Orange Światłowód - publiczny IP?

stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 433
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Orange Światłowód - publiczny IP?

Post autor: stanley99 »

SnejX pisze: czw wrz 14, 2023 4:56 pm <...>
Ale czy masz tam pełny dostęp administracyjny żeby zrobić to samodzielnie?

Zawsze możesz ich o to zapytać.
Yhm, z tym pytaniem "ich" o cokolwiek to tak średnio... Po pierwsze primo według ichniej wyszukiwarki Orange Światłowód jest w interesującej mnie lokalizacji niedostępny. Chociaż z rozmów z sąsiadami wynika, że korzystają z OŚ (nowy budynek, do każdego lokalu podciagnięte zakończenie światłowodu). Rozmawiałem z konsultantem na czacie i potwierdził, że usługa jednak jest dostępna, ale na pytania o publicznym IP coś chyba nie bardzo wiedział o co biega...
Dlatego przyszedłem z tym na forum ;-)
bebek pisze: czw wrz 14, 2023 9:34 pm
stanley99 pisze: czw wrz 14, 2023 2:36 pm Czy do urządzenia od Pomarańczowych będę mógł podłączyć swój RT2600, tak aby na porcie WAN mieć publicznego 'ajpika"? Trzeba ichniego Fun-cosia przestawić w tryb bridge lub coś podobnego?
Jeśli już to możesz użyć RT2600 zamiast Funbox'a ale musisz zaznaczyć, że chcesz mieć zewnętrzny ONT. <...>
Zoltar pisze: pt wrz 15, 2023 7:13 am A czy RT200 ma wejście na kabel światłowodowy? Wydaje mi się że nie więc nie możesz go użyć zamiast Funboxa
@bebek, doczytałem już o co chodzi z tym ONT - Optical Network Terminal. Dzięki za naprowadzenie :-)

@Zoltar, RT2600 nie ma wejścia na światłowód, ale ONT powinien załatwić sprawę. Tutaj jest fajnie wyjaśnione:
https://www.hejdom.pl/blog/28-smart-roz ... r-ont.html
Aczkolwiek skoro zdeklarowałeś się do sprawdzenia opcji - z ciekawości pytanie: Funbox zapewne umożliwia przekierowania portów? Ostatecznie mógłbym z tego skorzystać, podpinając RT2600 do FB. Chodzi mi głównie o VPN.

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

Pozdrawiam
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
Awatar użytkownika
Zoltar
Stały Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: pomorskie

Re: Orange Światłowód - publiczny IP?

Post autor: Zoltar »

@stanley99 Tak, Funbox umożliwia przekierowanie portów, sam z tego korzystam i działa.
Awatar użytkownika
bebek
Amator
Posty: 49
Rejestracja: pn maja 29, 2023 10:18 am

Re: Orange Światłowód - publiczny IP?

Post autor: bebek »

stanley99 pisze: pt wrz 15, 2023 7:49 am @bebek, doczytałem już o co chodzi z tym ONT - Optical Network Terminal. Dzięki za naprowadzenie
Nie wiem jak to jest realizowane w przypadku budynków wielorodzinnych (np. bloków) tzn. nie wiem czy światłowód jest doprowadzany do każdego mieszkania czy tylko do bloku a dalej już skrętką. Ja mam światłowód doprowadzony do domu jednorodzinnego dlatego posiadam ONT u siebie.
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 433
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Orange Światłowód - publiczny IP?

Post autor: stanley99 »

W bloku, którego będzie dotyczyło podłączenie (najprawdopodobniej) Orange, wygląda to tak:

swiatlo_cut.jpg

oraz

Ethernet_cut.jpg

Jak widać jest "światełko", jest i ethernet (na fotce widać także kawałek zbiorowej instalacji tv/sat). Domniemywam, że "druga strona" kabelków światła i ethernetu kończy gdzieś we wspólnej rozdzielnicy/switchu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
Awatar użytkownika
bebek
Amator
Posty: 49
Rejestracja: pn maja 29, 2023 10:18 am

Re: Orange Światłowód - publiczny IP?

Post autor: bebek »

Cacy :)
ODPOWIEDZ