korzystanie z OpenVPN

ODPOWIEDZ
dawidb33
Trochę Wie
Posty: 133
Rejestracja: czw gru 21, 2017 10:31 pm
Lokalizacja: Kielce

korzystanie z OpenVPN

Post autor: dawidb33 »

Witam,
skonfigurowałem na swoim NASie VPN wykorzystując OpenVPN. Działa dobrze - szybciej niż połączenie quickconnect.
Do pełnej satysfakcji brakuje mi jednej funkcjonalności. Dotarłem do niej ale drogą okrężną - na pewno jest prostsze rozwiązanie. Mianowicie chodzi mi o to że mam kilka folderów współdzielonych, które zmapowane są zarówno na laptopie (gdzie zamierzam wykorzystywać VPN) jak i w lokalnych PC pod tymi samymi literami dysków po to żeby programy zainstalowane na PC, laptopach odwoływały się do tej samej ścieżki. Problem jest jednak taki że po połączeniu z serwerem przez VPN i wejściu w Ten komputer w windowsie dyski nie mapują się, są niedostępne. Poniżej SS nr 1 i 2 pokazujące problem.
Odkryłem drogą prób że po nawiązaniu połączenia z VPN, odpalam program o nazwie Advanced IP Scanner i po wyszukaniu po IP odpowiadającym mojemu NASowi, odnajduje go (SS nr 3) i po przejściu do niego z tego programu (SS nr 4) mogę już włączyć Ten komputer i dyski mam zmapowane pod tymi samymi literami (oznaczeniami) co w sieci lokalnej na PC (SS nr 5 obrazuje poprawnie zmapowane dyski z swobodnym dostępem do nich).
Gdzie leży problem, jak go rozwiązać? Dopiero takie zmapowanie dysków daje mi swobodny dostęp z poza sieci lan do swojego NASa.
Standardowo dyski zmapowane po nazwie serwera bo domyślam się że po IP nie nawiąże połączenia (inne ip w sieci lan niż serwer vpn). Windows 11 na laptopie.

1.png
2.png
3.png
4.png
5.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: korzystanie z OpenVPN

Post autor: mikhnal »

Kiedy miałem OpenVPN na Synku dyski mapowałem po IP OpenVPN (też 10.8.0.1) i zawsze miałem dostęp do zasobów po połączeniu.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
dawidb33
Trochę Wie
Posty: 133
Rejestracja: czw gru 21, 2017 10:31 pm
Lokalizacja: Kielce

Re: korzystanie z OpenVPN

Post autor: dawidb33 »

Właśnie chodzi o to że nie chcę mapować po IP 10.0.8.1.
Dyski mam zmapowane w biurze w sieci LAN 192.168.8.1.
Chcę osiągnąć, że zarówno w LAN są zmapowane jak i po nawiązaniu połączenia VPN, wtedy odnoszą się do 10.0.8.1.
Czyli po to zmapowalem jako //DS720/folder współdzielony mimo to, po połączeniu muszę wykonać powyższe czynności z postu nr 1 aby dało się wejść na foldery współdzielone.
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: korzystanie z OpenVPN

Post autor: mikhnal »

Moim zdaniem komputer najpierw szuka w swojej sieci lokalnej, dlatego za pierwszym razem nie znajduje udziałów Synka.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
wlodekh
Wtajemniczony
Posty: 190
Rejestracja: śr sty 27, 2016 12:37 pm

Re: korzystanie z OpenVPN

Post autor: wlodekh »

Wydaje mi się, że wystarczy dopisać jedną linijkę w pliku host: lokalizacja na Windows to %SystemRoot%\system32\drivers\etc\hosts
U mnie ta linijka wygląda tak:
192.168.x.x nazwa_Synology
Powyższe IP to wewnętrzne w Twojej sieci, a nazwa_Synology to oczywiście nawa Twojego serwera w sieci. Po takim wpisie w hosts nie ma znaczenia gdzie się łączę, po odpaleniu OpenVPN dyski zawsze mam zmapowane. Daj znać czy u Ciebie też to zadziała, wg mnie powinno.

