Seagate Backup plus hub 8TB (seagate Archive/Exos 5E8)

R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Seagate Backup plus hub 8TB (seagate Archive/Exos 5E8)

Post autor: R70 »

Od jakiegoś czasu "męczę" się z Seagate Backup Plus HUB 8TB USB 3.0 i pomyślałem że skrobnę coś, bo może ktoś skorzysta z moich doświadczeń. W związku ze specyfiką mojej pracy najkorzystniejsze wydało się zrealizowanie archiwum na zasadzie synchronizacji folderów współdzielonych, a najtańszą i bezpieczną - z powodu łatwego odłączenia od zasilania oraz od sieci i przetransportowanie w inne miejsce, była realizacja tego na zewnętrznych dyskach USB. W związku z tym sprawdziłem na małej próbce danych i niewielkim dysku USB jak działa takie zadanie zrealizowane z użyciem HyperBacku (HB). Wszystko wskazywało że powinno to się fajnie sprawdzać. Kupiłem 2 dyski Seagate Backup Plus HUB USB 3.0 z pewną dozą niepewności ;) czy HUB 3.0 w dysku dobrze zadziała i czy będę mógł jednym "kablem" podpiąć oba dyski, włączyć zadania synchronizacji i za jakiś czas, kiedy synchronizacja się zakończy, odłączyć, odpiąć dyski i przenieść w bezpieczne miejsce.
Dyski przyszły, pierwsze podłączenie i sukces ! hub usb działa jak należy :)
Skonfigurowałem i włączyłem synchronizację - dysk wystartował jak "rakiet" z prędkością zapisu na poziomie 120-150MB/s Następnego dnia zalogowałem się żeby sprawdzić jak wygląda postęp (wiedziałem że pierwsza synchronizacja będzie naprawdę długa - pierwsze zadanie to 5TB danych, większość to pliki JPG 0,5-2MB i RAW 8-45MB. Szacowałem że przy prędkości ok. 50MB/s powinno być skopiowane powyżej 1TB. Tymczasem, na dysku zewnętrznym było tylko niespełna 0.5TB. Zajrzałem do monitora zasobów - okazało się że transfer na dysk usb, był na poziomie 300-400KB/s !! a dysk był w 100% zajęty. Analizując zachowanie w dłuższym okresie czasu, oraz testując drugi dysk podpięty do komputera, doszedłem do wniosku że w tym zewnętrznym dysku musi być użyty dysk korzystający z technologii SMR. Konsekwencję są takie że dysk "zapycha się" przy długotrwałym zapisie. Jest to na tyle uciążliwe po takim zapchaniu potrafi "porządkować" dane nawet 2godziny zanim znów będzie gotowy do przyjmowania kolejnych plików. W tym czasie dysk jest albo całkowicie zablokowany - do tego stopnia że potrafi "wywalić" program synchronizujący, ale przyjmuje dane z prękością 1-300KB/s. Efektywnie przy kopiowaniu ok 9TB (ok.700.000) plików, uzyskałem transfer poniżej 8MB/s, synchronizując dane z poziomu windows, gdzie miałem możliwość "pauzowania" pracy, tak żeby dysk mógł "uporządkować" dane (na samym synku było jeszcze wolniej). Oczywiście kolejne synchronizacje nie będę już trwały kilkunastu dni, ale niestety trzeba się liczyć z jeszcze bardziej zmiennym transferem, ponieważ kasowanie jakichkolwiek danych i zapis w ich miejsce nowych danych powoduje skrajne obniżenie transferów.
W tak zwanym międzyczasie, kiedy wymieniłem z supportem seagate niezliczone maile, dotarłem do informacji że w tej zewnętrznej obudowie "siedzi" właśnie Exos 5E8 (kiedyś starsza wersja Archive).
Czy ten dysk ma same wady ? nie... zużywa bardzo mało energii, jest relatywnie cichy, przygotowany do pracy 24/7, i jeśli korzysta się z niego tak jak powinno - jest naprawdę szybki; jeśli zdecydujemy się pisać na nim naprawdę duże pliki, osiągniemy zapis na poziomie 150MB/s nawet na prawie pełnym dysku (na czystym nawet 180MB/s), prawie bezszelestnie. Do tego dane bardzo szybko można czytać - znów nawet "najwolniejsze" dane można odczytać z prędkością 120-140MB/s. W stosunku do innych tanich dysków desktopowych 5400-5900 obr. jest w takich warunkach zdecydowanie szybszy i cichszy. W wersji USB 3.0 jest też znacznie tańszy niż HDD OEM. Myślę że gdyby ułożyć jakoś "sprytny" skrypt synchronizacji, wykorzystujący naprzemiennie 2 albo więcej dysków to spowolnienie zapisu przy długotrwałej pracy nie byłoby takie bolesne, bo w czasie kiedy jeden dysk zapisywałby z dużą prędkością, drugi porządkował by dane i "odpoczywał", natomiast przy ewentualnym odtwarzaniu archiwum, można by wykorzystać dużą szybkość odczytu wszystkich (obu) dysków. Ale to dla mnie za trudny temat do tak prostego jak moje zastosowanie.
Generalnie uważam że to karygodne, że Seagate nie informuje na opakowanie urządzenia dla konsumenta/detalisty, wykorzystuje tak specjalizowany napęd, a wsparcie techniczne "rżnie głupa" :/
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Seagate Backup plus hub 8TB (seagate Archive/Exos 5E8)

