WOL przestaje działać - przy wyłączonym NAS i zaniku zasilania

ODPOWIEDZ
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 429
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

WOL przestaje działać - przy wyłączonym NAS i zaniku zasilania

Post autor: stanley99 »

Witam

Od pewnego czasu korzystam ze swojego leciwego DS214play "na żądanie", czyli włączam Synka tylko gdy go potrzebuję.
Wszystko jest OK, lecz podczas gdy serwer jest _wyłączony_ oraz wystąpi w tym czasie zanik zasilania, funkcja WOL przestaje działać. Po przywróceniu dostawy energii jedyną metodą włączenia NAS-a jest fizyczny przycisk na obudowie.
Czy to jest typowe zachowanie WOL? Kiedyś, lata świetlne temu miałem blaszaka, którego włączałem WOL-em i chyba było tak samo...

Jakieś pomysły rozwiązania? Oprócz UPS-a - nie zamierzam inwestować... Zresztą przerwa w dostawie prądu może być na tyle długa (przynajmniej teoretycznie), że UPS też się wyłączy i wtedy misterny plan zdalnego włączenia NAS przez WOL (chyba) również runie.
Pozdrawiam.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: WOL przestaje działać - przy wyłączonym NAS i zaniku zasilania

Post autor: mikhnal »

Tak, to jest _normalne_ zachowanie funkcji WOL. Zanik prądu uniemożliwia wzbudzenie urządzenia.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Przemuss
Godfather
Posty: 1303
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: WOL przestaje działać - przy wyłączonym NAS i zaniku zasilania

Post autor: Przemuss »

UPS nie tylko wyłączy synka, ale i go włączy jak zasilanie wróci.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 429
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: WOL przestaje działać - przy wyłączonym NAS i zaniku zasilania

Post autor: stanley99 »

mikhnal pisze: śr cze 01, 2022 4:50 pm Tak, to jest _normalne_ zachowanie funkcji WOL. Zanik prądu uniemożliwia wzbudzenie urządzenia.
OK, dzięki @mikhnal za utwierdzenie w przypuszczeniu. Nie mam pod ręką innego sprzętu z funkcją WOL dla porównania.
W takim razie chyba pozostaje tylko jakiś "smart"-przekaźnik po wifi, ze stykiem podłączonym równolegle do mikroswitcha "Power" w Synku...
Żartuję, aż tak nie będę kombinował ;-) Zresztą sytuacja u mnie sporadyczna, rzadko mam przerwy w dostawie prądu. Aczkolwiek jeśli już, to - zgodnie z którymś-tam prawem Murphyego - akurat wtedy gdy jestem parę dni z dala od NAS-a, i akurat potrzebuję się do niego dostać... ;-)
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 429
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: WOL przestaje działać - przy wyłączonym NAS i zaniku zasilania

Post autor: stanley99 »

Przemuss pisze: śr cze 01, 2022 7:53 pm UPS nie tylko wyłączy synka, ale i go włączy jak zasilanie wróci.
Tak jak pisałem w 1 poście - nie zamierzam już inwestować w UPS. Tym bardziej - jak również już pisałem - Synek jest teraz u mnie używany sporadycznie i przeważnie wyłączony. Włączam na kilka, góra kilkanaście godzin, a jeśli sam nie wyłączę - w harmonogramie ma codzienne zamkniecie w godzinach nocnych. Potem nie używam nieraz przez kilka dni. Zatem UPS służyłby głównie do podtrzymywania funkcji WOL, której "awaria" wskutek zaniku zasilania dokucza mi maksymalnie może z 2-3 razy w roku ;-)
W ogóle "NAS-omania", czy też "synkomania" już mi raczej przeszła, i po prawie już 9 latach użytkowania nawet nie myślę o kolejnym modelu. Ale to już temat na inny temat.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
ODPOWIEDZ