DS214play problem z restartem

ODPOWIEDZ
Bolek
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: czw mar 24, 2022 11:33 am

DS214play problem z restartem

Post autor: Bolek »

Witam wszystkich,

Mam Synology DS214play, który do tej pory pracował na zwykłym dysku HDD seagate 1TB.
Zakupiłem dwa dyski IronWolf PRO 4TB i rozpocząłem migracje danych na te dyski.
Wszystko przebiegło sprawnie, dyski pracują w trybie SHR, NAS działa prawidłowo - poza jedną rzeczą. Otóż przy updacie firmware czy poprzez wymuszony restart systemu stacja się zawiesza. Świeci się kontrolka LAN, mruga niebieska kontrolka POWER i nic się nie dzieje, system nie wstaje. Wewnątrz słychać takie charakterystyczne cykliczne cykanie.
Przyciskiem power nie jestem w stanie wyłączyć stacji, dopiero fizyczne odłączenie od prądu pomaga.
Podłączając zasilanie z powrotem, stacja się włącza i bootuje jakby nigdy nic.

Z wcześniejszym dyskiem nie miałem takiego kłopotu. Zaczęło się to od podłączenia nowych dysków.
Obecny system to DSM 7.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, pomoc jak się z tym uporać.
wlodekh
Wtajemniczony
Posty: 190
Rejestracja: śr sty 27, 2016 12:37 pm

Re: DS214play problem z restartem

Post autor: wlodekh »

Miałem dokładnie tak samo, po każdej aktualizacji DSM system nie wstawał i pomagało tylko wypięcie kabla od prądu. Nie wiem jaka była przyczyna, ale padł mi dysk i po wymianie jak ręką odjął. Puść sobie pełny SMART dysków bo licho nie śpi. Oczywiście przyczyna może być inna.
DS720+ | RAM Crucial 8GB DDR-2666 SODIMM | 2 x WD Red 6TB | Btrfs
Bolek
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: czw mar 24, 2022 11:33 am

Re: DS214play problem z restartem

Post autor: Bolek »

Dzięki za podpowiedź. Testy już lecą.
Nie pomyślałem wcześniej nad tym, a spróbuję tak nieco łopatologicznie przeprowadzić test. Uruchomię system z jednym dyskiem i spróbuję go zrestartować. Później zrobię to samo z drugim dyskiem. Jeśli faktycznie coś będzie z nimi nie tak, to przy którymś powinien się chyba znów zwiesić.

edit:
Rozszerzone testy SMART zakończone wynikiem pozytywnym, brak błędów. Próby restartu z każdym dyskiem z osobna dają taki sam wynik jak opisywany problem.
Zrobiłem totalnie nową instalację DSM formatując obydwa dyski. Po instalacji restart... i dalej to samo. Zaczynam wierzyć, że któryś dysk faktycznie jest uszkodzony. Niby nówki sztuki :/

edit z rozwiązaniem:
Dla zainteresowanych na przyszłość, problemem okazały się być dyski Twarde. Nie zwróciłem uwagi, że oznaczenie IronWolf PRO nie wystarczy, ważny jest jeszcze model dysku. I tutaj diabeł tkwi w szczegółach. Kupiłem model ST4000NE001 który jest niekompatybilny tylko i wyłącznie z moim DS214play. Powinienem był kupić model ST4000NE0025. Dyski zamienione na zwykłe IronWolfy model ST4000VN008 i wszystko śmiga jak należy.

Dzięki za zainteresowanie. można zamknąć temat.
ODPOWIEDZ