy ktoś ma lub miał taki problem z Synology z serii 15+ lub 17+ gdzie montowano te felerne krzemy?

Zadałem pytanie Synology i mam nadzieję, że zadziałają proaktywnie i może wymienią płytę na wolną od wad bo wg tego co czytałem to wersja B0 to istna rosyjska ruletka. Na szczęście awaria procesora nie powoduje uszkodzenia danych, ale nadal mnie to nie pociesza. Problem jest znany od dawna i Synology nie jest do końca winne bo to Intel zawinił ale CPU jest wersji wlutowanej w płytę i nijak tego nie da się wymienić samodzielnie na coś innego ergo wszystkie problemy trzeba kierować do Synology.

Na domiar złego problem występuje po reboocie jednostki i problem jest z bootem ergo jednego dnia może działać dobrze a po aktualizacji i reboocie możemy stracić dostęp do danych i to do momentu wymiany płyty, co trwa bo zgłoszenia podobno można składać tylko jako zwykłe RMA a nie advanced RMA.
DS1515 + DX513 (Mod: 4GB, Noctua NF-R8 redux-1800)
RAID5: 6x3TB WD Red + Hot Spare
System: DSM 6.2-23739 Update 1
UPS: Eaton 5S550i
LordNikkon
Amator
Posty: 14
Rejestracja: pn maja 28, 2018 9:31 am

Re: Intel Atom C2538 - problem - rozwiązanie

Post autor: LordNikkon »

Trochę słabo to wygląda bo z jednej strony rozumiem, że nie ma co ogłaszać akcji serwisowej wymiany H/W ale standardowe RMA to mocne przegięcie bo wersji Plus nie kupuje się do domu ale do małych i średnich biur, gdzie ludzie pracują na danych.

Dobrze, że dali dodatkowy rok gwarancji ale jakoś mnie to nie za bardzo pociesza, bo bałagan jaki powstanie kiedy padnie tak wielka macierz będzie gigantyczny.

Rozumiem, że jak Atom przejdzie magiczny czas 18 miesięcy to już będzie działał dobrze? Czy nadal może wystawić kopyta?
DS1515 + DX513 (Mod: 4GB, Noctua NF-R8 redux-1800)
RAID5: 6x3TB WD Red + Hot Spare
System: DSM 6.2-23739 Update 1
UPS: Eaton 5S550i
LordNikkon
Amator
Posty: 14
Rejestracja: pn maja 28, 2018 9:31 am

Re: Intel Atom C2538 - problem - rozwiązanie

Post autor: LordNikkon »

Dzięki będę obserwował ową DS1817+ w sumie jest jeszcze 3 lata gwarancji (licząc ten dodatkowy rok ograniczonej gwarancji) więc jak zdechnie to powinno w tym okresie, choć lepiej, żeby nic się nie działo.

Dziwi mnie tylko, że Synology nadal pakuje te procki w "loteryjnej" rewizji do DS1817+ i nie wyda nowego/starego 8 dyskowca z nowszą generacją procesorów. Ewentualnie z jakimś Celeronem czy nawet Pentiumem. Sam mam w domu DS1515 na Annapurna Labs Alpine AL-314 i działa doskonale. Najwyżej kolejną jednostkę którą zaproponuje firmie to będzie DS1817 na tym samym Annapurna Labs Alpine AL-314 i wystarczy. Przynajmniej nie będę się martwił o to że procesor może mi się skopać w dowolnym momencie. Jakoś przeżyję brak BTRFS, który jest świetny.
DS1515 + DX513 (Mod: 4GB, Noctua NF-R8 redux-1800)
RAID5: 6x3TB WD Red + Hot Spare
System: DSM 6.2-23739 Update 1
UPS: Eaton 5S550i
Przemuss
Godfather
Posty: 1314
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Intel Atom C2538 - problem - rozwiązanie

Post autor: Przemuss »

Temat już poruszany. viewtopic.php?f=48&t=736&hilit=c2xxx
Nie zwracaj uwagi na wypowiedzi użytkownika VEG.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
ODPOWIEDZ