Kilka ważnych rad dla początkującego

Awatar użytkownika
arczi74dk
Amator
Posty: 19
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 1:47 pm

Kilka ważnych rad dla początkującego

Post autor: arczi74dk »

Witam.
Niedawno zakupiłem DS 413j. Czy jest to sprzęcik który zadowoli domowego użytkownika?
Dodam że wielkich wymagań wobec Synka nie mam. Chcę aby służył do magazynowania video, foto, audio no i oczywiście Download Station będzie pracował zamiast laptopa. Generalnie domowa video/audio/fototeka do przeglądania przez domowników na komputerach i TV.
Posiadam 4 dyski
3,5 Seagate Desktop HDD 5TB (ST5000DM000)
3,5 Seagate Barracuda LP 2TB (ST2000DL003)
3,5 WD Green Power 2TB (WD20EURS)
2,5 Seagate (SAMAUNG) 2TB (ST2000LM003)
Czy te dyski nadają się czy lepiej zaopatrzyć się w dyski 4TB HGST NAS?
Synek według producenta czyta do 4TB, a ja zamontowałem ten 1 z listy i o dziwo wyśmienicie zadziałał !!!
Doradźcie w jakim systemie je zainstalować. Raid jest bezpieczniejszy ale zmniejsza ilość miejsca zaś JBOD daje max miejsca bez bezpieczeństwa.
Proszę też o info czy router Synek RT1900ac będzie dobrym wyborem (posiadam łącze symetryczne 20/20) czy może jakiś inny który spełni wymagania a cenowo będzie konkurentem dla RT1900ac.
Tak więc w tym temacie proszę o odp. i kilka "złotych" rad dla kogoś kto zaczyna zabawę z Synkiem.
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Kilka ważnych rad dla początkującego

Post autor: WILU »

arczi74dk pisze: Niedawno zakupiłem DS 413j. Czy jest to sprzęcik który zadowoli domowego użytkownika?
Dodam że wielkich wymagań wobec Synka nie mam. Chcę aby służył do magazynowania video, foto, audio no i oczywiście Download Station będzie pracował zamiast laptopa.
powinien wystarczyć. jest to NAS z serii budżetowej a więc ma pewne ograniczenia wydajnościowe, ale do tego co napisałeś to jak najbardziej OK.
arczi74dk pisze: Posiadam 4 dyski
3,5 Seagate Desktop HDD 5TB (ST5000DM000)
3,5 Seagate Barracuda LP 2TB (ST2000DL003)
3,5 WD Green Power 2TB (WD20EURS)
2,5 Seagate (SAMAUNG) 2TB (ST2000LM003)
Czy te dyski nadają się czy lepiej zaopatrzyć się w dyski 4TB HGST NAS?
w zasadzie to nie są dyski serwerowe / NAS przeznaczone do ciągłej pracy i wiele zależy od ich obecnego stanu. przeprowadź pełne testy SMART na nich i jeśli nie zgłaszają błędów to można ich używać, pamiętając o regularnym backupie.
arczi74dk pisze: Synek według producenta czyta do 4TB, a ja zamontowałem ten 1 z listy i o dziwo wyśmienicie zadziałał !!!
bo pewnie wtedy większych nie produkowali jak ten NAS na rynek wprowadzali ;) NAS bez problemu powinien poradzić sobie i z 8TB dyskami.
arczi74dk pisze: Doradźcie w jakim systemie je zainstalować. Raid jest bezpieczniejszy ale zmniejsza ilość miejsca zaś JBOD daje max miejsca bez bezpieczeństwa.
bezpieczeństwo najważniejsze. możesz ten 5TB dysk zostawić na backup a te 3 dyski 2TB spiąć w macierz RAID-5, ewentualnie z tych wszystkich zrobić macierz SHR. tu masz kalkulator:
https://www.synology.com/en-global/supp ... calculator

wrzuć te dyski co masz do kalkulatora i zobacz co będzie bardziej opłacalne (SHR czy RAID-5 z dyskiem na backup
arczi74dk pisze: Proszę też o info czy router Synek RT1900ac będzie dobrym wyborem (posiadam łącze symetryczne 20/20) czy może jakiś inny który spełni wymagania a cenowo będzie konkurentem dla RT1900ac.
to forum Synology więc głównie będzie polecany router Synology. ale to bardzo dobry router więc z jego zakupu powinieneś być zadowolony. soft ma ciągle udoskonalany więc zapewne nie pokazał wszystkich swoich możliwości.
tu masz pare jego testów:
viewtopic.php?f=57&t=207
viewtopic.php?f=57&t=209

arczi74dk pisze: i kilka "złotych" rad dla kogoś kto zaczyna zabawę z Synkiem.
hehe dam Ci jedną: nigdy nie instaluj dużej aktualizacji DSM (systemu NAS Synology) zaraz po premierze :lol: poczekaj aż opadnie kurz i pojawią się pierwsze poprawki. co do reszty: używaj i ciesz się z NAS-a, a jak będzie problem to pisz na forum :)
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Awatar użytkownika
arczi74dk
Amator
Posty: 19
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 1:47 pm

