Zdalny dostep

ODPOWIEDZ
paparacco
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: czw maja 25, 2023 11:18 am

Zdalny dostep

Post autor: paparacco »

Witam. Jestem świeży zarówno na tym forum jak i w kwestii NAS. Kupiłem podstawową najtańszą wersję DS120j żeby móc poznawać możliwości i zastosowania jakie oferuje tego typu serwer.

Zainstalowałem dysk 4TB WD Red Plus i zainstalowałem DSM aktualizując go do 7.1

Na początek głównym zastosowaniem będzie wykorzystanie tej stacji jako domowej chmury z dostępem zdalnym. Jednak kompletnie nie interesuje mnie zakładanie konta Synology i używanie Quick Connect. Czy istnieje możliwość takiej konfiguracji żeby mieć zdalny dostęp do DSM bez konta Synology?

Dodatkowo chciałbym mieć jeden katalog dla gości z osobnym loginem i hasłem oraz dostęp do zawartości całego dysku poprzez FTP.

Czy ktoś mógłby mi udostępnić jakiś tutorial krok po kroku jak należy to wszystko skonfigurować?

PS. Stacja pracuje cichutko ale dysk lekko chrobocze w trakcie pracy, czy to jest normalne dla dysków WD Red Plus? Nie jestem z tego zadowolony. W moich innych komputerach dyski pracują bezszelestnie jednak nie są to dyski sieciowe więc nie wiem czy taka praca dysku jest normą.
tomahawk5000
Amator
Posty: 28
Rejestracja: śr maja 17, 2023 4:18 pm

Re: Zdalny dostep

Post autor: tomahawk5000 »

Konto Synology jest chyba obowiązkowe ale QC już nie możesz wyłączyć to w opcjach i po krzyku. Zdalny dostęp najlepiej przez VPN zrobić. Dyski mam takie jak ty dwa też chroboczą wydaje mi się że tak ma być
Tworzysz usera i decydujesz do jakich folderów współdzielonych oraz aplikacji może mieć on dostęp

Sent from my SM-G781B using Tapatalk

juh
Trochę Wie
Posty: 83
Rejestracja: ndz lis 07, 2021 9:41 pm

Re: Zdalny dostep

Post autor: juh »

Do dostępu zdalnego użyj Tailscale. Paczka instalacyjna jest w pakietach Synology. Instalujesz to też na komputerze, komórce itp. i masz bezpieczny VPN.
DS720+ DSM 7.2.1-69057 Update 3
18 GB RAM
SHR WD GOLD 6 TB / WD RED PRO 6 TB
UPS UT850EG-FR
Backup WD Black D10 12 TB (HC 520)
wlodekh
Wtajemniczony
Posty: 190
Rejestracja: śr sty 27, 2016 12:37 pm

Re: Zdalny dostep

Post autor: wlodekh »

A dlaczego przeszkadza Ci konto Synology? Wg mnie jest bardzo wygodne, oczywiście można użyć innego DDNS, ale np. darmowe na noip.com trzeba co miesiąc odnawiać. Jak zdecydujesz się mimo wszystko na dostęp zewnętrzny z użyciem DDNS to polecam użyć innego portu niż standardowy 5000 i koniecznie dobrze skonfigurować firewall - opis znajdziesz na forum. Osobiście używam na kompach połączenia przez VPN (uruchomiony na routerze), ale już telefony via DDNS. Ataków brak, odpukać.
DS720+ | RAM Crucial 8GB DDR-2666 SODIMM | 2 x WD Red 6TB | Btrfs
paparacco
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: czw maja 25, 2023 11:18 am

Re: Zdalny dostep

Post autor: paparacco »

Dlatego że mam kolbe na punkcie dostępu do dysku przez osoby trzecie (gromadzenie moich danych itp. przez synology). Dlatego też między innymi nie wybralem WD My Cloud Home tylko kupiłem NAS żeby móc osobiście skonfigurować dostęp zdalny bez pośrednictwa 3rd party companys. Ale może tutaj jestem w błędzie co do konta synology, jeśli tak to poprawcie mnie. W każdym razie dziękuję wszystkim za powyższe rady, spróbuję to w ten sposob skonfigurować.
tomahawk5000
Amator
Posty: 28
Rejestracja: śr maja 17, 2023 4:18 pm

Re: Zdalny dostep

Post autor: tomahawk5000 »

paparacco pisze:Dlatego że mam kolbe na punkcie dostępu do dysku przez osoby trzecie (gromadzenie moich danych itp. przez synology). Dlatego też między innymi nie wybralem WD My Cloud Home tylko kupiłem NAS żeby móc osobiście skonfigurować dostęp zdalny bez pośrednictwa 3rd party companys. Ale może tutaj jestem w błędzie co do konta synology, jeśli tak to poprawcie mnie. W każdym razie dziękuję wszystkim za powyższe rady, spróbuję to w ten sposob skonfigurować.
Na temat quick connect są różne opinie i chyba nikt nie kwestionuje tego że QC nie jest tak bezpieczny jak VPN ja też stałej przed tym wyborem i ostatecznie zdecydowałem się na VPN który jak się okazało jest bardzo prosty w konfiguracji trzeba tylko odblokować na routerze porty 5000, 5001 oraz ten który ustawisz w VPN potem DDNS i edycja pliku konfiguracyjnego (mówię o OpenVPN)

Sent from my SM-G781B using Tapatalk

danmar
Amator
Posty: 37
Rejestracja: wt lip 23, 2019 11:25 am

Re: Zdalny dostep

Post autor: danmar »

paparacco pisze: pt maja 26, 2023 4:35 pm W każdym razie dziękuję wszystkim za powyższe rady, spróbuję to w ten sposob skonfigurować.
Żeby podsumować, a być może i sprostować.