Edit: oczywiście mapowanie powinno wyglądać tak: \\nazwa_Synology\udzial
DS720+ | RAM Crucial 8GB DDR-2666 SODIMM | 2 x WD Red 6TB | Btrfs
dawidb33
Trochę Wie
Posty: 133
Rejestracja: czw gru 21, 2017 10:31 pm
Lokalizacja: Kielce

Re: korzystanie z OpenVPN

Post autor: dawidb33 »

@wlodekh Dokładnie o to chodziło! Jedna linijka do wskazanego pliku i wszystko działa jak należy. Dzięki za pomoc! Teraz VPN ma sens.
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 429
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: korzystanie z OpenVPN

Post autor: stanley99 »

dawidb33 pisze: pn lut 27, 2023 2:52 pm <...> Dzięki za pomoc! Teraz VPN ma sens.
Witam.
Od lat mapuję dyski przez IP Synka w LAN (np. \\192.168.1.10\Folder_wspoldzielony) i działa mi zarówno gdy komp jest podłączony bezpośrednio w LAN, oraz przez VPN.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
dawidb33
Trochę Wie
Posty: 133
Rejestracja: czw gru 21, 2017 10:31 pm
Lokalizacja: Kielce

Re: korzystanie z OpenVPN

Post autor: dawidb33 »

@stanley99 być może tak by to też działało. Ja mapuję po nazwie serwera - wydawało mi się że tak jest lepiej gdy np zmieni się IP lokalne serwera to i tak go windows zobaczy. Tak czy siak, rozwiązanie podane przez wlodekh działa jak trzeba :)
wlodekh
Wtajemniczony
Posty: 190
Rejestracja: śr sty 27, 2016 12:37 pm

Re: korzystanie z OpenVPN

Post autor: wlodekh »

Robi się z tego powoli dyskusja w stylu "o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkanocy" - jeden lubi liczby, inny nazwy, najważniejsze, że działa. Dodatkową zaletą nazw jest możliwość wpisania w przeglądarkę http://serwer_Synology zamiast http://192.168.x.xxx

PS.
Przy zmianie lokalnego IP trzeba również edytować wpis w hosts ;)
DS720+ | RAM Crucial 8GB DDR-2666 SODIMM | 2 x WD Red 6TB | Btrfs
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 429
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: korzystanie z OpenVPN

Post autor: stanley99 »

Witam
@dawidb33 - chyba źle zrozumiałem problem, tzn. że po lokalnym IP serwera Ci nie działało. Co do zmiany IP serwera w LAN - wówczas w pliku hosts też trzeba zaktualizować ten adres, inaczej metoda przestanie dzialać. Dlatego skonfigurowałem swój domowy serwerek żeby miał stały adres, a nie przydzielany przez DHCP. Można też w routerze rezerwować stałe IP urządzeń poprzez ich adres MAC. Jednak w tak małej sieci wolę przypisać adres na stałe bezpośrednio w NAS. I wiem, że ten konkretny adres w nim "będzie zawsze", nawet jeśli wyłączę router ;-) Trzeba co prawda wówczas zadbać, aby nie przypisać tego IP innemu urządzeniu, oraz by nie znalazł się w puli przydzielanych przez DHCP, ale to chyba oczywista oczywistość.

@wlodekh - masz rację, w sumie trochę dyskusja o wyższości... Myślałem, że nie działa metoda "po liczbach". Z kolei "po nazwach" ma też tę zaletę, że nazwy zwykle łatwiej zapamiętać niż cyferki... cały system DNS na tym bazuje ;-)
P.S. Teraz dostrzegłem, że też napisałeś o konieczności zmiany w hosts, jeśli IP sewera się zmieni.

P.S.2 No i tak czy siak grunt, że działa ;-)
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
ODPOWIEDZ