RackStation RS815+​ nie odpowiada

meu
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: sob gru 09, 2017 4:04 pm

RackStation RS815+​ nie odpowiada

Post autor: meu »

Witam wszystkich,
mam problem z ww stacją. Przez dwa lata wszystko było OK. Niestety kilka miesięcy po gwarancji coś się rozsypało.
Moje pytanie jest: jak zdiagnozować czy przyczyną jest sprzęt czy oprogramowanie :?:
Poniżej szczegóły:
DSM 5.2-5967 update 4
Surveillance Station 7.1-4155
FIleStation
1 dysk przeznaczony tylko na Surveillance Station, 3 dyski na pliki.
Sieć: BOND ze wszystkich interfejsów zdublowany (dwie różne podsieci).
Urządzenie przestaje być widoczne w sieci. Na urządzeniu wszystkie diody w stanie normalnym. Diody od dysków wesoło mrugają jak zwykle.
Po przytrzymaniu przycisku zasilania w celu wyłączenia, dioda zasilania zaczyna migać jednostajnie ale urządzenie nie wyłącza się (czekałem ok 10 minut). Po ponownym dłuższym przytrzymaniu wyłącza się (wymuszone wyłączenie). Po ponownym uruchomieniu zawsze dostaję dwa (ostatnio trzy) maile z powiadomieniem:
"Wystąpiła awaria zasilania SYNOLOGY i nastąpiło nieprawidłowe zamknięcie."
oraz
"Host SYNOLOGY zakończył sprawdzanie zgodności wolumenu systemowego (Swap). System jest teraz gotowy do użycia."
a ostatnio również:
"Host SYNOLOGY zakończył sprawdzanie zgodności wolumenu systemowego (Root). System jest teraz gotowy do użycia."
Wczoraj po pierwszej awarii i ponownym uruchomieniu system działał do rana. Dziś po kolejnym restarcie tylko około 3 godziny po kolejnym restarcie już tylko 15 minut.
Gdy zalogowałem się do DSM zdążyłem zobaczyć, że ani procesor, ani pamięć, ani sieć nie są wysycone, a ikona od dysków była zielona.

Czy ktoś może doradzić co dalej :?:
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2739
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: RackStation RS815+​ nie odpowiada

Post autor: mikhnal »

Przede wszystkim rozłącz Bond'a i nadaj kartom sieciowym adresy z odpowiednich podsieci.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 5
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
meu
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: sob gru 09, 2017 4:04 pm

Re: RackStation RS815+​ nie odpowiada

Post autor: meu »

Sądzisz, że po dwóch latach coś nie tak z tym BONDEem? Faktycznie jakiś miesiąc temu zdublowałem tego bonda (http://www.mybenke.org/?p=2373) bo potrzebowałem synology wstawić "jedną nogą" do innej podsieci ale przez ten miesiąc było OK. Odpinałem poszczególne kable i sprawdzałem na pojedynczym ale nie pomagało.
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2739
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: RackStation RS815+​ nie odpowiada

Post autor: mikhnal »

Rozłącz go dla testu czy będzie ciągle widoczne w sieci czy nie.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 5
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
meu
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: sob gru 09, 2017 4:04 pm

Re: RackStation RS815+​ nie odpowiada

Post autor: meu »

Mam spory problem. Jak do niego poszedłem to dioda od pierwszego dysku świeciła ciągłym światłem a pozostałe migały równomiernie. Po wyłączeniu i ponownym włączeniu dioda zasilania miga na zielono, dioda alert miga na czerwono a diody od dysków wszystkie równo migają na pomarańczowo. Nawet po wyłączeniu i włączeniu bez dysków jest tak samo.
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2739
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: RackStation RS815+​ nie odpowiada

Post autor: mikhnal »

A Synology Assistant lub find.synology.com z tej samej podsieci widzą urządzenie?
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 5
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
meu
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: sob gru 09, 2017 4:04 pm

Re: RackStation RS815+​ nie odpowiada

Post autor: meu »