Re: Kilka ważnych rad dla początkującego

Post autor: arczi74dk »

WILU pisze: powinien wystarczyć. jest to NAS z serii budżetowej a więc ma pewne ograniczenia wydajnościowe, ale do tego co napisałeś to jak najbardziej OK.
Myślę nad zmianą na DS 415play/DS 216play. Czy to dobry pomysł? Czy przy moich multimedialnych zapędach będzie lepszym wyborem? Czy może lepiej zostać przy413j. 415play kosztuje 1840 zeta, a 216play 1130 zeta i nie wiem czy wywalając tyle hajsu uzyskam dużo lepsze parametry sprzętowe? (Chodzi mi żeby uniknąć frezowania filmów blu-ray gdzie waga pliku jest około 50GB)
WILU pisze: w zasadzie to nie są dyski serwerowe / NAS przeznaczone do ciągłej pracy i wiele zależy od ich obecnego stanu. przeprowadź pełne testy SMART na nich i jeśli nie zgłaszają błędów to można ich używać, pamiętając o regularnym backupie.
SMART miały robione i są w wyśmienitej kondycji. Zresztą one tylko leżały i były magazynem danych.
WILU pisze: bezpieczeństwo najważniejsze. możesz ten 5TB dysk zostawić na backup a te 3 dyski 2TB spiąć w macierz RAID-5, ewentualnie z tych wszystkich zrobić macierz SHR. tu masz kalkulator:
https://www.synology.com/en-global/supp ... calculator

wrzuć te dyski co masz do kalkulatora i zobacz co będzie bardziej opłacalne (SHR czy RAID-5 z dyskiem na backup
SHR wychodzi korzystniej. Zrobiłem konfigurację 2TB+2TB+2TB+1TB, a 5 zostaje na backup.
Wkładając 5 TB to w SHR jak i Raid-5 mam 3TB niewykorzystanej przestrzeni, a montując 3 x 2TB + 1TB (zapomniałem o nim wspomnieć w pierwszym poście) uzyskuję w SHR 5TB przestrzeni i 2TB na ochronę, zaś w Raid-5: 3TB przestrzeni, 1TB na ochronę i 3TB niewykorzystane.
Rachunek jest prosty :D
WILU pisze: to forum Synology więc głównie będzie polecany router Synology. ale to bardzo dobry router więc z jego zakupu powinieneś być zadowolony. soft ma ciągle udoskonalany więc zapewne nie pokazał wszystkich swoich możliwości.
tu masz pare jego testów:
viewtopic.php?f=57&t=207
viewtopic.php?f=57&t=209
Zgadza się. To może inaczej zapytam. Jak sprawowałby się Router TP-Link Dual Band A1750 Archer C7 802.11ac 4-Port Gigabit
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Kilka ważnych rad dla początkującego

Post autor: WILU »

arczi74dk pisze: Myślę nad zmianą na DS 415play/DS 216play. Czy to dobry pomysł? Czy przy moich multimedialnych zapędach będzie lepszym wyborem? Czy może lepiej zostać przy413j. 415play kosztuje 1840 zeta, a 216play 1130 zeta i nie wiem czy wywalając tyle hajsu uzyskam dużo lepsze parametry sprzętowe? (Chodzi mi żeby uniknąć frezowania filmów blu-ray gdzie waga pliku jest około 50GB)
to zależy ;) na początek musimy uściślić jak te filmy będą odtwarzane. czy będą one tylko przesyłane przez LAN do komputera/laptopa/odtwarzacza multimedialnego i te sprzęty będą sobie same dekodowały przy pomocy np vlc media playera (czyli rola DS413j sprowadza się do serwowania pliku po smb/nfs) czy też NAS będzie używany do transkodowania materiału wideo i pełnił funkcję serwera dlna dla jakiegoś telewizora.
arczi74dk pisze: SMART miały robione i są w wyśmienitej kondycji. Zresztą one tylko leżały i były magazynem danych.
to dobrze, niemniej i tak backup danych mocno wskazany ;)
arczi74dk pisze: Zgadza się. To może inaczej zapytam. Jak sprawowałby się Router TP-Link Dual Band A1750 Archer C7 802.11ac 4-Port Gigabit
nie znam tego urządzenia więc się nie wypowiem. trzeba by testów poszukać na necie. sam używam produktów firmy AVM (Fritz!Box) ale inne routery też zapewne będą działać tak jak należy. większość routerów wifi ac na rynku opartych jest o ten sam procesor, różnice tkwią w obudowach, antenach i dopracowaniu firmware.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Awatar użytkownika
arczi74dk
Amator
Posty: 19
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 1:47 pm

Re: Kilka ważnych rad dla początkującego

Post autor: arczi74dk »

