Klika nurtujących pytań dot Synology Photo

ODPOWIEDZ
petrumi
Amator
Posty: 47
Rejestracja: ndz gru 08, 2019 1:32 pm

Klika nurtujących pytań dot Synology Photo

Post autor: petrumi »

Witam po dłuższej przerwie.
Dorosłem do zakupu DS1522+, DS416play idzie na backup.
Fotografia to moja pasja wiec dość powolnie zbieram się do zrobienia porządku w zdjęciach i zaczynam od d* strony czyli od sprzętu.

Obecnie zdjęcia trzech ostatnich lat importuje z kart na dysk w PC (SSD 2TB) a kopię RAW wrzucam na NAS.
W tym tempie dokumentowania świata zabrakło mi już miejsca na SSD i dlatego zamierzam zdjęcia wrzucać od razu na DS1522+ a kopie na DS416play.
W związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy po 1Gbit LAN można działać w Lightroomie?
2. Czy ew. zmiana na 10Gbit i pozostanie na dyskach IronWolf 10TB ma sens?
3. Dlaczego teraz nie widzę wrzuconych na \Photo zdjęć w formacie RAW? (pliki ARW z Sony A74). Pliki ARW są z plikami .xml.
4. Czy całą kolekcje zdjęć (ok 3TB, >100k fotek) wrzucać w częściach do katalogu \Photo czy może partiami?
5. Docelowo potem chciałbym mieć kopię 1:1 tego katalogu na lokalnym DS416play. Czym to wykonać?
6. Bać się mocno tych ataków ransomware? Obejrzałem trochę tych poradników Spacerex, stosuję zasady które poleca ale nie jestem geekiem.
7. Czy ktoś może z doświadczenia potwierdzić, że sposób pracy z LR na kilka PC jest skuteczny, tj. katalog LR mamy na Synology Drive, budujemy Smart Preview a pliki leżą na NASie.
8. Jakiego wzrostu działania indeksowania można się spodziewać po przesiadce DS416play > DS1522+
9. Czy obrobione .jpg wrzucać na NAS w maksymalnej rozdzielczości a konwersja polega właśnie na zmniejszeniu tych plików np do rozdzielczości ekranów telefonów?

Sorry że tak długo ale sporo mi się pytań nazbierało a właśnie kończy się konfiguracja nowego NASa i szukam dobrych rozwiązań.

Pozdrawiam, Michał
DS1522+, 8GB, 10Gbit, SSD Cache 2xSamsung 970 Evo Plus, SHR1 2xIronWolf 10TB + 2xIronWolfPro 18TB
DS416Play, 8GB, 1Gbit, SHR1 3x10TB + 6TB :: 2xDS710+ jakieś stare WD Red :: UPS Cyberpower CPI 1300
petrumi
Amator
Posty: 47
Rejestracja: ndz gru 08, 2019 1:32 pm

Re: Klika nurtujących pytań dot Synology Photo

Post autor: petrumi »

Nie ma chętnych to sam ze sobą pogadam:

Ad.1 Działa
Ad.2 Niewiele da przy dyskach HDD 7200. Teraz kopiowanie PC-NAS to max 110MB/s a wewnątrz NAS na tych dyskach to max 130-140 MB/s. 10Gbit warto przy dyskach SSD
Ad.3 ?
Ad.4 ?
Ad.5 ?
Ad.6 Bać się nieznanego
Ad.7 Tu największy zonk, już kiedyś tak miałem. Odpaliłem Synology Drive na NAS, założyłem klientów na PC i laptopie. Na PC stworzyłem katalog, wskazałem Lightroomowi, że RAWy będą na NAS. Wszystko się dodało, zrobilem Smart Preview. Zamknąłem LR, poczekałem na Synchronizacje Drive.
Odpaliłem Laptopa, uruchomiłem LR ze tego samego zsynchonizowanego Katalogu Drive. Działa. Zaznaczyłem prace na Smart Preview. Zrobiłem kilka zmian, dodałem gwiazdki do fotek, zamknąłem LR, poczekałem na synchro. Wróciłem na PC, działa. Wróciłem ponownie na laptopa, zacząłem edytować HDR z 5 fotek, LR cos zaczął mulic bo to słaby laptop. Zawiesił się, zamknąłem LR, Przy próbie ponownego odpalenia juz krzyczał że błąd z bazą danych LR. I po zabawie, nie udało się naprawić, nie zrobiłem backup. To było dla testu ale widzę, że pewne to nie jest.
Ad.8 jest 3,5 razy szybciej :)


Pytanie: chyba powinienem się zainteresowac Snapshot Replication dla tego Synology Drive. Macie jakis pomysł jak często robic te migawki? Katalog LR składa się z mnóstwa małych plików i zastanawiam się zrzut zrobiony w danym momencie będzie zawierał cześć plików a kolejne dopiero się aktualizowały (gdy np. trafiło na zmianę 100 zdjęć).
DS1522+, 8GB, 10Gbit, SSD Cache 2xSamsung 970 Evo Plus, SHR1 2xIronWolf 10TB + 2xIronWolfPro 18TB
DS416Play, 8GB, 1Gbit, SHR1 3x10TB + 6TB :: 2xDS710+ jakieś stare WD Red :: UPS Cyberpower CPI 1300
petrumi
Amator
Posty: 47
Rejestracja: ndz gru 08, 2019 1:32 pm

Re: Klika nurtujących pytań dot Synology Photo

Post autor: petrumi »

Dodam jeszcze jedno zapytanie choć widzę, że poza adminem to raczej wszyscy czytają a nikt nie pomaga...

Rozpoznawania twarzy w Lightroomie vs NAS.

Opcje skanowania twarzy w LR jest o wiele szybsza (mocniejszy CPU) ale twarze są zapisywane jako kolejne tagi (w LR keywords). Po wgraniu tak przygotowanych fotek, Synology Photo widzi nazwy ludzi jako "Znaczniki" i sam od nowa próbuje skanować twarze (idzie u to oczywiście naście razy wolniej). Jest jakiś sposób żeby np Synology wiedział, że Znacznik "Agnieszka" to jest człowiek i wyświetlał to w kategorii "Ludzie" ?
DS1522+, 8GB, 10Gbit, SSD Cache 2xSamsung 970 Evo Plus, SHR1 2xIronWolf 10TB + 2xIronWolfPro 18TB
DS416Play, 8GB, 1Gbit, SHR1 3x10TB + 6TB :: 2xDS710+ jakieś stare WD Red :: UPS Cyberpower CPI 1300
ODPOWIEDZ