Kilka pytań związanych z dyskami

veg
Amator
Posty: 50
Rejestracja: pn mar 28, 2016 9:37 pm

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: veg »

WILU pisze:dla przykładu na jednym z moich dysków (WD Green) z przebiegiem 47200 godzin, parametr Load Cycle Count wynosi 43269, tyle że WD oferuje odpowiedni soft do zmiany częstotliwości parkowania głowic dysku.

pod linuksem możesz spróbować użyć narzędzia hdparm i sprawdzić czy z jego pomocą uda Ci się zmniejszyć częstotliwość parkowania głowic dysku.

zobacz też ten wątek:
https://forum.synology.com/enu/viewtopi ... 7&t=125401
LCC na poziomie 43269 po 47200 godzinach pracy to nie 6000 po ledwie 100 godzinach, co potwierdza, że z Ironwolfami "jest jakiś problem". To samo zresztą wynika z testów SMART moich pozostałych dysków (REDów), czy z bardzo "świeżego" tematu, do którego linka podałeś. Szkoda, że nie trafiłem na tamten wątek przed zakupem dysku, wtedy na pewno nie kupiłbym Seagate'a. Człowiek uczy się na błędach...

Co do hdparma, to z tego co wyczytałem, to w przypadku nowszych serii narzędzie to nie przynosi poprawy. Poza tym trzeba je ustawiać dla każdego z dysku z osobna, komend jest dużo więcej, trzeba je dodawać do skryptu, kombinować, itp. itd. Nie wiem, czy dam sobie radę. Bardziej zainteresowało mnie inne wspomniane tam rozwiązanie, które podobno działa, a mianowicie:
1. Login via SSH to your Synology NAS.
2. Edit /etc/crontab file and add at the end (thank you richwest)
* * * * * root /bin/date > /volume1/.anti-spindown
Z tego co zrozumiałem, to wpisanie tej komendy powoduje zapisywanie daty do danego pliku na dysku, przez co dysk stale pracuje, więc przestaje parkować. Pytanie co lepsze... Ciągłe zapisywanie danych czy ciągłe parkowanie. Wolałbym chyba rozwiązanie wyłączające parkowanie, bez wymuszania ciągłego zapisu na dysk ;/

Acha... Jeszcze jedno... W tamtym temacie jedna z osób wrzuciła plik z dźwiękiem "parkowania". To samo jest u mnie, tylko nieco rzadziej (co kilkanaście/kilkadziesiąt sekund, a nie co kilka jak na tamtym nagraniu). Poza tym ja to nazywałem "chrupnięciami" ;p
Przemuss pisze:Moim zdaniem SMART jest czysty.
Masz dysk na gwarancji 3 lata, do tego SHR z 4 dysków, więc dane masz chronione. Zostaw to i nie przejmuj się tym.
I tylko to mnie pociesza... Dysku już pewnie nie oddam. Za długo pracował (ponad 100 godzin), sklep go na bank nie przyjmie i odeśle z powrotem do mnie. Jeszcze brakuje tego, by praktycznie nowy dysk uległ uszkodzeniu w transporcie do/od sklepu i konieczności udowodnienia kurierowi tego faktu. Sprzedać go pewnie też nie sprzedam, bo wiązałoby się to ze sporą stratą. Pozostaje mieć nadzieje, że przy obecnym tempie przyrostu LCC dysk wysypie się w ciągu najbliższych 3 lat (wtedy LCC spokojnie przekroczy 1.000.000) i dostanę nowy.
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: Przemuss »

i dostanę "nowy".
hehe celowo oznaczyłem słowo nowy w ciapkach.
Wysyłać dysk do producenta nie dostaniesz nowego a jedynie regenerowany. A to znaczy że taki dysk nadaje się jedynie/co najwyżej na backup i to też nie najistotniejszych danych. Jedynie przez pierwsze 12-24m dystrybutor może ci wymienić dysk na nowy, ale też nie musi.
Dotyczy to wszystkich producentów dysków.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: WILU »

veg pisze: LCC na poziomie 43269 po 47200 godzinach pracy to nie 6000 po ledwie 100 godzinach, co potwierdza, że z Ironwolfami "jest jakiś problem"
u mnie też tak szybko rósł ten parametr, tyle że WD wydało odpowiednie narzędzie - WDIDLE3 - które to pozwala zmienić odstęp czasu między parkowaniami głowicy nawet do takiego poziomu przy którym można praktycznie wyeliminować to zjawisko. z tego co wiem narzędzie to działa z wieloma dyskami tej firmy.
nie wiem czy Seagate coś takiego oferuje - sprawdź na stronie supportu, po wpisaniu numeru seryjnego dysku, czy dla niego Seagate przygotował takie narzędzie.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
veg
Amator
Posty: 50
Rejestracja: pn mar 28, 2016 9:37 pm

