WD Ultrastar HC570 22TB - problem z prawidłowym wykryciem pojemności dysku

ODPOWIEDZ
danmar
Amator
Posty: 37
Rejestracja: wt lip 23, 2019 11:25 am

WD Ultrastar HC570 22TB - problem z prawidłowym wykryciem pojemności dysku

Post autor: danmar »

Cześć,

Mam DS415+. Od kilku lat korzystałem z dysków Seagate Ironwolf o pojemnościach 10-16TB. W ostatnim czasie w krótkich odstępach czasu padły mi dwa z nich. Postanowiłem więc wypróbować produkty konkurencji. Jako że serwer stoi w oddzielnym pomieszczeniu i większy hałas mi nie przeszkadza a seria RED PRO jest absurdalnie droga, skusiłem się na tańsze, głośniejsze ale i wytrzymalsze Ultrastary o pojemności 22TB.

Stary system obsługiwał system plików ext4 i tylko jeden wolumen, więc nowy stawiam od zera. Dzisiaj włożyłem nowe dyski, wpisałem IP serwera w przeglądarkę, przechodzę do tworzenia puli pamięci/wolumenu i widzę, że w zakładce "Zarządzanie przechowywaniem > HDD/SSD" oba włożone dyski wykrywane są jako 20-terabajtowe a DSM tworzy wolumen o pojemności 19,2TB. Mam w związku z tym dwa pytania:

1. Czy jestem w stanie zrobić coś samemu, by dyski były poprawnie wykrywane jako 22-terabajtowe?
2. Dyski nie znajdują się na liście zgodności (nawiasem mówiąc nie ma na niej żadnego dysku większego niż 20TB i tylko jeden o tej pojemności - Seagate Nytro XF1230). Czy jeśli kiedyś Synology zacznie wspierać większe Ultrastary, system po aktualizacji automatycznie zwiększy pulę pamięci i umożliwi powiększenie wolumenu czy zostanę z tym co mam teraz i niewykorzystaną przestrzenią dyskową?

Szukając problemu w Internecie trafiłem na ten test:
https://www.storagereview.com/review/wd ... 821-review
Autor co prawda korzysta z większej liczby dysków i osiągnął limit maksymalnego wolumenu, ale jak widać na jednym z pierwszych screenshotów jego 22-terabajtowe WD Goldy system również wykrywa jako jedynie 20-terabajtowe.
danmar
Amator
Posty: 37
Rejestracja: wt lip 23, 2019 11:25 am

Re: WD Ultrastar HC570 22TB - problem z prawidłowym wykryciem pojemności dysku

Post autor: danmar »

Chyba niepotrzebnie zasiałem panikę.

Idealnie równe 20TB w tabeli z dyskami w zakładce "Zarządzanie przechowywaniem" spowodowało że pomyślałem, że Synology podaje w tabeli wartość "z naklejki" a nie tą "realną", zwykle mniejszą wynikającą z faktu że 1 kilobajt = 1024 bitów, a więc że źle wykrył włożone dyski. Porównałem stan z innym serwerem gdzie siedzi dysk 4-terabajtowy i tam podawana pojemność dysku to 3,6TB.

Poprzednie pytania są więc nieaktualne, ale mam kolejne:

W jednym serwerze w "Zarządzaniu przechowywaniem" system podaje następujące informacje: pojemność dysku/rozmiar napędu 3,6TB, pula pamięci 3,6TB i na samym dole użycie wolumenu 3/3,6TB.

W drugim serwerze rozmiar dysku 20TB, pula pamięci 20TB, a tworzony wolumen ma pojemność 19,2TB zamiast 20. Skąd ta różnica i gdzie podziało się 800GB?
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: WD Ultrastar HC570 22TB - problem z prawidłowym wykryciem pojemności dysku

Post autor: mikhnal »

To rezerwacja miejsca na metadane systemu plików btrfs.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
danmar
Amator
Posty: 37
Rejestracja: wt lip 23, 2019 11:25 am

Re: WD Ultrastar HC570 22TB - problem z prawidłowym wykryciem pojemności dysku

Post autor: danmar »

Dzięki za szybką odpowiedź, myślałem że coś źle wyklikałem.

Mam jeszcze jedno pytanie nie do końca związane z tematem, ale jest na tyle krótkie że chyba nie ma sensu zakładanie oddzielnego wątku.

Stawiam system od zera. Wybrałem SHR, utworzyłem pulę pamięci z dwóch dysków, teraz tworzy się jeden wolumen o maksymalnym dostępnym rozmiarze, jestem na etapie "sprawdzania dysków" który potrwa kilkanaście godzin (przy tworzeniu wolumenu były dwie opcje do wyboru, sprawdzenie dysków wydało mi się bezpieczniejsze).

Czy jest coś, na co powinienem zwrócić szczególną uwagę na dalszym etapie konfiguracji, a co będzie niemożliwe lub bardzo utrudnione zmienić już po utworzeniu wolumenu i folderu współdzielonego? Coś jak wybór systemu plików, obsługi wielu wolumenów (kiedyś chyba niedostępnej, teraz w DSM 7 domyślnie włączonej) czy opcji automatycznej naprawy plików btrfs? Po prostu teraz miałem możliwość, by wszystkie dane zgrać na zewnętrzne nośniki i nie wiem kiedy jeszcze się to powtórzy, dlatego chciałbym wszystko ustawić na tip top i później już tylko dokładać kolejne dyski i powiększać stworzony wolumen. Nawiasem mówiąc warto włączyć wspomnianą naprawę plików?

Z góry dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: WD Ultrastar HC570 22TB - problem z prawidłowym wykryciem pojemności dysku

Post autor: mikhnal »

Poza wyborem btrfs i decyzji czy ma być jeden wolumen na puli dysków chyba nie.
Nie widzę przeciwskazań aby włączyć automatyzację systemu plików btrfs.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
ODPOWIEDZ