Połączenie 2 NAS w dwóch lokalizacjach. Wykorzystanie zewnętrznego IP 1 serwera do połączenia z drugim z IP dynamicznym

ODPOWIEDZ
Moris
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: czw lut 08, 2024 9:08 pm

Połączenie 2 NAS w dwóch lokalizacjach. Wykorzystanie zewnętrznego IP 1 serwera do połączenia z drugim z IP dynamicznym

Post autor: Moris »

Witam,
Posiadam 1 serwer DS216j w 1 lokalizacji z zewnętrznym IP.
Jestem w trakcie kupowania 2 serwera - DS224+ do drugiej lokalizacji w której nie będę miał możliwości wykupienia zewnętrznego IP.

Chciałbym synchronizować pliki z 1 serwera (host) (1TB) do 2 serwera (6TB) . Chciałbym żeby 2 serwer był wykorzystywany w zamkniętej sieci lokalnej z dostępem z zewnątrz możliwym tylko przez klienta z adresem IP serwera nr.1. Czy coś takiego jest możliwe? Czy mógłbym użyć 1-go serwera hosta jako jakby bramę ddns do dostępu do 2-go serwera bez wykorzystywania zewnętrznych hostów ddns? A dostęp do dsfile, dsphoto, dscloud.... Na serwerze 2 z zewnątrz byłby możliwy tylko dla klienta z określonym IP.
Jak wyglądałaby konfiguracja takiego układu serwerów.
Może ktoś ma lepszy pomysł?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 615
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Połączenie 2 NAS w dwóch lokalizacjach. Wykorzystanie zewnętrznego IP 1 serwera do połączenia z drugim z IP dynamicz

Post autor: SnejX »

Jeśli dobrze zrozumiałem to...
w drugiej sieci (tam gdzie serwer #2), na routerze zrób przekierowanie portów. I w tym przekierowaniu określ jaki adres źródłowy będzie wpuszczany.
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 432
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Połączenie 2 NAS w dwóch lokalizacjach. Wykorzystanie zewnętrznego IP 1 serwera do połączenia z drugim z IP dynamicz

Post autor: stanley99 »

Jeśli dobrze zrozumiałem… sieć, w której znajduje się NAS #2 nie ma publicznego (zewnętrznego) IP. Zatem dostęp z zewnątrz poprzez przekierowania portów będzie niemożliwy.

A może pójść drogą połączenia NAS #2 z #1 przez VPN? Na #1 postawić serwer VPN (lub na routerze w tamtej sieci, jeżeli ma taką możliwość), #2 skonfigurować jako klienta ( https://kb.synology.com/pl-pl/DSM/tutor ... VPN_server ).
Powinno również działać to o co chodzi Autorowi - klienci łączący się (ogólnie) z siecią #1 powinni mieć dostęp także do NAS #2.
Niestety czy stety nie mam możliwości praktycznego sprawdzenia tej teorii ;-) i raczej nie będę miał - nie planuję drugiego NAS.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 615
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Połączenie 2 NAS w dwóch lokalizacjach. Wykorzystanie zewnętrznego IP 1 serwera do połączenia z drugim z IP dynamicz

Post autor: SnejX »

stanley99 pisze: sob lut 10, 2024 9:11 am sieć, w której znajduje się NAS #2 nie ma publicznego (zewnętrznego) IP.
no widzisz :) tak to jest jak się za szybko chce pomóc :)
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 432
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Połączenie 2 NAS w dwóch lokalizacjach. Wykorzystanie zewnętrznego IP 1 serwera do połączenia z drugim z IP dynamicz

Post autor: stanley99 »

@SnejX - hehe, cóż, czasem i tak bywa ;-)
Ja teraz doczytałem, że w lokalizacji #1 (tam gdzie publiczny IP) jest DS216j - to chyba niezbyt mocna jednostka? Ale powinna chyba uciągnąć serwer VPN? Zakładam, że na całości rozwiązania nie jest planowana jednoczesna praca setek, czy nawet dziesiątek użytkowników ;-)
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
Moris
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: czw lut 08, 2024 9:08 pm

Re: Połączenie 2 NAS w dwóch lokalizacjach. Wykorzystanie zewnętrznego IP 1 serwera do połączenia z drugim z IP dynamicz

Post autor: Moris »

Dziękuje bardzo Panom za odpowiedzi.
Podoba mi się pomysł z VPN - Jutro przyjdzie kurierem Server nr2 i sprawdzimy jak to będzie działać. Jeśli chodzi o DS216j (Server 1) to ten dziadziuś nie ma dużej mocy - ale tak jak Pan zauważył nie widzę możliwości jednoczesnej pracy więcej niż 2 - 3 użytkowników łączących się z zewnątrz poprzez server 1 do serwera 2 - w 99,99% przypadków będzie jeden użytkownik (szanowny Ja). Największy "ruch" planowany jest na serwerze 2 w sieci lokalnej.

W temacie chodziło mi o to czy jest w Synology coś takiego jak serwer DDNS który bym postawił na NAS nr.1 ze statycznym IP. Czyli - żeby mój serwer NAS ze statycznym IP działał jak serwisy typu: no-ip; changeip; freeDNS itp.
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 432
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Połączenie 2 NAS w dwóch lokalizacjach. Wykorzystanie zewnętrznego IP 1 serwera do połączenia z drugim z IP dynamicz

Post autor: stanley99 »

Jeśli chodzi o DDNS - masz przecież od Synology, niejako kupiony w pakiecie razem z NAS. Wystarczy skonfigurować. Używam od ok. 10 lat praktycznie bez żadnych problemów :)
https://kb.synology.com/pl-pl/DSM/help/ ... ?version=6
Przy tym mała uwaga - DDNSy zostały wymyślone i są stosowane głównie w przypadku gdy dostawca przydziela (oczywiście publiczny) adres IP zmienny (DDNS = Dynamiczny DNS). Aczkolwiek jeśli rzeczywiście masz stały IP, także można użyć DDNS np. właśnie od Synology, który masz niejako “za darmo”. Będzie się odnosił wciąż do tego samego IP (bo skoro stały, to się nie zmienia), ale przecież w niczym to nie będzie przeszkadzało. No chyba, że nie pasują Ci nazwy adresów w stylu np. moris.synology.me ;)

I jeszcze jedna sprawa. Na tym forum, jak na znakomitej większości innych używamy formy bezpośredniej. I wcale nie świadczy to o braku szacunku :)

Pozdrawiam.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
ODPOWIEDZ