SSD Cache dla dużych plików (>2GB)

ODPOWIEDZ
Esuf
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: wt sty 30, 2024 5:10 pm

SSD Cache dla dużych plików (>2GB)

Post autor: Esuf »

Cześć
mam taką sprawę na DS423+ z kartą 10Gb mam pulę SHR z dwóch dysków 16 TB exos, 4Kn, na tym wolumen Btrfs korzystała z cache (chwilowo do celów testów R/O 1x NvME, ale docelowo ma być R/W).
Problem jest taki, że cache działa dla plików do 2GB (mniej więcej), powyżej tej wartości jest już nie
Niby cache nie daje za dużo dla odczytu sekwencyjnego, ale w tym wypadku różnica jest około 5 krotna, a dodatkowo specyfika danych w tym konkretnie przypadku jest taka, że praktycznie większość danych na wolumenie nie jest mało wykorzystywana, ale jest około 100 GB wykorzystywanych do pracy i to przy edycji Video przez 5 osób.
W DSM 6 była opcja skip sequential I/O, w DSM 7.2 niestety już jej nie widzę. Po zachowaniu zakładam, że jest na stałe włączona.
Wiecie może czy da się jakoś ją wyłączyć?
Zrobienie osobnych Puli SSD i HDD jest niby opcją, ale ze względu na ograniczenia co do dysków narzucone przez synology trochę średnią no i wymuszanie na użytkownikach kopiowania poszczególnych plików pomiędzy Wolumenami to jakiś koszmar.
Drugie pytanie to czy jeżeli dyski HDD mają sektory 4k a SSD 512B to będzie powodować jakiś problem?
Pozdrawiam
Piotr
Serwery:
DS423+, DS923+, DS1621xs+, RS812+, DS115
gregre
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: sob gru 19, 2015 6:24 pm

Re: SSD Cache dla dużych plików (>2GB)

Post autor: gregre »

Esuf pisze: Zrobienie osobnych Puli SSD i HDD jest niby opcją, ale ze względu na ograniczenia co do dysków narzucone przez synology trochę średnią no i wymuszanie na użytkownikach kopiowania poszczególnych plików pomiędzy Wolumenami to jakiś koszmar.
Właśnie działam w ten sposób (też 423+ 10gbe i edycja wideo). Bieżące projekty na puli NVME z kopią co godzinę przez Hyper Backup na pule HDD - gdyby trzeba było wrócić bo coś nadpisalem.
Cache na nvme niewiele pomagał i wybrałem taki sposób. Ograniczenia dysków nvme można ominąć (popatrz na githubie).


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Esuf
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: wt sty 30, 2024 5:10 pm

Re: SSD Cache dla dużych plików (>2GB)

Post autor: Esuf »

Dzięki za sugestię. Jak nie znajdę innego rozwiązania to też będę musiał skorzystać z tego rozwiązania, ale przyznam, że brak możliwości konfiguracji tego parametru jest dość.. bulwersujący, zwłaszcza, że na stronach Knowledge Center Synology jest opis tej funkcji:
https://kb.synology.com/en-id/DSMUC/hel ... e?version=
Może ktoś wie, czy tą opcję można zmienić ręcznie poprzez pliki konfiguracyjne?
Obejście ograniczenia dysków budzi we mnie pewne obawy że przy aktualizacjach będę się stale zastanawiał czy nie zniknie mi pula dysków. Niby backup jest ale po co problemy i stres?
Pozdrawiam
Piotr
Serwery:
DS423+, DS923+, DS1621xs+, RS812+, DS115
gregre
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: sob gru 19, 2015 6:24 pm

Re: SSD Cache dla dużych plików (>2GB)

Post autor: gregre »

Może spróbuj napisać bezpośrednio do Synology - możesz dostać szybciej odpowiedź. Lub zapytaj w bardziej żyjącym miejscu (forum anglojęzyczne lub reddit). To tam się dowiedziałem że cache dla dużych plików się nie sprawdza.

Co do dysków - też mam to z tyłu głowy ale po prostu nie robię update jako pierwszy i czekam czy inni nie zgłoszą problemu. Ryzyko i tak pozostaje (stąd backup).
Srałem przed wyborem duży tańszy dysk czy mniejszy i droższy. Wybrałem "po polsku"


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Esuf
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: wt sty 30, 2024 5:10 pm

Re: SSD Cache dla dużych plików (>2GB)

Post autor: Esuf »

Będę szukał jeszcze dalej.
Miał bym jeszcze prośbę - możesz zrobić test CrystalDisk Markiem dla próbek 4GiB dla puli na NVME? Chodzi mi głównie o pozycję SEQ1MQ8T1.
U mnie z cache mam Read 608 MB/s i Write 266 MB/s (mam dwa dyski w Raid1). Niby nie jest źle, ale sprzęt mógł by więcej.
Pozdrawiam
Piotr
Serwery:
DS423+, DS923+, DS1621xs+, RS812+, DS115
ODPOWIEDZ