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: veg »

Przemuss pisze:hehe celowo oznaczyłem słowo nowy w ciapkach.
Wysyłać dysk do producenta nie dostaniesz nowego a jedynie regenerowany. A to znaczy że taki dysk nadaje się jedynie/co najwyżej na backup i to też nie najistotniejszych danych. Jedynie przez pierwsze 12-24m dystrybutor może ci wymienić dysk na nowy, ale też nie musi.
Dotyczy to wszystkich producentów dysków.
Źle się wyraziłem ;p Miałem/mam świadomość, że będzie to dysk regenerowany (swoją drogą była gdzieś tu rozmowa dotycząca REDów, że warto kupować je w Komputroniku, bo oni wysyłają nowe). W każdym razie chodziło mi o to, że przez te 3 lata jakąś tam ochronę mam, a przy ekspresowo rosnącym LCC bardzo prawdopodobne, że te 3 lata mi wystarczą (i że "przeparkowany" dysk padnie w tym okresie, a nie po). Cóż... Jak napisałem wcześniej... Człowiek uczy się na błędach... Ja już więcej żadnego Seagate'a nie kupię i innym też będę odradzał. Człowiek miał REDy, był zadowolony to zachciało się większej pojemności i czujników ;/
WILU pisze:nie wiem czy Seagate coś takiego oferuje - sprawdź na stronie supportu, po wpisaniu numeru seryjnego dysku, czy dla niego Seagate przygotował takie narzędzie.
Sprawdzałem wczoraj, nic nie znalazło (chyba, że wpisałem zły numer seryjny). Dzisiaj po południu sprawdzę drugi raz, ale nr odczytam bezpośrednio z wyjętego dysku, a nie z DSM. Swoją drogą we wklejonym przez Ciebie linku nikt o takiej aplikacji nie wspomina, wsparcie Seagate'a też milczy. Inna sprawa, że i tak nie mam możliwości podłączenia dysku do PC, więc takie Windowsowe rozwiązanie (o ile by istniało) raczej mnie nie urządza.

No nic... Dzięki wszystkim za pomoc ;/
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: Przemuss »

Człowiek uczy się na błędach... Ja już więcej żadnego Seagate'a nie kupię i innym też będę odradzał
To licz się z bym że będę cię sprowadzał na ziemię.
Kupiłeś jeden dysk a tak psioczysz... Ręce opadają. Ciekawe jak psioczysz jak wyskoczy ci błąd w nowo zakupionym aucie. Też markę będziesz odradzał bo wyskoczył error?
Właściwie to prawa głosu nie masz. Dysk jest sprawny i nic się z nim nie dzieje. Zastanów się teraz kto o kim można mieć negatywne zdanie: o tobie czy o producencie?

PS. Odnoszę wrażenie że mamy tu do czynienia z 13 letnim dzieckiem.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
veg
Amator
Posty: 50
Rejestracja: pn mar 28, 2016 9:37 pm

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: veg »

Przemuss pisze:To licz się z bym że będę cię sprowadzał na ziemię.
Masz takie prawo. Forum służy wymianie opinii.
Przemuss pisze:Kupiłeś jeden dysk a tak psioczysz... Ręce opadają. Ciekawe jak psioczysz jak wyskoczy ci błąd w nowo zakupionym aucie. Też markę będziesz odradzał bo wyskoczył error?
Opisuję swoje własne doświadczenia, a każdy kto je czyta może sam sobie ocenić, na ile moja "próba" jest reprezentatywna. Kupiłem trzy REDy - przez 2 lata 0 problemów. Kupiłem jednego Ironwolfa - od pierwszego dnia parkuje głowicę co kilkanaście sekund i nabija licznik LCC do kosmicznych wartości. I tu nie chodzi tylko o charakterystykę pracy, a także o podejście producenta. WILU napisał, że swego czasu WD miał podobny "problem". Co zrobili? Wydali odpowiedni program i najprawdopodobniej zmienili coś w nowszych firmware'ach, bo nowsze dyski nie wymagają już dokonywania żadnych zmian (patrz wynik SMART dysku WD). Co robi Seagate? Umywa ręce, dla nich problemu nie ma (co można przeczytać m.in. w temacie podanym przez WILU i wielu innych znalezionych przeze mnie "już po zakupie"). Ludzie na własną rękę kombinują jak zatrzymać "agresywną" charakterystykę parkowań głowicy (by wydłużyć żywotność dysku), a producent milczy. Odnosząc się do auta... Jeśli błąd w nowo zakupionym aucie skracałby jego żywotność (byłby dla niego "szkodliwy"), a dealer/importer nie chciał go naprawić to tak - też odradzałbym markę.
Przemuss pisze:Właściwie to prawa głosu nie masz. Dysk jest sprawny i nic się z nim nie dzieje. Zastanów się teraz kto o kim można mieć negatywne zdanie: o tobie czy o producencie?
Kupiłem dysk przeznaczony do ciągłej pracy. Tak wypozycjonował go sam producent (a nie ja). Nie kupiłem dysku "ECO" do laptopa (tam parkowanie byłoby zrozumiałe), tylko do zainstalowania w serwerze gdzie dane powinny być stale i szybko dostępne. Skoro tak, to dlaczego taki dysk co chwilę parkuje głowicę? Albo ciągła gotowość do pracy, albo ciągłe przerwy. Poza tym, nadmierne parkowanie głowicy skraca żywotność samego dysku i tego faktu nikt nie neguje. Zresztą sami producenci podają graniczne ilości parkowań, na które oceniają trwałość dysku. Posługując się porównaniem motoryzacyjnym - to tak, jakby producent oszacował trwałość swojego auta na 200.000km, a samochód sam jeździł (i nabijał licznik) gdy kierowca z niego nie korzysta. O pozostałych "niedogodnościach" częstego parkowania nie wspominam: m.in. wolniejszy dostęp do danych (gdy wszystkie dyski zaparkują), czy większy hałas (ciągłe chrupanie dysku - nagranie audio jest w temacie podanym przez WILU, u mnie jest podobnie).
Przemuss pisze:PS. Odnoszę wrażenie że mamy tu do czynienia z 13 letnim dzieckiem.
Ja natomiast odnoszę wrażenie, że rozmawiam ze sprzedawcą, któremu Seagate obiecał premię za określoną sprzedaż nowego produktu, by go na starcie odpowiednio wypromować i który nie pozwala na wygłaszanie negatywnych opinii o tym właśnie produkcie.

