Jaka kamera - jakie parametry

Awatar użytkownika
krissos
Stały Bywalec
Posty: 370
Rejestracja: pt gru 11, 2015 2:24 pm
Lokalizacja: Zagłębie

Re: Jaka kamera - jakie parametry

Post autor: krissos »

Ja używam kamer Hikvision, jak szukałem to zależało mi o jak najlepszą widoczność w nocy i padło na ta firmę po testach różnych firm. W dzień to prawie każda działa dobrze. Można kupić tu https://sklep.alkam-security.pl mają stacjonarne sklepy. Widzę ze mają też dahua ale ich nie sprawdzałem. Pamiętaj że im kamera ma więcej mpx tym w nocy będzie gorsza widoczność. Ceny u nich można negocjować (piszę z praktyki) :)
Pinki
Trochę Wie
Posty: 101
Rejestracja: sob sty 02, 2016 2:06 am
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice

Re: Jaka kamera - jakie parametry

Post autor: Pinki »

krissos pisze: śr kwie 11, 2018 11:05 pm Pamiętaj że im kamera ma więcej mpx tym w nocy będzie gorsza widoczność.
Zaciekawiłeś mnie, możesz rozwinąć?
Awatar użytkownika
krissos
Stały Bywalec
Posty: 370
Rejestracja: pt gru 11, 2015 2:24 pm
Lokalizacja: Zagłębie

Re: Jaka kamera - jakie parametry

Post autor: krissos »

Piszę to z praktyki i z informacji w sklepie np. jak kupiłem kamery 1.3 mpx w nocy są ok a już 3 mpx w nocy gorzej, więc dokupiłem kolejną 1.3. Tu chodzi o widoczność w całkowitej ciemności, jak jest jakieś światło (latarnie) które pomaga kamerze to już się to zmienia. Jak byłem w sklepie to też potwierdził sprzedawca.
Fixer
Trochę Wie
Posty: 112
Rejestracja: pn mar 13, 2017 10:46 am

Re: Jaka kamera - jakie parametry

Post autor: Fixer »

Widzę, że poruszono trudne zagadnienie rejestracji obrazu w nocy.
To jak kamera będzie rejestrowała obraz w ciemnych scenach zależy od wielu parametrów m.in. ...
...tak na szybko:
1. jasność obiektywu (F1.2, F1.4, F1.6) i kąt widzenia kamery, zoom (skutkuje ciemnym bądź jasnym obrazem współczynnik minimalnego poziomu światła jakie może zarejestrować kamera np. 0.005Lux@F1.6)
2. rodzaj i wielkość matrycy światłoczułej (rodzaj: CMOS/CCD, wielkość: 1/4”, 1/2.7”, 1/3”, 1/2”, 1/1.9”, 1/1.7” - skutkuje poziomem ziarnistości obrazu, redukcja przez patrz pkt. 5)
3. rozdzielczość rejestrowanego obrazu (skutkuje ilością zarejestrowanych szczegółów w obrazie)
4. ilości zewnętrznego źródła światła (doświetlenie punktowe o wysokim kontraście lub równomierne dla całej sceny)
5. wbudowane mechanizmy poprawiające obraz (redukcja szumu 2D NR/3D NR)
6. ustawienie czasu ekspozycji [1/2, 1/6, 1/12] AGC (automatyczna regulacja wzmocnienia)
7. podbicie cyfrowe BLC (kompensacja światła wstecznego), HLC (kompensacja światła reflektorów), WDR (zwiększenie zakresu dynamiki obrazu)
8. wbudowane w kamerę diody IR (często oświetlają punktowo tworząc zbyt wysoki kontrast obiektów blisko kamery)

Tyle w teorii...

A w praktyce?
A praktyce odpowiednia kombinacja tych parametrów daje dobre rezultaty (patrz rysunek poniżej - oczywiście zawsze kosztem czegoś, np. spadkiem ilości klatek na sekundę) ale najlepsze rezultaty uzyskacie przez doświetlenie sceny dodatkowym zewnętrznym źródłem światła, np. oświetlaczem IR (pod warunkiem, że kamera ma wbudowany filtr IR w obiektywie - inaczej tzw. tryb pracy nocnej).

Pod spodem załącznik dzień/noc*
*obiektyw z filtrem IR ale bez oświetlacza/diod IR, włączony WDR, 1/12, 0.005Lux@F1.6, 2D NR/3D NR na 70%, 12 FPS

Obrazek
http://codesnippets.pl - baza porad dla programistów, webmasterów, grafików
pdz
Zawsze On-Line
Posty: 445
Rejestracja: śr gru 27, 2017 2:34 pm

Re: Jaka kamera - jakie parametry

Post autor: pdz »

W końcu wziąłem Hikvision DS-2CD2T85FWD-I8.
Kodek H265+ , nagrywanie 4K , ciągłe , 20 kl/s , archiwum z 2 tygodni poniżej 140 GB
Załączam plik 1280x728 , oryginał był zbyt duży ale jakość naprawdę dobra.
Jak kasa się zgodzi to wezmę drugą na drugą stronę domu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
1 x DS220+ , 6GB RAM, 1x14TB WD Gold , USB Copy 4TB Seagate SkyHawk , router RT6600ax
1 x RS4017XS+ , 64GB RAM , 16x14TB WD Gold , 1 x M2D20 + 2 x SNV3500-400G read/write
3 x RS4021XS+ , 64GB RAM , 5x12TB Synology , 4 x 1.92TB Synology
2 x RS4021XS+ , 64GB RAM , 5x12TB Synology
1 x RS2418RP+ , 64GB RAM , 8x14TB WD Gold
ODPOWIEDZ