Post autor: WILU »

R70 pisze: Generalnie uważam że to karygodne, że Seagate nie informuje na opakowanie urządzenia dla konsumenta/detalisty, wykorzystuje tak specjalizowany napęd, a wsparcie techniczne "rżnie głupa" :/
wychodzą z założenia, że sprzedają to jako kompletny produkt i nie widzą powodu by "zawracać" userowi głowę technikaliami. to tak jak w reklamie jednego ze sklepów: "laptop core i7 2.5GHz, dysk dwa giga, grafika jeden giga" - nie wiesz jaki to dokładnie core i 7 (której generacji, ile ma rdzeni, czy to wersja ULV, reszta to samo. w przypadku tego dysku to samo, najważniejsza jest pojemność, reszta jest sprytnie przemilczana.
wracając jednak do tematu, mam pare dysków Archive od Seagate, tych 8TB. na jednym z nich właśnie robi się backup. Dysk Archive zamontowany jest w DS215j, backup robi się z DS1817+ po sieci lan. w ciągu 39 godzin przekopiowało się 3.37TB danych, co daje jakieś 88.5GB na godzinę. kopiowane są w większości bardzo duże pliki po paredziesiąt GB (obrazy ISO).
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Seagate Backup plus hub 8TB (seagate Archive/Exos 5E8)

Post autor: R70 »

Przy bardzo dużych plikach transfer jest świetny. To idealne dyski do archiwizowania właśnie obrazów Blu-ray ,może DVD - w każdym razie wielkich zbiorów. Kopiując pliki 240GB miałem stały transfer 130-150MB. No ale problem w tym że nigdzie nie jest napisane że to są dyski tylko do takich wielkości plików. Moje zasoby to nie maleńki pliczki, tylko jednak całkiem spore, a skutecznie zapychają bufor szybkiego zapisu tych dysków. Kiedy daję "pauzę" to przez godzinę, albo dwie dysk porządkuje dane.
Kupując go nie oczekiwałem także że będzie "świst ciupagi", ale że średnie 50-60MB/s dla sporych plików przy backupie da się uzyskać. Ale 8MB/s trudno mi uznać za mieszczące się w średniej ;)
A wiesz co jest przy mniejszych niż moje zbiorach ? program do synchronizacji potrafi pokazać czas do końca na poziomie 11555dni do końca - przy archiwizacji marnych 500GB - przecież ja chyba nawet żyć tak długo nie będę ;)

Którą masz wersję dysków ? V2 od V3 dość znacznie się różnią - 6 vs 4 talerze, 128 vs 256mb cache i pewnie kilka innych zmian jak wielkość "bufora" szybkiego zapisu.

edit:
Teraz sobie policzyłem (ale po 4 piwkach wynik może nie być idealny ); Twój transfer też nie jest porywający - 25MB/s. Widać z tego że wielkie pliki w naprawdę dużej ilości też potrafią zapchać dysk Seagate Archive.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Seagate Backup plus hub 8TB (seagate Archive/Exos 5E8)

Post autor: WILU »

dokładny model tych dysków to ST8000AS0002, nie mam pojęcia która to wersja :oops: , jedne dyski mają firmware AR15, inne AR13.
na drugim dysku w moim backupowym DS215j (oczywiście też Seagate Archive) wykonywał się ostatnio backup 3.98TB i trwał 25 godzin. tu pliki były bardziej zróżnicowane - pełno zdjęć jpg od paruset kb do 15-20 megabajtów, do tego muzyka w formacie APE (jakieś 130GB), dokumenty pdf, ale też obrazy ISO, ale w w większości rozmiary mniejsze niż w backupie o którym pisałem wyżej. czyli więcej danych do skopiowania i trwało to krócej a pliki były mniejszych rozmiarów. to co różni te dwa dyski to wersja firmware - tu gdzie backup zrobił się szybciej jest nowszy firmware.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Seagate Backup plus hub 8TB (seagate Archive/Exos 5E8)

