DS218j traci interface web i ciągle znika z sieci

ODPOWIEDZ
olafp
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wt mar 31, 2020 8:50 pm

DS218j traci interface web i ciągle znika z sieci

Post autor: olafp »

Kiedyś miałem mały serwerek z Windows ale na dwóch dyskać WD Green. Po kilku latach pracy non stop zaczęły się sypać dyski.
Przez kilka lat były czasy mroku, dyski w szufladzie + interface usb. Stwierdziłem dość - czas na nowe rozwiązanie.
NAS z RAID i backup. Myślałem, kombinowałem i w końcu wybrałem.

Nowy Synology DS1218j i dwa nowiutkie Seagate Ironwolf 2TB każdy.
No i co? Dno. Proszę pomóżcie.

Mam go chyba ze dwa miesiące.
Mieli wymieniać liczniki więc, któregoś dnia go wyłączyłem na wszelki wypadek.
Też go nie było widać w sieci i myślałem, że już coś robili z prądem i się wyłaczył ale wszystko mrugało tylko nie było dostępu i pewnie był jeden z pierwszych przypadków kiedy zniknął z sieci.
Teraz postanowiłem wziąć się za temat, zrobić porządek w plikach, zrobić udziały dla rodziny ale NAS bardziej nie działa niż działa.

Duży upload przez web potrafi się skisić.
Dodatkowo przy transmisji przez afp dał radę skisić jeden plik.
Zaobserwowałem też, że ma problemy z rozpakowanie dużych archiwów zip - potrafi zgubić plik lub dwa.
Rozmiary pokazuje w KiB MiB GiB a nie KB MB GB co może i jest dobre ale mój ubunciak pokazuje inaczej i próba weryfikacji poprawności transferu danych może doprowadzić do obłędu :)
Brak możliwości używani dysków z exFAT bez dopłaty to już po prostu kosmos. Pewnie zapłacę te 5 dolarów dla świętego spokoju, żeby nie kombinować ale najpierw muszę zwalczyć w sobie chęć wyrzucenia tego NASa przez okno.

Dość narzekania.
Poniżej moje przejścia z nim:

2020.03.30
Robiłem duży upload przez web.
Straciłem dostęp do interface web.
Podłączone zasoby były dostępne ale nowe uwierzytelnienie nie było możliwe.
nazwa (Udostępnianie plików)
afp://admin@nazwa.local/
Próba wyłączenia przyciskiem - długotrwałe mruganie w power i nic.
Odłączenie zasilania.
Ponowne uruchomienie prawidłowe.
Interface web dostępny.
Otrzymałem mail o nieprawidłowym zamknięciu.

2020.03.31
Interface www okazał się nie być dostępny. Zasoby sieciowe również.
Wszystkie diody prawidłowo. Status, LAN i drive 1 2 świecą. Sieć mruga - na routerze też mruga.
Na routerze nie widać NAS wśród podłączonych urządzeń. Siłą rzeczy "Synology Web Assistant" http://find.synology.com/ nic nie znajduje.
Próba wyłączenia przyciskiem - czekam ponad 0.5h - mruga i nie wyłącza się.
Odcięcie zasilania.
Uruchomienie ponowne. Diody dysków i sieci, power mruga przynajmniej godzinę - nie ma beep i uruchamia się do końca (power nie mruga).
Na routerze nie ma połączenia.
https://www.synology.com/pl-pl/support/ ... #utilities
Zainstalowany ze strony "Synology Assistant" nic nie znajduje.

Po długim oczekiwaniu odcięcie zasilania.
Tym razem dosyć szybko urządzenie się uruchamia i jest dostępne. Widać na routerze. Działa interface web.
Otrzymałem mail o nieprawidłowym zamknięciu.

2020.04.01
Rano diody dysków wygaszone. Status i sieć świecą. Próba dostępu przez interface web (chwilę trwa) spowodowała wybudzenie dysków. Wszystko działa.

Uruchomiłem serwer ssh. Aplikacje | Terminal i SNMP | Terminal
Zmieniłem adres email dla powiadomień. System | Powiadomienia | E-mail
Zauważyłem, że nie uruchamia się "Cloud Sync".
Wyłączam ssh. Oczywiście to nie pomaga na "Cloud Sync". Głupie nadzieje.

Restart z poziomu interface web. Interface web kazał czekać. Był jeden beep. Interface web poprosił o dane logowania. Cloud Sync działa.
Ustawiłem adres na sztywno bez DHCP. Na routerze na wszelki wypadek też po MACu, żeby nie było konfliktu.