Nie wykrywają. Zapora Windows wyłączona. Po kilku restartach udało mi się uruchomić urządzenie jednak zawsze po uruchomieniu, po kilku minutach przestaje być widoczne w sieci. Nie słychać też żeby dyski coś robiły (nie ma chrobotania) ale kręcą się. Przez te pierwsze klika minut mogę się normalnie do niego dostać i status jest na zielono. Tylko w menadżerze pamięci masowej jest informacja na wolumenie, że trwa sprawdzanie spójności (co jest normalne po niekontrolowanym wyłączeniu).
Zresetowałem switchem (z tyłu urządzenia) ustawienia sieciowe i teraz używam tylko jednego interfejsu.
Gdy urządzenie przestaje odpowiadać: dioda zasilania zielona, dioda status zielona, diody od dysków migają dość szybko równomiernie na zielono - właśnie to jest zastanawiające że tak równomiernie migają a nie przypadkowo. Dioda na karcie sieciowej miga nieregularnie co jakiś czas jak podczas normalnej pracy bez obciążenia.

EDIT:
zatrzymałem Surveilance Station.
Jeszcze jedna sprawa z tymi diodami:
dysk1 mam tylko do surveillance station jako osobny wolumen a pozostałe dyski są w RAID5. I te trzy migają tak jak opisywałem wyżej a ta od dysku pierwszego świeci ciągłym światłem zielonym.
Wyjmowałem też pierwszy dysk ale zawsze kończyło się tak samo.
meu
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: sob gru 09, 2017 4:04 pm

Re: RackStation RS815+​ nie odpowiada

Post autor: meu »

Jestem pewien bo teraz mam go podłączonego na stole: tylko synek, inny switch i mój PC. Przedtem wył w innej lokalizacji i było to samo.
Zresztą za każdym razem po restarcie chwilę działa.
Mam kilka pytań:
- co się stanie gdy zresetuję go switchem z tyłu do ustawień fabrycznych (mam zgrany backup ustawień). Czy RAID mi się rozjedzie? Możliwe że wolumeny się pogubią itp? Jest gdzieś opisana na to procedura?
- czy gdy ew. kupię nowy, to najpierw go uruchamiam, odtwarzam ustawienia z backupu i potem dopiero wkładam dyski? Chodzi o te trzy z raidem 5 żeby nie utracić danych.
- czy jeśli nowe urządzenie będzie miało DSM 6 a backup ustawień mam z 5.2 to muszę najpierw zrobić downgrade do 5.2?
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: RackStation RS815+​ nie odpowiada

Post autor: WILU »

do poczytania: How to reset Synology NAS
partycje z danymi powinny zostać w nienaruszonym stanie (co oczywiście nie zwalnia od nieposiadania backupu ;) )

jak kupisz nowy to przekładasz po prostu dyski, tu dane również powinny zostać nienaruszone. nie wiem tylko czy teraz zakup nowego RS815+ będzie dobrym pomysłem - podejrzewam że w niedalekiej przyszłości Synology zaprezentuje następcę (oczywiście w przypadku gdy NAS jest "produkcyjny" nie ma co czekać tylko kupować.

BTW, kiedy minęła Ci ta gwarancja? Ostatnimi czasy, w związku z problemami z procesorami m.in w RS815+, Synology przedłużyło gwarancję o rok na część swoich produktów: kliken machen
swoją drogą się zastanawiam czy u Ciebie pomału nie zaczynają się problemy związane z procesorem właśnie - Atom C2000 bug do wpisania w google.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: RackStation RS815+​ nie odpowiada

Post autor: WILU »

psmanek pisze: Swoją drogą, @WILU bug C2000 chyba tak nie działa. Objawy były takie, że synek działa normalnie i pewnie dnia kaput. Nawet nie wstaje. Także to chyba nie ten problem.
z większości zgłoszeń ludzi z tym bugiem jest właśnie tak jak piszesz (po wyłączeniu już się nie włącza). tyle że są to opisy ludzi którzy używają swoich NAS-ów w warunkach domowych - tu dużo częściej są one włączane / wyłączane / przechodzą w stan hibernacji. być może jest to błędny trop, ale tak czy siak, jeśli ten RS815+ załapie się na rozszerzoną gwarancję to będzie jakiś punkt zaczepienia. mi to wygląda na jakąś usterkę sprzętową i jeśli reset DSM tu nic nie da to tylko wysyłka na serwis pozostaje.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
ODPOWIEDZ