Uprawnienia i zarządzanie folderami współdzelonymi

WDK
Amator
Posty: 13
Rejestracja: pn maja 21, 2018 3:26 pm

Uprawnienia i zarządzanie folderami współdzelonymi

Post autor: WDK »

Witam

Na początku powiem że to dopiero moje początki jeśli chodzi o zarządzanie serwerami NAS, dlatego proszę o wyrozumiałość oraz bardzo dokładne (drobiazgowe) wyjaśnienia dotyczące przedstawionego przezemnie problemu.

A więc...
Utworzyłem nowy katalog współdzielony (i nazwałem go "FIRMA")
Ustawiłem żeby ten katalog był wykorzystywany przez aplikację CloudStation
Utworzyłem grupę USERS i nadałem tej grupie uprawnienia "tylko do odczytu" katalogu FIRMA
Utworzyłem nowych użytkowników user1, user2, user3, itd
Wszystkich tych użytkowników dodałem do grupy USERS
Teraz chciałbym aby wszyscy użytkownicy mogli odczytywać całą zawartość katalogu FIRMA(w raz z wszystkimi podkatalogami), ale żeby user1 mógł zapisywać tylko w podkatalogu "U1", user2 tylko w katalogu "U2", User3 zarówno w katalogu "U2" jak i w katalogu "U1"

Oczywiście wszystkie te katalogi (U1, U2, U3) są podkatalogami katalogu "FIRMA"

Bardzo prosze o informację jak skonfigurować uprawnienia użytkowników aby to wszystko działało jak należy.


Za pomoc i wszelkie wskazówki z góry dziękuję.
Mój Serwer to: DS1517+
WDK
Amator
Posty: 13
Rejestracja: pn maja 21, 2018 3:26 pm

Re: Uprawnienia i zarządzanie folderami współdzelonymi

Post autor: WDK »

To proszę sobie wyobrazić taką sytuację:
W firmie jest kilka zespołów. Każdy z nich składa się z:
- menażera projektu
- grafika
- handlowca
- kierownika grupy wykonawców (całego projektu)
Każdy z tych pracowników, aby wykonać swoją część zadania potrzebuje wyników pracy innego pracownika, ale aby uniknąć "podkładania świni" (co się zdarza zwłaszcza gdy przychodzą nowi pracownicy) to każdy z nich ma mieć możliwość zapisywania zmian tylko w swoim katalogu, ale musi mieć możliwość odczytywania plików w innych katalogach.

Dodatkowo kierownik z grupą wykonawców pracuje poza firmą więc nie ma możliwości aby pracował w firmowej sieci LAN, dlatego te dane muszą być dostępne również na zewnątrz (ztąd też rozwiązanie chmurowe było by najwygodniejsze)
Mój Serwer to: DS1517+
WDK
Amator
Posty: 13
Rejestracja: pn maja 21, 2018 3:26 pm

Re: Uprawnienia i zarządzanie folderami współdzelonymi

Post autor: WDK »

A można prosić o jakieś konkrety? Może jakieś linki (aby o tym poczytać) lub jakaś nazwa aplikacji?


A czy jest gdzieś opisane jak przydzielać uprawnienia użytkowników na poszczególne podkatalogi (w oparciu o SMB/AFP/NFS) ?
Mój Serwer to: DS1517+
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Uprawnienia i zarządzanie folderami współdzelonymi

Post autor: mikhnal »

WDK pisze: czw maja 24, 2018 9:27 am A czy jest gdzieś opisane jak przydzielać uprawnienia użytkowników na poszczególne podkatalogi (w oparciu o SMB/AFP/NFS) ?
Pomoc w DSM trochę wyjaśnia.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
WDK
Amator
Posty: 13
Rejestracja: pn maja 21, 2018 3:26 pm

Re: Uprawnienia i zarządzanie folderami współdzelonymi

Post autor: WDK »

mikhnal pisze: czw maja 24, 2018 9:57 amPomoc w DSM trochę wyjaśnia.
W pomocy znalazłem jedynie jak skonfigurować samą usługę
Nie udało mi się natomiast znaleźć informacji o przydzielaniu uprawnień użytkowników na poszczególne podkatalogi.