Post autor: R70 »

Czyli teoretycznie - nowszy FW lepsze działanie. Ale przy tym samym sprzęcie - Twoje dyski poprzednia wersja z 6 talerzami i 128MB RAM cache. Moje to najprawdopodobniej V3 - ST8000AS0003 - mają 4 talerze - a więc dane są jeszcze bardziej "upakowane", i mają 256MB RAM, zużywa 30% mniej energii - czyli hardware różni się znacząco.
Transfer ok 4TB na dobę bym zdecydowanie zaakceptował - niestety - u mnie to na razie marzenia.
A powiedz, czy robiłeś jakąś synchronizację - która wykasowała część danych i dogrywała nowe ? To jest najgorszy scenariusz - u mnie niestety to standard. Nawet "normalne" dyski przy tym tracą na wydajności, ale SMR całkowicie wymięka, zwłaszcza jak kasowane pliki są mocno "rozsiane" po dysku i jest ich sporo.
Wsparcie seagate zasugerowawszy żebym zrobił defraga - zrobiłem tylko scalanie wolnej przestrzeni - po defragu było gorzej niż przed ;) Zacząłem szukać także informacji o innych niż domyślny NTFS systemie plików; znalazłem sporo informacji o pracuje się nad SMRFFS-EXT4 który byłby dostosowany do specyfiki tych dysków i zniwelowałby wahania wydajności zapisu. Poza tym są informacje że optymalny do tych dysków jest ZFS - ale znów trudno trafić na pewne wiadomości. Support oczywiście nic konkretnego nie mówi.
Na razie negocjuję z Seagate wyminę dysków - mam nadzieję że uda mi się wynegocjować coś w "klasycznej" technologii. Jeśli nie to muszę jakoś sobie z tym "wynalazkiem" poradzić ;)
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Seagate Backup plus hub 8TB (seagate Archive/Exos 5E8)

Post autor: WILU »

R70 pisze:
A powiedz, czy robiłeś jakąś synchronizację - która wykasowała część danych i dogrywała nowe ? To jest najgorszy scenariusz - u mnie niestety to standard. Nawet "normalne" dyski przy tym tracą na wydajności, ale SMR całkowicie wymięka, zwłaszcza jak kasowane pliki są mocno "rozsiane" po dysku i jest ich sporo.
u mnie na tych dyskach był stary backup - usunąłem pod DSM wolumin ext4, założyłem nowy, utworzyłem katalog z lokalizacją backupu i tyle. tak że były nagrywane całkiem nowe dane.
R70 pisze: Zacząłem szukać także informacji o innych niż domyślny NTFS systemie plików
no u mnie jest ext4, więc być może stąd różnica w prędkości u nas. jeśli te dyski miałyby być używane tylko z NAS-em i ewentualnie jakimś kompem z linuksem to na próbę też bym przeformatował te dyski, schody zaczynają się jeśli do danych ma mieć dostęp komp z Windowsem.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Seagate Backup plus hub 8TB (seagate Archive/Exos 5E8)

Post autor: R70 »

A czy można na pojedynczym dysku zapodać BTRFS (na dysku USB to raczej nie przejdzie) ?
Bo z tego co tu wyczytałem:
http://blog.schmorp.de/2015-10-08-smr-a ... t-now.html
jest to optymalne rozwiązanie dla dysków SMR. Utrzymanie stałej szybkości zapisu ok. 80-150MB/s na 99% powierzchni dysku to fantastyczna perspektywa. Może mógłbyś to sprawdzić WILU ?
Pewnie wyrwałbym moje "twardziele" z obudów usb3.0, wsadził w DS710+ i zrobił dedykowany serwer do backupu. Tylko musiałbym uzgodnić taką interwencję ze wsparciem Seagate, żeby utrzymali mi gwarancję ;)

edit:
z tego co widzę nowe jądra (nie wiem na jakim oparty jest dsm6.1 ) linuxa potrafią sobie świetnie radzić z tymi dyskami - to powinno być rowiązanie:
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=199351&p=2
Stałe transfery zapisu, które padają w tych wypowiedziach - 120MB/s, 150MB/s wyglądają fantastycznie - lepiej niż w przeciętnych dyskach 5500-5900obr.
WILU- liczę że to zweryfikujesz ;) Chyba że ktoś mi powie jak można utworzyć wolumen na dysku USB - to sam sprawdzę ;)
Ostatnio zmieniony czw gru 28, 2017 8:10 pm przez R70, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Seagate Backup plus hub 8TB (seagate Archive/Exos 5E8)

Post autor: WILU »

