DS215j - powolny internet na VPN L2TP

ODPOWIEDZ
lipek81
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: wt lis 20, 2018 8:00 am

DS215j - powolny internet na VPN L2TP

Post autor: lipek81 »

Cześć,
Na DS 215j skonfigurowałem serwer VPN L2TP/IPSec. Na laptopie z WIN10 skonfigurowałem klienta. Dodałem tam też dodatkowy wpis do rejestru. Generalnie zrobiłem to wg tego poradnika: https://www.youtube.com/watch?v=kZcmamw1360
Problemem jest to, że po połączeniu się z VPN internet na laptopie z WIN10 działa bardzo powoli - w zasadzie nie da się otworzyć żadnej strony, lub wczytuje się częściowo. Ping do urządzeń z sieci lokalnej odpowiada sporadycznie, jednak czasy są bardzo duże (>300ms).

Z powodu tych problemów postanowiłem zrobić kilka testów - skonfigurowałem zatem serwer openVPN oraz klienta w Win10. Wszystko działa bez problemu. Internet działa bez problemu, widzę urządzenia w sieci lokalnej (chociaż jestem połączony przez telefon), w internecie jestem widziany, tak, jakbym łączył się z domu. Podejrzewając, że może jest jakiś problem z dostępnością portów ich przekierowaniem itp. zmieniłem konfigurację OpenVPN tak, aby pracował na porcie 1701 - również wszystko działało bez problemów. Te samy testy powtórzyłem dla portów 500 i 4500 - również OpenVpn pracował bez żadnych problemów. Porty 1701, 500 i 4500 są standardowo wykorzystywane przez VPN L2TP/IPsec, więc wydaje się, że z samymi portami, przekierowaniami itp. wszystko jest ok. Co zatem może być przyczyną problemów z L2TP/IPsec?

Edit:
Zrobiłem dodatkowe testy na innym laptopie z WIN10 - problem jest dokładnie taki sam.
Wpadłem jeszcze na pomysł, żeby zrobić inny rodzaj testu - jednym z laptopów zalogowałem się do dysku po sieci lokalnej i obserwowałem obciążenie procesora dysku. Drugi laptop natomiast podłączyłem do internetu za pomocą telefonu, a następnie połączyłem się po VPN L2TP do swojego dysku sieciowego. Okazało się, że w pewnym momencie użycie procesora dysku wzrosło do 98%, po czym system przestał odpowiadać - nie mogłem otwierać aplikacji na DSM za pomocą laptopa podłączonego po sieci lokalnej - widać było tylko ikonkę wczytywania aplikacji. Jednocześnie sprawdziłem działanie internetu na laptopie lokalnym - działał bez problemu. Wygląda na to, że problemem jest zbyt duże obciążenie procesora dysku, kiedy klient podłączy się do serwera VPN L2TP. Problem nie występuje przy serwerze OpenVPN. Pytanie tylko dlaczego tak się dzieje? Wydawało mi się, że aplikacje dostępne w centrum pakietów są dostosowane do wydajności danego modelu NAS.
ODPOWIEDZ