2020.04.02
Nie można wejść na WEB http://192.168.0.186:5000/
Na routerze widać. Pingować się da.
http://192.168.0.186:5000/webman/pingpo ... nnect=true odpowiada
Nie mogę połączyć się afp.

Zniecierpliwiony wcisnąłem power. Był beep mruganie, mocniejsze świecenie led.
http://192.168.0.186:5000/webman/pingpo ... nnect=true przestał odpowiadać
Ping nadal odpowiada, na routerze widać.
nie chce się wyłączyć - coś go powstrzymuje? Może synchronizacja?
Jak sprawdzić w Google Drive i/lub Dropbox co i kiedy się łączyło?
Odcięcie zasilania.

Wstał bez problemu, diody connect, disk 1, disk 2, beep, status.
Nie zauważył, że został nieprawidłowo zamknięty czyli beep naprawdę oznaczał, że się wyłączył.
Eksperymenty z synchronizacją. Kosz nie działa gdy jako admin zarządzam plikami w home, gdy przez homes/admin to działa - dziwne.
Nie wiem czy teraz ale ustawiłem synchronizację GoogleDrive i Dropbox co 60 sekund (było default chyba co 10 sekund).

2020.04.04
Znowu nie jest dostępny. Nie działa WEB ale nie widać go na routerze nie reaguje na pingi.
Nie chce się wyłączyć z przycisku. Mruga i mruga.
Odcięcie zasilania.
Ponowne uruchomienie - wszystko działa.
Dostałem maila o nieprawidłowym zamknięciu.
Bawiłem się ledam dysków w "Zarządzanie przechowywaniem". Da się włączyć świecenie na pomarańczowo.
Wieczorem działa na tablecie dawno temu dodane połączenie smb - nic nie musiałem robić podawać usera hasła itd.

2020.04.05
Interface web działa ale "Zarządzanie przechowywaniem" się nie uruchamia.
File station działa.
Działa ssh i widać pliki.

2020.04.06
00:40 nie działa dysk sieciowy na tablecie. Nie działa WEB.
09:40 nie działa WEB, nie łączy SSH, nie widać na routerze.

No nie pojmuję tego co się dzieje.
Myślałem, że może router ethernet jest wadliwy ale kompa kablem mogę podłączać odłączać bez problemu.
Mam UPC Connect Box.
Robiłem to na przewodzie ethernet od synology więc kabel jest raczej ok.
Chciałem spróbować połączenia bezpośredniego z NAS ale nie mam kabla krosowanego więc to może później.
Najgorsze, że restart routera też nic nie daje. Trzeba zmusić NAS do restartu.

Help!
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2740
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: DS218j traci interface web i ciągle znika z sieci

Post autor: mikhnal »

Czy Synek ma wpisany w konfiguracji stały adres IP?
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 5
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
olafp
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wt mar 31, 2020 8:50 pm

Re: DS218j traci interface web i ciągle znika z sieci

Post autor: olafp »

mikhnal pisze: pn kwie 06, 2020 10:46 am Czy Synek ma wpisany w konfiguracji stały adres IP?
Tak. Po chyba dwóch zwisach synca ustawiłem na sztywno taki jaki został początkowo przydzielony. Czytałem w necie na ten temat. W routerze też po MACu na wypadek jakby mu przyszło do głowy przydzielić ten IP innemu urządzeniu. Jeszcze spróbuję ustawić na stałe IP spoza puli DHCP o ile będę umiał i/lub dam radę to zrobić w moim routerze.
Najśmieszniejsze jest to, że router i tak zawsze przydzielał to samo IP. Jak to DHCPowanie ma się do niedostępności usług zanim synek zniknie ostatecznie z sieci lokalnej?
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2740
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: DS218j traci interface web i ciągle znika z sieci

Post autor: mikhnal »

Podłącz kablem bezpośrednio kompa z Synkiem i sprawdź, czy NAS będzie tracił połączenie.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 5
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
olafp
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wt mar 31, 2020 8:50 pm

Re: DS218j traci interface web i ciągle znika z sieci

Post autor: olafp »

mikhnal pisze: pn kwie 06, 2020 1:24 pm Podłącz kablem bezpośrednio kompa z Synkiem i sprawdź, czy NAS będzie tracił połączenie.

Dam radę bez krosowanego przewodu? Nie mam takiego ani też łącznika krosującego.
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2740
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: DS218j traci interface web i ciągle znika z sieci

Post autor: mikhnal »

Kabel nie musi być krosowany, zadziała każdy rodzaj.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 5
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
olafp
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wt mar 31, 2020 8:50 pm

Re: DS218j traci interface web i ciągle znika z sieci

Post autor: olafp »

Na razie wyciągnąłem z szafy drugi sprawny router i podłączyłem go do pierwszego. Podłączyłem NAS do drugiego routera.
Łączę się przez WiFi z AP do drugiej podsieci w tym drugim routerze.

