RAID 6 - odzyskiwanie

ODPOWIEDZ
showview
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: pn lis 28, 2022 6:25 pm

RAID 6 - odzyskiwanie

Post autor: showview »

Witam forumowiczów,
mam takie hipotetyczne (aczkolwiek praktyczne) pytanie:
czy można odzyskać (odbudować macierz RAID 6) dane z dysków (dyski nie są uszkodzone), które zostały wyciągnięte z RS815+

1. Jakiem darmowym sposobem można środowisko macierzy przenieść z Synology do komputera wyposażonego w odpowiednią ilość portów SATA (w moim przypadku mam 4 dyski)?

2. Czy jest możliwość odbudowania macierzy, która nie została UWAGA!!! W JEDNEJ CHWILI WYŁĄCZONA?

Dyski wymieniałem kolejno, ponieważ zwiększałem ich pojemność. Zatem po podmienieniu 1. czekałem aż się odbuduje, następnie 2., 3. i 4. - cały proces trwał kilka dni. Więc pytanie, czy jest szansa na podgląd tych danych, chociaż tych które się nie zmieniły?
Nie chodzi mi o odzyskiwanie danych ale o zbudowanie środowiska testowego i sprawdzenie czy w razie awarii zasilania czy płyty synology uda mi sie przenieść dyski i dostać się do danych?

Podłączyłem 4 dyski do płyty, uruchomiłem program R-Studio ale nigdy nie odbudował mi struktury dysków takiej jaka była. Pokazywał pliki możliwe do odzyskania na każdym z dysków. Wydaje mi się, że powodem mogło być to co napisałem wcześniej czyli niejednoczesne wyciągnięcie dysków.
Poprawcie mnie jeśli sie mylę

Dziękuję i pozdrawiam
Przemuss
Godfather
Posty: 1303
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: RAID 6 - odzyskiwanie

Post autor: Przemuss »

Skoro wymieniłeś dyski po kolei a w między czasie dane się zmieniły odbudowa RAID w r-studio nie będzie możliwa.
Jak tylko wymienisz wszystkie dyski k masz taką możliwość przetestować to wyłącz serwer zainstaluj stare dyski. Jak trzeba odbuduj RAID lub go zbuduj na nowo następnie wrzuć tam jakieś dane. Wyłącz serwer i zamontuj ponownie właściwe dyski. Te małe możesz zagonić do r-studio.
U siebie miałem RAID zbudowany z 8 dysków. Z racji że max 4 mogłem podłączyć zrobiłem obrazy 5 z pomocą r-studio i próbowałem odbudować RAID. Pomimo wielu prób nie udało mi się. Może dlatego że część fizyczna a część jako obraz...

Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
ODPOWIEDZ