R70 pisze:A czy można na pojedynczym dysku zapodać BTRFS
nie widzę powodu by nie można było.
R70 pisze: http://blog.schmorp.de/2015-10-08-smr-a ... t-now.html
jest to optymalne rozwiązanie dla dysków SMR. Utrzymanie stałej szybkości zapisu ok. 80-150MB/s na 99% powierzchni dysku to fantastyczna perspektywa. Może mógłbyś to sprawdzić WILU ?
DS215j nie wspiera BTRFS, więc nie mam jak...
R70 pisze: Pewnie wyrwałbym moje "twardziele" z obudów usb3.0, wsadził w DS710+ i zrobił dedykowany serwer do backupu. Tylko musiałbym uzgodnić taką interwencję ze wsparciem Seagate, żeby utrzymali mi gwarancję ;)
pamiętając, że DS710+ nie wspiera BTRFS ;) poza tym nie sądzę by Seagate honorowało gwarancję po wyjęciu dysków z obudów. sprzedali to jako całość i na całość udzielili gwarancji.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Seagate Backup plus hub 8TB (seagate Archive/Exos 5E8)

Post autor: Przemuss »

Znam przypadki kiedy to do serwisu seagate został odesłany sam dysk bez obudowy, a wrócił nowy z nową obudową.

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Seagate Backup plus hub 8TB (seagate Archive/Exos 5E8)

Post autor: R70 »

2 dni temu napisałem do wsparcia seagate zapytanie czy podział na partycję, oraz rodzaj systemu plików wpływa na średnią prędkość zapisu na tym dysk i że docelowo chcę go używać do archiwizacji danych na Serwerze NAS - dlatego biorę pod uwagę wszystkie systemy plików, nie tylko windowsowe. Dziś dostałem odpowiedź z którego wynika (jeśli dobrze zrozumiałem) są kompatybilne tylko z windows i macOS... O systemie plików, ani o ilości partycji ani słowa...
Dopytałem teraz o kompatybilność Seagate Archive HDD i Exos 5E8 z innymi niż windows systemami - ciekawe co mądrego napiszą ?

Po kilkudziesięciu mailach ze wsparciem i z RMA seagate wymiękam.... jakbym gadał z szafą... :/

Temat optymalnej obsługi dysków SMR może być rozwojowy (ja tak go traktuję - bo inaczej sprzedałbym to w diabły) bo coraz więcej dysków w tej technologii trafiać może na rynek. Z tego co wiem WD też pokazuje kolejne modele z tak organizowanym zapisem - np. najnowszy Ultrastar Hs14 14TB (choć z drugiej strony tu będzie trochę inaczej, ponieważ to jest napęd host-managed a seagate o których mowa to drive-managed)

Z tego co wyczytałem w internecie, najlepsze systemy plików to własnie BTRFS (jądra 4.6 i nowsze), ext4, ZFS.
Seagate na to nie uczula, ale z racji częstego buforowania znacznej ilości informacji (nie tylko tych aktualnie zapisywanych), nagła utrata zasilania może mieć katastrofalne skutki. Także praca z UPS jest w zasadzie obowiązkowa.
Poza tym, dyski są dedykowane do pracy ciągłej, m.in. z tego powodu że porządkowanie danych po zapisie kiedy teoretycznie można je już odłączyć od systemu i wyłączyć, może trwać nawet kilka godzin ( u mnie nawet 3h od zakończenia zapisu danych, dysk potrafił je porządkować) i także w tym czasie niekontrolowana utrata zasilania może wyrządzić niezłe spustoszenie w archiwizowanych danych. Jeśli w tym czasie wyłączymy dysk (bezpiecznie) to nie odzyska on swojej wydajności przed kolejnym zapisem - chyba że włączymy go znacznie wcześniej i pozwolimy znów na porządkowanie. Procesy porządkowania mają 2 tryby - agresywny i delikatny. Agresywny uruchamia się automatycznie kiedy dysk przechodzi w idle, a delikatne uruchomiane są, kiedy bufor szybkiego zapisu (zorganizowany w zewnętrznej - najszybszej części każdego talerza) zaczyna się zapełniać (w dysku w wersji v2 ma on ok. 16GB pojemności dla całego dysku). Nigdzie nie znalazłem informacji, może uda mi się to sprawdzić czy zewnętrzne ograniczenie szybkości zapisywanych danych (np. do 30-40MB/s)dałoby czas, żeby delikatne porządkowanie danych nie pozwoliło do zapchania się bufora i żeby dysk nie blokował się całkowicie ?
Biorąc to pod uwagę, średnio nadają się one do zewnętrznego, fizycznie odłączanego backupu po USB (kiedy dyski podpina się tylko na czas archiwizacje, a potem odpina od systemu, zasilania i przechowuje w bezpiecznym miejscu).
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
ODPOWIEDZ