Znikające SSD NVME na DS420+

ODPOWIEDZ
Ari93
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: śr gru 07, 2022 11:42 am

Znikające SSD NVME na DS420+

Post autor: Ari93 »

Witam, mam dość nietypowy problem. Dyski M.2 na NVME raz znikają raz pojawiają się na NASie. Na początku myślałem że problem jest z dyskami i po kolei chyba z 10 ich wkładałem aż doszedłem do momentu że wkładając drugiego do pary okazało się że pierwszy zaczął znikać więc problem nie jest z samymi dyskami a złączem? Ostatecznie włożyłem tak że widoczne były oba, cache działało aż postanowiłem obrócić NAS z powrotem "nogami" do dołu gdzie po włączeniu znowu jeden dysk znikł. Po lekkim szturchnięciu NASa (oczywiście wszystkie takie akcje robiłem na wyłączonym urządzeniu) i uruchomieniu zniknęły oba dyski... Tak jak pisałem wyżej testowałem z dziesięć a dyski na pewno są sprawne bo zamontowałem ich w okolicy 100 sztuk w komputerach i ani razu nie było problemu z ich wykryciem więc jestem niemalże pewny że winne może być złącza M.2 w NASie.
Jest to w ogóle możliwe? Ktoś kiedyś też miał problemy z tymi dyskami i wykrywalnością? Dyski to Intel Optane M10 16GB (netto 13,4GB) także IMO idealne do takiego zastosowania jak za cenę kiedyś <10zł brutto za sztukę.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Znikające SSD NVME na DS420+

Post autor: mikhnal »

Zacznij trochę nietypowo: przedmuchaj sprężonym powietrzem a potem przemyj alkoholem złącza od dysków NVMe - zbierający się kurz to jednak zabójca przewodności...
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Ari93
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: śr gru 07, 2022 11:42 am

Re: Znikające SSD NVME na DS420+

Post autor: Ari93 »

Dzięki bardzo za odpowiedź. W całej historii zapomniałem napisać że NAS jest nowy... w piątek dopiero przyjechał i się obecnie "bawię" bo dyski mają lekką obsuwe.
No ale. Wyczyściłem te złącza i w NASie i same dyski szczoteczką z alkoholem i zadziałało od "strzała". Super ;p Pewnie jak się tykać nie będzie to będzie działać także już nic nie ruszam ale... nie wpadłbym na to żeby w nowym urządzeniu czyścić złącza ;)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