Synek dostał 192.168.1.101 podziałał 2h i ZWISŁ podczas przeglądania przez SMB. Nie chciał się ogarnąć i wyłączyłem przez odcięcie zasilania.

Skonfigurowałem jakiś tam przydział IP na sztywno na routerze i wstał ok.

Skonfigurowałem przydział IP na sztywno w ustawieniach sieci w Synku 192.168.1.200 spoza puli DHCP (jest do 199 domyślnie na tym routerze - akurat 200 ładny numer) i zrobiłem mu restart z interface. Na wszelki wypadek też przydział w routerze zmieniłem na ten numer 1 powyżej puli DHCP - można wyciąć - to akurat bez znaczenia.

Nie wstał do końca. Nie pipnął nie przygasił ledów i nie pokazał status. Działa ssh i smb. Konsola web JEST DOSTĘPNA ale NIE POZWALA się zalogować twierdząc, że system jest w trakcie inicjalizacji czy coś. No tragedia :D
Wyłączyłem go i włączyłem - oczywiście przez odcięcie zasilania bo inaczej się nie dało. Próbowałem go przymusić przez ssh ale nie chciał.

Wstał bez problemu. Działał chyba dzień - już byłem zadowolony więc stwierdziłem, że zrobię update kilku softów - wydawało się mało krytyczne. Zrobił niby co miał zrobić i zniknął.... Ehhh
Restart z buta. DWA NIEUDANE URUCHOMIENIA. Nie doszło do kompletnej inicjalizacji z pipnieciem. Za trzecim razem wstał.

Co ciekawe w nowej podsieci nie można było znaleźć dysków SMB i AFP po nazwie domenowej. Po IP bez problemu. Poklikałem trochę w udostępnianiu, żeby można było po nazwie - nie wiem czy to się wyłączyło gdy przełączałem ustawienia sieci czy nigdy nie było włączone. Na moim Ubunciaku normalnie pokazywały dyski (udostępnianie plików) w otoczeniu sieciowym a teraz nie pokazują się.

Działał znowu ze dwa dni - dzisiaj rano było ok - jakieś pół godziny temu sprawdziłem - nie ma go wcale. Nie da się zrobić głupiego pinga do niego.

Co ciekawe w logach starych sprzed kilku tygodni są wpisy "link down" i "link up" czy jakoś tak - nie wiem dokładnie bo nie pamiętam a nie chce mi się go restartować żeby tam zajrzeć. Czyli gdy go podłączałem odłączałem ethernet w akcie desperacji to on to wedział - co nie zmienia faktu, że nie potrafił się dogadać sieciowo.

Widzę dwie możliwości:
1) reinstalacja DSM, której nie ufam i boję się, że coś się nie zrąbie z danymi
1.1) Zrobię mu krótki reset Tryb 1 - może coś się poplątało w konfiguracji ale to pewnie nie zresetuje dość dużo
1.2) długi reset Tryb-2
2) zainstalowanie na nowo na dwóch INNYCH DYSKACH - ale muszę najpierw znaleźć miejsce na dane z nich, to już chyba lepiej będzie zrobić backup tego co już jest na Synku.

Jeśli po 1) będzie dobrze to będzie znaczyło, że był problem z softem. Jeśli nie pomoże to nic nie będzie wiadomo.
Jeśli po 2) będzie dobrze to znaczy, że coś jest nie tak z dyskami w co szczerze wątpię. Jeśli nie będzie dobrze to znaczy, że Synek jest zwalony i pójdzie do serwisu.

Czy jak zrobię reset Tryb-2 to dane na pewno przetrwają? Wiem, że powinienem mieć backup itd ale jestem w etapie przejściowym. Miałem wszystko zgrać na NAS, zrobić czystkę na innych dyskach i zrobić porządne backupowanie. Na razie nie przebrnąłem przez zgrywanie :(
olafp
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wt mar 31, 2020 8:50 pm

Re: DS218j traci interface web i ciągle znika z sieci

Post autor: olafp »

PROBLEM ROZWIĄZANY poprzez wymianę urządzenia
W końcu zrobiłem memtest i okazało się, że nie przechodzi co oznacza uszkodzoną pamięć i płytę do wymiany.
Serwis dostał sprzęt i zamilkł na miesiąc, żeby po ponagleniu przez sprzedawcę wreszcie wymienić na nową sztukę.
ODPOWIEDZ