Przestudiowałem również Artukuł w Bazie Wiedzy Synology
Szkoda że w treści artykułów nie ma odnośników do tematów powiązanych (w tym przypadku do zarządzania uprawnieniami i katalogami współdzielonymi)
Mój Serwer to: DS1517+
Przemuss
Godfather
Posty: 1303
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Uprawnienia i zarządzanie folderami współdzelonymi

Post autor: Przemuss »

W manualu jest wiele opisane. Reszta to typowa wiedza administratora sieci.
Włączenie funkcji ACL i można nadawać uprawnienia z poziomu systemu windows. Kwestia kilku dupogodzin i temat ogarniesz ale nie tak jak to sobie wymyśliłeś poprzez chmurę.
Jak masz w firmie kontroler domeny i wszyscy się autoryzują przy jego pomocy to będzie ci łatwiej ogarnąć całość z biegiem czasu. Bez tego kłopotliwy będzie dostęp do zasobów jak np po zmianie hasła.

ps. Nie ma potrzeby cytowania poprzedzającej wypowiedzi. Z biegiem czasu dostaniesz za to nagrodę.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
WDK
Amator
Posty: 13
Rejestracja: pn maja 21, 2018 3:26 pm

Re: Uprawnienia i zarządzanie folderami współdzelonymi

Post autor: WDK »

W firmie nie ma żadnego kontrolera domeny. Komputery firmowe są w 1 grupie roboczej.
A domeny mamy jedynie do hostingu.
Szef chce mieć wszystko na wczoraj, więc szukam pomocy ponieważ jeśli maiłbym do wszystkiego sam dochodzić (drogą prób i błędów) to zajmie mi to miesiące.
Mój Serwer to: DS1517+
WDK
Amator
Posty: 13
Rejestracja: pn maja 21, 2018 3:26 pm

Re: Uprawnienia i zarządzanie folderami współdzelonymi

Post autor: WDK »

W takim razie to rozwiązanie odpada. Początkowo myślałem że to jakieś alternatywne oprogramowanie do serwerów synology (tak jak swego czasu była alternatywa w postaci OWN Cloud którą też można było zainstalować na urządzeniach Synology)
Na samodzielne "rozgryzanie" wszystkiego od podstaw to nie mam za bardzo czasu dlatego prosiłbym o jakieś konkretne wskazówki jak rozwiązać ten problem lub link do jakiejś strony gdzie będzie opisane jak przydzielać uprawnienia użytkowników na poszczególne podkatalogi (w oparciu o SMB/AFP/NFS) ?
Mój Serwer to: DS1517+
Przemuss
Godfather
Posty: 1303
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Uprawnienia i zarządzanie folderami współdzelonymi

Post autor: Przemuss »

Czy aż tak trudno wpisać w google "synology uprawnienia do folderów" https://www.synology.com/pl-pl/knowledg ... _privilege
Po włączeniu funkcji ACL uprawnienia przydzielasz z poziomu windows: \\adres_synka\zasób\ zaznaczasz konkretny podfolder ->ppm-> uprawnienia
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Awatar użytkownika
xurc
Wtajemniczony
Posty: 191
Rejestracja: wt kwie 05, 2016 10:00 am

Re: Uprawnienia i zarządzanie folderami współdzelonymi

Post autor: xurc »

Tak jeszcze apropos "podkładania świni". Można zapewne skorzystać z Synology Drive (coś jak Dropbox, ale składowanie plików jest na NAS-ie) i ustawić wersjonowanie plików. Wtedy widać każdą zmianę pliku oraz kto tego dokonał. Można wrócić do poprzedniej wersji a osoby "podkładające świnie" dyscyplinować ;)

EDYTA: Właśnie sprawdziłem Drive i wersjonowanie nie koniecznie działa poprawnie. Jak (będę miał na to czas) zdiagnozuję problem i zapytam support o to. Miałem bowiem przypadek, że edytowałem plik, w logach jest że został dodany, potem edytowany, a potem znowu dodany a w historii tylko ostatnia wersja. Słabo
EDYTA2: Ok, chyba mój błąd. Plik ten zmienił podkatalog w międzyczasie (usunięty z poprzedniej lokalizacji i wgrany do nowej) , stąd uważany jest jako nowy i dlatego nie ma dla niego historii.
https://synopackage.com
https://www.facebook.com/synopackage/
Sprzęt:
DS718+ (apollolake): 2x2TB (WD RED) SHR ,8GB RAM
Poprzedni:
DS215j
ODPOWIEDZ