Router RT2600ac - podwójny internet oraz ustawianie priorytetów przepustowości łącza

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adjustin
Wtajemniczony
Posty: 207
Rejestracja: pn lip 11, 2016 5:21 pm
Lokalizacja: Żory/Rybnik/Katowice

Router RT2600ac - podwójny internet oraz ustawianie priorytetów przepustowości łącza

Post autor: adjustin »

Witam wszystkich,
zastanawiam się nad zakupem routera RT2600ac. Mam pytanie do forumowiczów:
Posiadam już jeden internet i chciałbym go podłączyć kablem do tego (RT2600ac) routera. Jednocześnie zastanawiam się nad internetem z palucha. Czy tenże router będzie obsługiwał obydwa "internety" :)?
Dlaczego się pytam:
Obecnie we firmie przeprowadzam dość sporo wideokonferencji poprzez platformę ZOOM. Jednocześnie pracownicy łączą się poprzez VPN + synchronizacja za pomocą Synology Drive Client itp... Dodam, że posiadam internet poprzez LTE gdzie szału nie ma.... ;( Więc tu się zastanawiam nad dwoma scenariuszami:

A - utworzyć dodatkowy SSID tylko dla mojego laptopa pod ZOOM, który miałby gwarantowaną przepustowość na poziomie routera (ewentualnie, aby miał cały czas 100% dla całej sieci, a w momencie podłączenia konkretnego komputera, lub podłączenia się do wydzielonego Wi-Fi, gwarantował dla niego jakąś tam "x" przepustowość),
B - dokupić jeszcze jeden internet, podłączyć go poprzez palucha do routera RT2600ac i wydzielić go pod konkretne Wi-Fi lub adres IP LAN.

Macie jakieś pomysły. Czy ten router ma takie możliwości?
Ostatnio zmieniony pt mar 20, 2020 9:45 pm przez adjustin, łącznie zmieniany 2 razy.
DS120j (1 x WD Red 4 TB, Ext 4, 512 MB RAM)
DS718+ (2 x WD Red Pro 2 TB, Btrfs, Raid 1, 6 GB RAM)
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 614
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Router RT2600ac - podwójny internet oraz ustawianie priorytetów przepustowości łącza

Post autor: SnejX »

Nie mam tego routera pod ręką ale pamiętam, że możesz tam zdecydować jak maja być dwa wyjścia na świat traktowane.
- pierwszy jako podstawowy a drugi na wypadek awarii pierwszego
- obciążenie na obu interfejsach
- ruch sterowany politykami np. do konkretnego adresu IP zawsze przez łącze X.
W tej trzeciej opcji nie pamiętam czy można ustawić aby konkretny host zawsze wychodził przez konkretne łącze. Ale pewnie się i tak da ustawić (niech mnie poprawi ktoś kto może to od ręki sprawdzić).
Osobnego SSID chyba nie ma sensu wobec powyższego.

Update
też się zastanawiam nad kupnem własnego RT2600ac tym bardziej, że mam już MR2200ac ale w dobie routerów Wifi 6 nie wiem co wybrać.
Awatar użytkownika
adjustin
Wtajemniczony
Posty: 207
Rejestracja: pn lip 11, 2016 5:21 pm
Lokalizacja: Żory/Rybnik/Katowice

Re: Router RT2600ac - podwójny internet oraz ustawianie priorytetów przepustowości łącza

Post autor: adjustin »

Dziękuję Ci "SnejX" za odpowiedź.
Kupię ten router i przetestuję. Jeżeli nie z znajdę w nim rozwiązań które potrzebuję (bądź nie jestem świadomy innych), to wykorzystam go do czegoś innego.
Oczywiście po zakupie i testując go, podzielę się na forum spostrzeżeniami (a raczej pytaniami).
DS120j (1 x WD Red 4 TB, Ext 4, 512 MB RAM)
DS718+ (2 x WD Red Pro 2 TB, Btrfs, Raid 1, 6 GB RAM)
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 614
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Router RT2600ac - podwójny internet oraz ustawianie priorytetów przepustowości łącza

Post autor: SnejX »

Na wszelki wypadek sprawdź listę wpieranych modemów usb, żeby się upewnić, że Twój ruszy bez problemu.

Ten drugi internet to nie musi być modem na usb, można używać dwóch kablowych, trzeba wtedy przestawić jeden z portów lan na prace we trybie wan.
ODPOWIEDZ