Konfiguracja FTP na Synology DS423+

DMQ
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:14 pm

Konfiguracja FTP na Synology DS423+

Post autor: DMQ »

Mam: Synology DS423+, łącze optyczne 1000/300 MB/sec
Chciałbym dla dwóch stałych klientów zorganizować serwer wymiany plików na bazie swojego NAS.
Studiowałem pomóc Synology, oglądałem filmiki na YT… ale jestem grafikiem, umysł mam nie ścisły, więc potrzebuję bardzo szczegółowej instrukcji pod własną konkretną konfigurację.
Być może jest inne rozwiązanie na bazie DSM? Ale szkopuł jest w tym że po stronie klienta nie może być przeprowadzono żadnej instalacji softu. Tylko interfejs web, przez przeglądarkę.
Teraz mam wykupiony serwis FTP u firmy trzeciej. Ale jest to coraz droższe, więc chciałbym zrezygnować.
Proszę więc o radę.
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 605
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Konfiguracja FTP na Synology DS423+

Post autor: SnejX »

Rozumiem, że chcesz nadal wykorzystywać ftp a jeszcze lepiej jego wersję szyfrowaną czyli sftp lub ftps? (panel sterowania->usługi plików->ftp)

Czy masz publiczny adres IP i możesz sobie zrobić przekierowanie portów? ew przez quickconnect.

W skrócie, na Synology uruchamiasz szyfrowany ftp. Tworzysz folder do którego będą mieli dostęp.
Ludkom zakładasz konta i nadajesz uprawnienia do stworzonego folderu (odczyt albo odczyt/zapis) w zależności od potrzeby. Jednocześnie odbierasz uprawnienia do wszystkiego do czego nie powinni mieć dostępu.
Podajesz im adres IP swojego serwera, dane do logowania i już mogą działać.
To wszystko :)

PS. Sam tak mam skonfigurowane w opcji z publicznym adresem IP + przekierowane porty.

Update
Klient ma nie mieć nic instalowane - ale czy Filezilla Client w wersji portable wchodzi w rachubę?
DMQ
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:14 pm

Re: Konfiguracja FTP na Synology DS423+

Post autor: DMQ »

SnejX pisze: pn maja 08, 2023 6:39 pm Rozumiem, że chcesz nadal wykorzystywać ftp a jeszcze lepiej jego wersję szyfrowaną czyli sftp lub ftps? (panel sterowania->usługi plików->ftp)

Czy masz publiczny adres IP i możesz sobie zrobić przekierowanie portów? ew przez quickconnect.
Dzięki. Mam stały publiczny adres IP. Konto dla klientów i przydziały na HDD są stworzone. Włączyłem usługę FTP na NAS. Ale nie do końca rozumiem jak mam skonfigurować router i te porty. Jakoś mi to nie działa.
Na zrzutach widać co jest zrobione a co nie.

Screen Shot 2023-05-8 o 21.25.18.jpg
Screen Shot 2023-05-8 o 21.23.34.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konfiguracja FTP na Synology DS423+

Post autor: mikhnal »

Przecież na routerze nie przypisałeś urządzenia do usługi FTP.... Na co ma iść przekierowany port 21 w Internal Host?
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
DMQ
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:14 pm

Re: Konfiguracja FTP na Synology DS423+

Post autor: DMQ »

mikhnal pisze: pn maja 08, 2023 9:57 pm Przecież na routerze nie przypisałeś urządzenia do usługi FTP.... Na co ma iść przekierowany port 21 w Internal Host?
Przypisywałem adres wewnętrzny IP NAS, resztę tez wypełniałem, ale coś robiłem źle, bo nie działało.
Czy możesz mi wytłumaczyć co ma być w poszczególnych okienkach?
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 605
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Konfiguracja FTP na Synology DS423+

Post autor: SnejX »

musisz przekierować nie tylko port 21 ale też porty 55536-55899.
Oczywiście najlepiej zrobić jak po stronie zewnętrznej (external) będzie port np. 9876 (wymyśl sobie jakiś ) a po wewnętrznej (internal) stronie zostaw 21.
Tamte wysokie porty mogą zostać 1:1

Update
Włączyłeś ftps jak i sftp. Oczywiście oba na raz nie są ci potrzebne. Jeden z nich wystarczy.
W kliencie ftps podajesz swój publiczny adres IP oraz port 9876
settings1.png
settings2.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
DMQ
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:14 pm

Re: Konfiguracja FTP na Synology DS423+

Post autor: DMQ »

@SnejX dzięki za szczegółowe tłumaczenie. jutro z rana tym się zajmie.

offtop: jak na tym forum wymienić innego usera? Zwykle wystarczy przed nikiem dać @ i forum podpowiada
dawidb33
Trochę Wie
Posty: 133
Rejestracja: czw gru 21, 2017 10:31 pm
Lokalizacja: Kielce

Re: Konfiguracja FTP na Synology DS423+

Post autor: dawidb33 »

Witam ,
Wykorzystam istniejący temat do mojego pytania. Skonfigurowałem serwer FTP wg poradnika, info na stronie synology. Wykorzystuje DDNS, wszystko ładnie działa zarówno na FTPS jak i SFTP. Jednak od producenta urządzenia które będzie klientem dostałem wiadomość, że obsługuje ono jedynie protokół nieszyfrowany FTP (uważam że absurdem jest aby producent nie wprowadził wsparcia bezpieczniejszych protokołów ale to pomijam). Moje pytanie brzmi: czy bezpieczne jest używanie FTP nieszyfrowanego, dla nowoutworzonego użytkownika, tylko z dostępem do jednego folderu współdzielonego? Czy grozi to też niebezpieczeństwem dla innych folderów pomimo że ten użytkownik nie ma do nich dostępu? Bądź np zaszyfrowaniem całej zawartości NAS?
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 605
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Konfiguracja FTP na Synology DS423+

Post autor: SnejX »

dawidb33 pisze: pt cze 16, 2023 5:49 pm czy bezpieczne jest używanie FTP nieszyfrowanego, dla nowoutworzonego użytkownika, tylko z dostępem do jednego folderu współdzielonego? Czy grozi to też niebezpieczeństwem dla innych folderów pomimo że ten użytkownik nie ma do nich dostępu? Bądź np zaszyfrowaniem całej zawartości NAS?
Dopóki ci się nie włamią to będzie bezpieczne, to ofc żart.
Jak już przejmą jedno konto i już będą w środku ... to albo znajdą albo już jest jakiś exploit albo sposób na dalsze eskalowanie uprawnień itd.
A jak jeszcze nie ma, to pewnie wkrótce się znajdzie.
dawidb33
Trochę Wie
Posty: 133
Rejestracja: czw gru 21, 2017 10:31 pm
Lokalizacja: Kielce

Re: Konfiguracja FTP na Synology DS423+

Post autor: dawidb33 »

Wyłączyłem to. Już dostałem trzy e-maile o treści:

Adres IP [218.92.0.31] napotkał nieudane próby (10) zalogowania się w usłudze SSH działającej na DS720 w ciągu 5 minut i został zablokowany o 16-06-2023 18:17.

Od DS720
ODPOWIEDZ