Prawie 2 tysiące zł to dla mnie niemało. Przed zakupem szukałem wszędzie opinii o tym dysku, nawet na tym forum. Tu żadnej informacji nie otrzymałem. Znalazłem parę testów wydajności na zagranicznych portalach (wydajność podobna do REDów), znalazłem parę promocyjnych materiałów na facebooku, w których przedstawiciel Synology rozmawia z przedstawicielem Seagate'a i wspólnie zachwalają, jak to niby nowe Ironwolfy świetnie współpracują z serwerami DiskStation i są przez nie idealnie rozpoznawane, znalazłem wreszcie wpisy moderatora, który wspomina o tych serwerach jako o ciekawej alternatywie dla dysków WD ("warte rozważenia"). Pomyślałem... Warto spróbować. Dysk jest nieco pojemniejszy, tańszy, ma czujnik, którego zwykły RED nie posiada. Teraz, po zakupie, zamieszczam swoją opinię/doświadczenia, a inni sami wyrobią sobie własne zdanie. Nie piszę niestworzonych historii, tylko fakty poparte dowodami. LCC rośnie jak szalony, dzisiaj dysk pracuje, a co będzie jutro - tego nikt nie wie. Dla mnie to bomba z tykającym zapłonem i gdybym miał kupować dysk jeszcze raz - kupiłbym produkt WD, który tego problemu nie ma.

Pozdrawiam
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: Przemuss »

Nie pozostaje nic innego jak życzyć ci powodzenia.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
veg
Amator
Posty: 50
Rejestracja: pn mar 28, 2016 9:37 pm

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: veg »

Dziękuję, przyda się. Tak samo jak i innym posiadaczom nowych dysków Seagate'a.
jacek1008
Stały Bywalec
Posty: 259
Rejestracja: sob mar 05, 2016 3:18 pm

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: jacek1008 »

To może i ja się podepnę z pytaniem dotyczącym "oszczędzania" dysków.
Ustawie dwa wolumeny SHR: pierwszy 3 dyski po 4tb Purple, a drugi 2 dyski po 2 Tb Seagate Constellation ES.2.
Czy Seagate Constellation ES.2 jest lepszy i trwalszy od Purple - 2GB , pracujące w NAS z monitoringiem, czy raczej to ta sama półka?
Czy monitoring skierować na zapis na wolumenie z dyskami Purple lub Constellation, czy stworzyć jeden wolumen?
Wszystko po to by ciągły zapis monitoringu trafił na trwalsze dyski, oszczędzając te z danymi poza monitoringiem.
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: WILU »

dyski Purple są przeznaczone typowo do monitoringu, więc dziwię się że tak kombinujesz z tymi dyskami. te dyski ES.2 mają pewne cechy lepsze niż seria Purple - 7200rpm i czujnik wibracji. oba modele przeznaczone są do pracy ciągłej 24h na dobę. dyski ES.2 masz tylko 2, do tego 2TB. nawet jak je ustawisz jako JBOD to nadal będzie to trochę mało jak na potrzeby monitoringu.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
ODPOWIEDZ