Sieć domowa - pomoc w tworzeniu

veg
Amator
Posty: 50
Rejestracja: pn mar 28, 2016 9:37 pm

Re: Sieć domowa - pomoc w tworzeniu

Post autor: veg »

WILU pisze: jak kable będą wychodzić z podłogi to przemyśl niedużą stojącą szafkę. Fajne w dobrej cenie robi Linkbasic. od spodu masz wpusty na kable, więc jak kable wypuścić przy ścianie i tam dasz szafę to ich nie będzie widać. do szafy możesz dokupić cokół, który zakrywa przestrzeń między podłogą a szafkę, przez co nie zbiera się tam kurz.
Dzięki za polecenie firmy (sam jestem w tej kwestii zielony). Wszedłem na ich stronę i faktycznie jest w czym wybierać :)
WILU pisze: taki kabel 7a jak zarabiasz w w patch panelu w szafie rack to ten patch panel ma przewód uziemiający który podłączasz do metalowego elementu szafy a tą do uziemienia w gniazdku. po drugiej stronie, jeśli to możliwe, to też dobrze by urządzenia były uziemione (laptop, komputer, switch z wbudowanym zasilaczem - one korzystają z przewodu z uziemieniem.
Dzięki za wyjaśnienie. Kolejny argument za zakupem szafy :)
WILU pisze: jak pare lat temu miałem n-kę to z tego co pamiętam tak to właśnie było rozwiązane.
Właśnie coś mi się obiło o uszy, że n-ka tak miała (i chyba w przypadku niektórych dekoderów dalej tak ma). Trzeba będzie się dokładnie dowiedzieć, żeby później nigdzie żadnego kabla nie zabrakło...
WILU pisze: na balkonie raczej będziesz miał tylko antenę a nie modem, więc na balkon musisz wyprowadzić kable antenowe ;) z tego co pamiętam to taki kabel się nazywa H155 lub lepszy - LMR240. musisz wiedzieć jaką antenę ewentualnie zainstalujesz bo te najnowsze, MIMO, wymagają dwóch kabli...
To taki "skrót myślowy"... Gdybym kiedyś zdecydował się na internet bezprzewodowy (albo nawet teraz kupił jakiegoś prepaida jako rezerwę, gdyby główny zawiódł), to planowałem umiejscowienie modemu gdzieś przy balkonie (jeszcze w mieszkaniu, np. na parapecie), a kabel antenowy puścić tylko przez ścianę na balkon (do anteny). Dlatego położenie przewodu Ethernetowego w pobliże balkonu (do modemu) muszę zaplanować/przewidzieć już teraz (przed położeniem podłogi), a kabel antenowy można by przepuścić w każdym momencie, nawet po wykończeniu mieszkania.

@Zoltar
Na projekt "domu inteligentnego" prawdopodobnie nie będzie mnie póki co stać, to bardziej taka pieśń przyszłości. Chodzi mi bardziej o przygotowanie samej instalacji, by później (za kilka lat), gdybym chciał zrealizować marzenia to by wszystko było względnie łatwe do zaimplementowania (bez konieczności kucia w ścianach, zrywania podłogi, itp. itd., jak pisałem do łączności bezprzewodowej nie mam zaufania i preferowałbym kabel gdzie tylko się da). Dlatego właśnie zapytałem o to, o czym ewentualnie powinienem pamiętać, kable do jakich urządzeń powinienem już dzisiaj położyć. W międzyczasie na przykład dowiedziałem się o roletach sterowanych elektronicznie. Dzisiaj pewnie założę zwykłe (bo tańsze), ale za jakiś czas - kto wie...

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc :)
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Sieć domowa - pomoc w tworzeniu

Post autor: WILU »

veg pisze:Gdybym kiedyś zdecydował się na internet bezprzewodowy (albo nawet teraz kupił jakiegoś prepaida jako rezerwę, gdyby główny zawiódł), to planowałem umiejscowienie modemu gdzieś przy balkonie (jeszcze w mieszkaniu, np. na parapecie), a kabel antenowy puścić tylko przez ścianę na balkon (do anteny). Dlatego położenie przewodu Ethernetowego w pobliże balkonu (do modemu) muszę zaplanować/przewidzieć już teraz (przed położeniem podłogi), a kabel antenowy można by przepuścić w każdym momencie, nawet po wykończeniu mieszkania.
taki modem, tak jak inne graty, trzyma się w szafie ;) koło balkonu może to nie wyglądać zbyt reprezentacyjnie. teraz niemal wszystkie routery wifi współpracują z modemami 3G/4G na usb, są oczywiście też modemy 3G/4G zasilane z zasilacza, ale tak czy siak wg mnie lepiej będzie to wyglądać jak cały ten sieciowy hardware będzie zlokalizowany w jednym miejscu domu ;)
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
veg
Amator
Posty: 50
Rejestracja: pn mar 28, 2016 9:37 pm

Re: Sieć domowa - pomoc w tworzeniu

Post autor: veg »

Cenna uwaga...