Generalnie to po LAN-ie apka DS Video na TV zajmie się filmami lub odtwarzacz multimedialny Ferguson FBOX 3. To samo ze zdjęciami czy muzyką.
Aczkolwiek syn przebywa poza domem i też chciałby skorzystać czasami z biblioteki więc do niego DLNA.
Czy przy połączeniu DLNA, Synek musi transkodować video? Z tego co pamiętam TV radził sobie bezproblemowo z filmami, a opcja transkodowania była wyłączona.
Na kompach czy smartfonach nie będziemy oglądać.
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Kilka ważnych rad dla początkującego

Post autor: WILU »

arczi74dk pisze: Aczkolwiek syn przebywa poza domem i też chciałby skorzystać czasami z biblioteki więc do niego DLNA.
hmmm dlna przez internet? ten raczej został stworzony do pracy w sieci lokalnej, nie wiem czy jest możliwe korzystanie z dlna przez internet...
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Awatar użytkownika
arczi74dk
Amator
Posty: 19
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 1:47 pm

Re: Kilka ważnych rad dla początkującego

Post autor: arczi74dk »

Nic się nie dzieje. Więc ta opcja odpada.
Czy mógłbyś fachowym okiem zerknąć na moj model oraz te które chodzą mi po głowie i w szybkim skrócie przedstawić zasadnicze różnice. Czy jest sens wymiany?

Wysłane z mojego unknown przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Kilka ważnych rad dla początkującego

Post autor: WILU »

arczi74dk pisze: Czy mógłbyś fachowym okiem zerknąć na moj model oraz te które chodzą mi po głowie i w szybkim skrócie przedstawić zasadnicze różnice. Czy jest sens wymiany?
wiesz, tego Twojego w porównaniu z tymi dwoma to dzieli lata świetlne różnicy :roll: u Ciebie jednordzeniowy procesor arm z 512mb ramu - czyli budżetówka. w tamtych dwóch wydajne dwurdzeniowe procesory ze sprzętowym wspomaganiem dekodowania video (w aplikacji Video Station). DS216play ma wsparcie dla rozdzielczości 4K i kodeka H.265, DS415play jest za to 4-ro dyskowy.
co ja bym zrobił? na razie poczekał ;)na horyzoncie jest model DS916+. jeszcze nie ma go w sklepach ale był zaprezentowany na Cebicie. wg plotek może być on wyposażony w najnowszy procek pentium: do poczytania na ang forum Synology. podejrzewam że jego cena będzie oscylowała w okolicach obecnego DS415+. niestety drożej niż Twoje propozycje, ale za to dostajesz sprzęt na lata ze świetnym wsparciem dla transkodowania:
Single H.264 4K or triple Full HD 1080p video transcoding on the fly
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Awatar użytkownika
arczi74dk
Amator
Posty: 19
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 1:47 pm

Re: Kilka ważnych rad dla początkującego

Post autor: arczi74dk »

I takiego czegoś oczekiwałem. Narazie buduję domową sieć z użyciem 413j i odkładam kaskę na nowy sprzecik.
Podziękowania.[SMILING FACE WITH SMILING EYES]

Wysłane z mojego unknown przy użyciu Tapatalka
veg
Amator
Posty: 50
Rejestracja: pn mar 28, 2016 9:37 pm

Re: Kilka ważnych rad dla początkującego

Post autor: veg »

Od siebie dodam, że nowy sprzęcik może nie być Ci wcale potrzebny...

Dlaczego tak uważam? Jeśli filmy będą odtwarzane na komputerze, smartfonie, dobrym Smart TV czy androidowym odtwarzaczu, to nie potrzebujesz żadnego wydajnego NASa bo obliczenia wezmą na siebie urządzenia odtwarzające, a nie serwer. Jeśli natomiast któreś z tych urządzeń (PC, TV, itp.) nie da sobie rady i teoretycznie potrzebne będzie transkodowanie "w locie", wtedy nawet wydajny NAS może również okazać się za słaby (więc zakup "potwora" w żaden sposób nie rozwiąże problemu, będzie to wywalenie pieniędzy w błoto).

Mój DS415+ na przykład nie radzi sobie z transkodowaniem prostych avików w 720p (inna sprawa, że wiedziałem to przed zakupem; transkodowania nie potrzebuję). Wiem, że nie jest to serwer multimedialny (a Atom do mocarzy nie należy), ale DS415play (który ma podobno wsparcie sprzętowe) wcale nie radzi sobie lepiej. A to tylko lekkie brripy, a nie kilkudziesięciogigabajtowe mkv. Także w obietnice kilku streamów jednocześnie w modelach na 2016 rok podchodziłbym z lekką ostrożnością.

Co do odtwarzania filmów przez syna "spoza domu"... Jeśli masz wysoki upload, to transkodowania również nie potrzebujesz. Wystarczy np. smartfon albo PC czy player z Kodi. Wszystko działa bez problemów :)
ODPOWIEDZ