Kilka pytań związanych z dyskami

veg
Amator
Posty: 50
Rejestracja: pn mar 28, 2016 9:37 pm

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: veg »

Dziękuję za odpowiedź.

Chodzi mi o parametr numer 193. DSM nie pokazuje nr 225, ale Wikipedia twierdzi, że są one stosowane przez różnych producentów (różne dyski) zamiennie.

Z tego co się "dokształciłem" zaraz po zakupie NASa wynikało, że im więcej cykli parkowania, tym gorzej. Ktoś mi wtedy napisał, że dla dysków przeznaczonych do serwerów "zdrowiej" jest pracować bez przerwy przez kilka czy kilkanaście godzin, niż co chwilę parkować głowicę. Z tego też powodu na samym starcie wyłączyłem hibernację w DSM, pozwoliłem dyskom na pracę 24/7/365 (do której są przeznaczone) i co jakiś czas monitorowałem parametr LCC, który w REDach jakoś strasznie nie rósł (co pokazują statystyki, ledwie kilkaset parkowań po prawie 2 latach pracy).

W Ironwolfie parametr LCC osiągnął ok. 6000 po ledwie kilku dniach (ostatnio było to 4000, teraz już 6000). Na drugim forum Synology założyłem kilka godzin temu podobny temat, w którym pokusiłem się o dokonanie prostych obliczeń: 6000 parkowań po 110 godzinach daje średnio ~55 parkowań na godzinę (czyli dysk przeznaczony do ciągłej pracy parkuje co minutę - jakaś masakra). Po roku daje to prawie 480.000 parkowań, po 3 latach 1.430.000. Kosmos...

Sprawa jest dla mnie dość pilna, bo nie wiem co w tej sytuacji robić, a czas (chyba) nagli.
1. Czy jest możliwość wgrania firmware'a z poziomu DSM? Nie mam dostępu do normalnego PC.
2. Czy można taki dysk (kupiony przez internet) zwrócić? Ktoś czegoś podobnego próbował? Jakie miał doświadczenia? Dysk ma przepracowanych 110 godzin (niby dużo, ale z drugiej strony to ledwie kilka dni z przysługujących 14) i zastanawiam się, czy nie wyjąć go nawet teraz z serwera, żeby nie nabijać kolejnych.
3. Jak wyglądałaby odbudowa macierzy, gdybym chciał go zastąpić REDem 8TB? Przy konfiguracji 4+6+6+10 i tak nie wykorzystuję pełnych 10TB największego dysku. Wykorzystałem tylko 6TB, a 4TB jest "marnotrawione" do czasu wymiany pozostałych dysków na większe. Czy w takiej sytuacji zamiana 10TB na 8TB i dobudowa SHR będzie możliwa?
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: Przemuss »

Parametr 193 to właściwie ten sam co 225. Jego opis: "Ilość cykli parkowania/wyparkowania ze strefy parkowania (Landing Zone). Niektóre dyski 2,5 calowe mają opcje parkowania głowicy przy bezczynności dłuższej niż np. 5 minut."
Nie przejmuj się tym. Dopiero jak zacznie sypać krytycznymi błędami interweniuj (05, 10, 184, 188, 196-198, 201) . Ale robisz jak uważasz.

ad1: tylko z poziomu PC wgrasz FW. Wyłączasz synka i po kolei dyski aktualizujesz i wkładasz w swoje miejsce. Procedura prosta jak budowa cepa.
Ważne by komputer pracował bez awaryjnie jak i był pod UPS podczas upgrade. Zanik prądu może uśmiercić dysk. Nowy FW znajdziesz na stronie producenta.
ad2. zgodnie z prawem masz takie prawo przez 14 dni. Ale o ile dobrze pamiętam nie dotyczy to elektroniki m.in. takiej jak dyski.
ad8. jeśli twój wolumen zbudowany jest z następujących dysków: 4,8,8,10 to możesz tą 10 zastąpić dyskiem 8TB.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
veg
Amator
Posty: 50
Rejestracja: pn mar 28, 2016 9:37 pm

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: veg »

Wolę dmuchać na zimne, stąd moje zaniepokojenie szybko rosnącą wartością parametru LCC. Różne serie dysków twardych mają różną trwałość - jedne 300.000 parkowań, inne 600.000. Jeśli tendencja się nie zmieni, to mój Ironwolf 600.000 osiągnie po niewiele ponad roku. Nieciekawa perspektywa, zwłaszcza po okresie gwarancji (o ile wcześniej nie padnie). Zresztą taki dysk (z prawie milionem parkowań) dużo trudniej byłoby ewentualnie sprzedać.