Do dostępu zewnętrznego nie potrzeba żadnego konta Synology. Można je założyć jeśli ktoś nie radzi sobie z bardziej zaawansowaną konfiguracją "manualną", nie ma publicznego IP, itd. itd., ale wcale nie trzeba.

Jeśli tutoriale na stronie Synology są dla Ciebie niewystarczające i szukasz rady na forum, dobrze żebyś pozakładał oddzielne tematy na forum i bardziej wyczerpująco opisał co chcesz osiągnąć, z czym masz problem, jaki jest stan Twojej wiedzy, a nie zbiorczo załatwiał to w jednym temacie krótkim zdaniem "mam serwer, nie chcę konta, chcę dostęp zdalny, co mam robić" (wiem, trochę uprościłem). Teraz przecież nawet nie wiemy, czy umiesz chociaż przekierowywać porty na routerze...

Osobiście zacząłbym od utworzenia struktury katalogów, kont i załatwienia kwestii praw dostępu, a dopiero potem martwił się o kwestie bardziej sieciowe i dostęp do serwera z zewnątrz.

A co dysków, miałem Seagate Ironwolfy, WD REDy, WD Ultrastary - wszystkie mniej lub bardziej "chrupały" (czasem nawet bez obciążenia odzywały się co jakiś czas). Jeśli w Twoim kompie dyski pracują bezszelestnie to albo są to dyski SSD lub małe dyski 2,5-calowe, albo masz jakąś ekstremalnie wyciszoną obudowę. Innego wyjścia nie widzę.
wlodekh
Wtajemniczony
Posty: 190
Rejestracja: śr sty 27, 2016 12:37 pm

Re: Zdalny dostep

Post autor: wlodekh »

tomahawk5000 pisze: pt maja 26, 2023 4:56 pmzdecydowałem się na VPN który jak się okazało jest bardzo prosty w konfiguracji trzeba tylko odblokować na routerze porty 5000, 5001 oraz ten który ustawisz w VPN potem DDNS i edycja pliku konfiguracyjnego (mówię o OpenVPN)
Popraw mnie proszę jeśli czegoś nie zrozumiałem albo użyłeś jakiego skrótu myślowego: jeżeli używasz VPN i masz na routerze przekierowany z niego port to po co jeszcze DDNS i kolejne przekierowania portów 5000 i 5001? Przecież to się chyba gryzie. Pomijam już fakt używania standardowych portów od Synology, o których wie cały Internet. Przepraszam, że tak dopytuję, ale to ważne ze względów bezpieczeństwa. No chyba, że potrzebne Ci to np. do udostępniania pliku/ów lub tworzenia żądania do pliku? W końcu nie każdy z Twoich znajomych ma zainstalowany OpenVPN.
DS720+ | RAM Crucial 8GB DDR-2666 SODIMM | 2 x WD Red 6TB | Btrfs
tomahawk5000
Amator
Posty: 28
Rejestracja: śr maja 17, 2023 4:18 pm

Re: Zdalny dostep

Post autor: tomahawk5000 »

wlodekh pisze:
tomahawk5000 pisze: pt maja 26, 2023 4:56 pmzdecydowałem się na VPN który jak się okazało jest bardzo prosty w konfiguracji trzeba tylko odblokować na routerze porty 5000, 5001 oraz ten który ustawisz w VPN potem DDNS i edycja pliku konfiguracyjnego (mówię o OpenVPN)
Popraw mnie proszę jeśli czegoś nie zrozumiałem albo użyłeś jakiego skrótu myślowego: jeżeli używasz VPN i masz na routerze przekierowany z niego port to po co jeszcze DDNS i kolejne przekierowania portów 5000 i 5001? Przecież to się chyba gryzie. Pomijam już fakt używania standardowych portów od Synology, o których wie cały Internet. Przepraszam, że tak dopytuję, ale to ważne ze względów bezpieczeństwa. No chyba, że potrzebne Ci to np. do udostępniania pliku/ów lub tworzenia żądania do pliku? W końcu nie każdy z Twoich znajomych ma zainstalowany OpenVPN.
VPN i DDNS mam na NAS przekierowanie portów mam na routerze jak skonfiguruje inaczej to nie działa więc chyba to jedyna droga. Nie będę nawet ustal że jestem ekspertem

Sent from my SM-G781B using Tapatalk

paparacco
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: czw maja 25, 2023 11:18 am

Re: Zdalny dostep

Post autor: paparacco »

danmar pisze: pt maja 26, 2023 10:48 pm (...) Teraz przecież nawet nie wiemy, czy umiesz chociaż przekierowywać porty na routerze...

Osobiście zacząłbym od utworzenia struktury katalogów, kont i załatwienia kwestii praw dostępu, a dopiero potem martwił się o kwestie bardziej sieciowe i dostęp do serwera z zewnątrz.
Z przekierowaniem portów raczej nie powinienem miec problemów. Na dniach tym się pobawię.

Na tą chwilę tak jak zasugerowałeś poznaje ten sprzęt bawiąc sie lokalnie w LANie. To chyba najlepsza metoda na początek przygody z NASem. Różni użytkownicy, różne prawa dostępu, katalogi współdzielone, dostęp FTP po LAN, różne usługi itp.

W kwestii dostępu z zewnątrz utworze odpowiedni post w odpowiednim dziale w swoim czasie.

Dzieki.
ODPOWIEDZ