DS420j Nie działający LAN, a przeniesienie macierzy do innego urządzenia

ODPOWIEDZ
Kriss
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czw sie 10, 2023 9:25 am

DS420j Nie działający LAN, a przeniesienie macierzy do innego urządzenia

Post autor: Kriss »

Witam serdecznie, to mój pierwszy post na tym forum.
Chciałbym zapytać o możliwość migracji macierzy (RAID 6) z Synology DS420j, w którym padł interfejs LAN. Serwer był używany w domu sporadycznie (maks. kilkanaście godzin w miesiącu) do dogrywania plików, głównie zdjęć i dokumentów, nie pracował w trybie ciągłym, usterkę stwierdziłem dopiero po uruchomieniu, a nie w trakcie działania urządzenia.
Teraz serwer uruchamia się tak jak zwykle, dyski rozpędzają się po kolei, jest powiadomienie dźwiękowe po uruchomieniu - czyli wygląda na poprawne zachowanie, za wyjątkiem LANu. Dioda LAN nie świeci, gniazdo, do którego serwer był wpięty jest sprawne, sieć w tym miejscu funkcjonuje poprawnie.
Sprawdzałem też na innym kablu, jak również bezpośrednio łącząc laptopa z NASem, ale nadal bez zmian. Ewidentnie interfejs LAN jest uszkodzony. Urządzenie było na gwarancji, więc odesłałem sprzedawcy. Niestety obecne wersje DSM nie wspierają kart WIFI po USB więc tędy też nie ma co próbować. Chyba, że się mylę?
Dyski ponumerowałem odpowiednio wg. zatoki, do której były włożone, zamierzam je sklonować, żeby powalczyć z klonami przy odtwarzaniu macierzy (RAID 6) na innym urządzeniu i nie ruszać oryginałów.
Teraz pytanie, zakładając, że dyski są sprawne, czy jest teoretycznie szansa na przeniesienie tej macierzy do innego urządzenia Synology w tej samej kolejności i dostanie się do tych danych?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Zoltar
Stały Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: pomorskie

Re: DS420j Nie działający LAN, a przeniesienie macierzy do innego urządzenia

Post autor: Zoltar »

Na mój stan wiedzy jest taka możliwość. Zrobisz to poprzez proces migracji na nowym urządzeniu. Jak już będziesz miał nowe urządzenie, włączysz do niego dyski i urządzenie zostanie odnalezione przez Synology Assistant to wówczas pojawi się w tym narzędzi opcja migracji dysków.
Kriss
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czw sie 10, 2023 9:25 am

Re: DS420j Nie działający LAN, a przeniesienie macierzy do innego urządzenia

Post autor: Kriss »

Dziękuję za odpowiedź. Mam dostęp do DS418, rozumiem, że raczej nie powinno mieć to różnicy, że pierwotnie macierz była stworzona przez DS420j a odtwarzać będę na DS418?
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2742
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: DS420j Nie działający LAN, a przeniesienie macierzy do innego urządzenia

Post autor: mikhnal »

Nie będzie miało to znaczenia - migracja dysków zadziała.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 5
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Kriss
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czw sie 10, 2023 9:25 am

Re: DS420j Nie działający LAN, a przeniesienie macierzy do innego urządzenia

Post autor: Kriss »

Rozumiem, dziękuję za pomoc.
Kriss
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czw sie 10, 2023 9:25 am

Re: DS420j Nie działający LAN, a przeniesienie macierzy do innego urządzenia

Post autor: Kriss »

To jeszcze dodam, może ktoś będzie szukał takiej informacji. Po włożeniu dysków z DS420j do DS418 NAS wstał poprawnie, po połączeniu się do niego pojawiła się informacja, że wykryto system zainstalowany na innym NASie i czy chcę przywrócić dane i konfigurację do nowego czy tylko dane a konfigurację przywrócić do ustawień fabrycznych. Po wybraniu migracji całości system się przygotowywał kilka minut i po chwili mogłem się zalogować do swoich kont i - co najważniejsze - podmapować swoje udziały i dostać się do swoich plików.

Dziękuję jeszcze raz.
Przemuss
Godfather
Posty: 1318
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: DS420j Nie działający LAN, a przeniesienie macierzy do innego urządzenia

Post autor: Przemuss »

Dziękujemy za informację.
Osobiście wiedziałem że działa migracja poprawnie do modelu wyższego, ale nie wiedziałem jak jest w drugą stronę.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
ODPOWIEDZ