ad1: Prosta, jeśli masz dostęp do PC. Ja nie mam i nikt z moich znajomych również. Zresztą do tych dysków nie ma jeszcze nowszego oprogramowania. Wpisałem właśnie numer seryjny na stronie Seagate'a i nic nie znalazło (chyba, że nr seryjny podawany przez DSM jest zły/niepełny i należałoby go odczytać z dysku, do którego teraz nie mam niestety dostępu bo jestem poza domem). Niemniej dzięki za uwagę o UPSie.
ad2: Chciałem właśnie zapytać, jak to wygląda w praktyce (może ktoś już próbował oddać dysk twardy). No nic... Prześpię się z tym, jutro odczytam LCC (w tej chwili zatrzymało się na 6.000) i pomyślę "co dalej". Ciekawe jak sklep zapatrywał się będzie na ponad 100 godzin pracy dysku i czy nie zarzucą, że to wykracza poza zwykłe zbadanie produktu (w sumie jak inaczej mogłem go zbadać? dołączyłem do macierzy co samo w sobie trwało kilkadziesiąt godzin i dopiero wtedy zobaczyłem że parkuje raz za razem). W razie odmowy pozostanie tylko sprzedaż ;/
ad3: Chciałbym się upewnić... 10TB mogę zastąpić dyskiem 8TB przy SHR zbudowanym z 4,8,8,10, czy równie dobrze z 4,6,6,10 (i w ostatnim poście się pomyliłeś)? Jeśli to drugie, to nieco byś mnie pocieszył. Wtedy ewentualna wymiana na REDa nie byłaby całkiem niemożliwa, a jedynie utrudniona (i wiązała się ze zwrotem dysku lub jego sprzedażą).
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: Przemuss »

Aktualnie nic nie jest wieczne. Są różne serie dysków. Może akurat tobie trafił się trefny egzemplarza który musi częściej parkować głowicę.
Pokaż nam pełny SMART tego dysku. Może jest coś co by wskazywało na defekt dysku, chociaż osobiście w to wątpię. Jak synek nic nie robi to słychać charakterystyczne cykanie co chwilę czy zaraz po operacji odczyt/zapis słychać raz a następny dopiero po następnej operacji odczyt/zapis?

ad3. tak pomyliłem się. Możesz zamiast tej 10 włożyć min 6TB by macierz się odbudowała. Wszystko dlatego że wolumen został już powiększony do 16TB.

Co do twoich słów:
Trzeba było brać sprawdzone REDy
Nie jest z nimi tak kolorowo jak myślisz. Ostatnim czasu jest z nimi wiele problemów. Na forum było już kilka tematów gdzie to zaraz po zakupie zaczęły sypać błędami lub też padły. Jakbyś chciał dyski które należą do mało awaryjnych swego czasu mogłeś celować w "hitachi", ale że aktualnie należą do WD to i jakość jest pod znakiem zapytania. Sądzę że WD sprowadził awaryjność do wspólnego poziomu.
Pierwsze serie tych dysków były dobre, ale ostatnie... no cóż. Częściowo wina producenta, a i takie czynniki jak np sposób transportu. A nie wszystko jest transportowane tak jak wskazują oznaczenia na paczce.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
veg
Amator
Posty: 50
Rejestracja: pn mar 28, 2016 9:37 pm

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: veg »