Wcześniej modem kablowy z routerem również planowałem umiejscowić poza garderobą (przy TV w salonie, z garderoby zasięg Wifi byłby bardzo słaby, zwłaszcza jeśli sygnał nadawany byłby z szafy rackowej postawionej gdzieś w kącie na podłodze), ale po Twoim poście zmieniłem zdanie.

Cały sieciowy hardware (modemy, router, switch, serwer, itp.) upchnę do szafy, a mocą sygnału będę martwił się później. Najwyżej kupię dwa repeatery, po jednym na każdy koniec mieszkania i ustawię je w trybie "Access Point Mode" (coś jak na tym obrazku: http://www.techlineinfo.com/wp-content/ ... mage11.png). Wtedy radio w routerze w szafie w ogóle będę mógł wyłączyć... Dobrze myślę?
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Sieć domowa - pomoc w tworzeniu

Post autor: WILU »

veg pisze: Cały sieciowy hardware (modemy, router, switch, serwer, itp.) upchnę do szafy, a mocą sygnału będę martwił się później. Najwyżej kupię dwa repeatery, po jednym na każdy koniec mieszkania i ustawię je w trybie "Access Point Mode" (coś jak na tym obrazku: http://www.techlineinfo.com/wp-content/ ... mage11.png). Wtedy radio w routerze w szafie w ogóle będę mógł wyłączyć... Dobrze myślę?
wiele routerów ma odłączane anteny - router możesz schować w szafie a anteny kabelkami wyprowadzić poza szafę ;) wtedy może nawet obejdzie się bez zakupu repeatera :roll:
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
tomaasz
Stały Bywalec
Posty: 279
Rejestracja: śr gru 13, 2017 9:32 am

Re: Sieć domowa - pomoc w tworzeniu

Post autor: tomaasz »

Cześć,
Mam na strychu RT2600ac który wytwarza mi sieć WiFi (na cały dom)
Ale są oczywiście pomieszczenia na parterze w których WiFi jest słabe.
Mam na parterze 2 gniazda sieciowe podłączone do RT2600ac i tak sobie myślę czy nie podpiąć do nich jakiś urządzeń typu "access point" lub "repeater" które pozwoliły by mi poprawić jakość WiFi.

Poszukałem w googlachi chyba "access point" będzie lepszym rozwiązaniem.
Czy dobrze kombinuję ? Czy moglibyście mi polecić jakiś?

pozdrawiam
RT2600ac [SRM 1.3]
MR2200ac [SRM 1.3]
DS923+ [DSM 7.2] 4x2TB WD Gold RAID6
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sieć domowa - pomoc w tworzeniu

Post autor: mikhnal »

Poczekaj na Synology Mesh Router, który zaraz będzie w sklepach.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
tomaasz
Stały Bywalec
Posty: 279
Rejestracja: śr gru 13, 2017 9:32 am

Re: Sieć domowa - pomoc w tworzeniu

Post autor: tomaasz »

To chyba będzie drogie rozwiązanie (np na X-kom 1800 zł)
Szukam czegoś tańszego, powiedzmy za dwa pointy do 300 zł
RT2600ac [SRM 1.3]
MR2200ac [SRM 1.3]
DS923+ [DSM 7.2] 4x2TB WD Gold RAID6
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sieć domowa - pomoc w tworzeniu

Post autor: mikhnal »

tomaasz pisze: śr paź 10, 2018 11:19 am To chyba będzie drogie rozwiązanie (np na X-kom 1800 zł)
To jest cena za 3 sztuki.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
tomaasz
Stały Bywalec
Posty: 279
Rejestracja: śr gru 13, 2017 9:32 am

Re: Sieć domowa - pomoc w tworzeniu

Post autor: tomaasz »

ok, może i coś w tym jest, dzięki za Twoją opinię i informacje

pozdrawiam
RT2600ac [SRM 1.3]
MR2200ac [SRM 1.3]
DS923+ [DSM 7.2] 4x2TB WD Gold RAID6
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1174
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Sieć domowa - pomoc w tworzeniu

Post autor: michau »

tomaasz pisze: śr paź 10, 2018 1:37 pm ok, może i coś w tym jest, dzięki za Twoją opinię i informacje

pozdrawiam
Kupiłeś Synology MR2200ac czy jakoś inaczej rozbudowałeś Wi-Fi?
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
ODPOWIEDZ