Przemuss pisze:Aktualnie nic nie jest wieczne. Są różne serie dysków. Może akurat tobie trafił się trefny egzemplarza który musi częściej parkować głowicę.
Pokaż nam pełny SMART tego dysku. Może jest coś co by wskazywało na defekt dysku, chociaż osobiście w to wątpię.
Jest jakiś sposób na przekopiowanie informacji o kondycji dysku pokazywanej w DSM do formy tekstowej? Czy mam zrobić screenshoty i wrzucić na jakiś hosting? Chociaż tak jak Ty wątpię w defekt dysku... Ot, pewnie taka jego charakterystyka, że szybko parkuje (np. po kilkunastu sekundach nieaktywności), później coś w systemie (pewnie DS) go wybudza po czym znów szybko parkuje. I tak w kółko... Niestety ;/
Przemuss pisze:Jak synek nic nie robi to słychać charakterystyczne cykanie co chwilę czy zaraz po operacji odczyt/zapis słychać raz a następny dopiero po następnej operacji odczyt/zapis?
Ciężko powiedzieć, bo aż tak się nie wsłuchiwałem. Serwer stoi w garderobie, zamknięty w domowej roboty szafie rackowej (tymczasowe rozwiązanie). Poza tym wśród uruchomionych aplikacji jest m.in. Download Station, więc rzadko kiedy NAS "nic nie robi". Generalnie jak stałem obok, to słyszałem szum dysków/wentylatorów i co jakiś czas charakterystyczne "chrupnięcia" (trwające np. 1-5 sekund). Cykania nie zanotowałem. Jutro będę miał dostęp do serwera, to postoję nad nim dłużej.
Przemuss pisze:ad3. tak pomyliłem się. Możesz zamiast tej 10 włożyć min 6TB by macierz się odbudowała. Wszystko dlatego że wolumen został już powiększony do 16TB.
Ok, super. Generalnie chodziło mi o to, czy (gdybym zdecydował się na wymianę dysku) mogę odbudować macierz dyskiem min. 6TB (bo 4TB z dysku 10TB i tak póki co nie wykorzystuję), czy mimo wszystko muszę to zrobić innym 10TB (wtedy byłby problem, bo 10TB REDów jeszcze nie ma). Dzięki za informację :)
Przemuss pisze:Co do twoich słów:
Trzeba było brać sprawdzone REDy
Nie jest z nimi tak kolorowo jak myślisz. Ostatnim czasu jest z nimi wiele problemów. Na forum było już kilka tematów gdzie to zaraz po zakupie zaczęły sypać błędami lub też padły. Jakbyś chciał dyski które należą do mało awaryjnych swego czasu mogłeś celować w "hitachi", ale że aktualnie należą do WD to i jakość jest pod znakiem zapytania. Sądzę że WD sprowadził awaryjność do wspólnego poziomu.
Pierwsze serie tych dysków były dobre, ale ostatnie... no cóż. Częściowo wina producenta, a i takie czynniki jak np sposób transportu. A nie wszystko jest transportowane tak jak wskazują oznaczenia na paczce.
Pisałem na podstawie własnych doświadczeń... Serwer (i pierwszy dysk) mam od 2 lat, kolejne dwa kupiłem w sumie też szybko, więc w zasadzie wszystkie 3 dyski pracują dość długo. Nie miałem z nimi do tej pory żadnych problemów. Błędami nie sypią, SMART wygląda idealnie, LCC pozostaje śmiesznie niskie. Jedyne co mogę im zarzucić to to, że z czasem stały się jakby głośniejsze. Przez pierwsze kilkanaście dni serwer stał w salonie i w sumie na hałas jakoś strasznie nie narzekałem. Teraz (po przeniesieniu NASa w inne miejsce), gdy wchodzę do garderoby w głowę zachodzę jak mogłem wytrzymać z tym "chrupaniem" i szumem. Więc albo "człowiek przyzwyczaił się do dobrego" (=ciszy w salonie), albo dyski/serwer stały się głośniejsze. Ale to tak offtopowo :)
Co do Seagate'a... Po odbiorze przesyłki pozytywnie zaskoczył metalowym wykonaniem. Transfery też ma dobre, spadku wydajności nie zanotowałem. Zmartwiło mnie (i nadal martwi) te nieszczęsne LCC...
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: Przemuss »

Zrób z screena i wrzuć tu na forum. Hostingu nie szukaj.

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
veg
Amator
Posty: 50
Rejestracja: pn mar 28, 2016 9:37 pm

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: veg »

Ale się naszukałem opcji dodania zdjęć ^^
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
veg
Amator
Posty: 50
Rejestracja: pn mar 28, 2016 9:37 pm

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: veg »

Dla porównania tak to wygląda w pierwszym (najstarszym) REDzie (nie wiedziałem jak edytować ostatniego posta z dodaniem tam komentarza po screenshotach Ironwolfa, a przed ssami REDa):
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: WILU »

dla przykładu na jednym z moich dysków (WD Green) z przebiegiem 47200 godzin, parametr Load Cycle Count wynosi 43269, tyle że WD oferuje odpowiedni soft do zmiany częstotliwości parkowania głowic dysku.

pod linuksem możesz spróbować użyć narzędzia hdparm i sprawdzić czy z jego pomocą uda Ci się zmniejszyć częstotliwość parkowania głowic dysku.

zobacz też ten wątek:
https://forum.synology.com/enu/viewtopi ... 7&t=125401
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: Przemuss »

Moim zdaniem SMART jest czysty.
Masz dysk na gwarancji 3 lata, do tego SHR z 4 dysków, więc dane masz chronione. Zostaw to i nie przejmuj się tym.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
ODPOWIEDZ