Re: DS1515+ padł

Lepiej być pozytywnie problematyczny niż "ciepłe kluchy", ale dzięki za konstruktywna krytykę. Jak awarie się zdarzają, a nie są normą to w sprzęcie kategorii "SOHO" 2-3x droższym niż konkurencji, chyba warto wydłużyć gwarancję w trosce o dobre imię marki?

Ale do rzeczy postanowiłem się z wami podzielić bo komuś pewnie może się przydać. Do końca nie wiadomo co padło (nie jestem ekspertem w elektronice), ale na razie NAS działa bez zarzutów. Zamiast używać dwóch zasilaczy, można na tym z NAS-a połączyć kabel zielony z czarnym i będzie też działać. Jedynie on-off to wtyczka zasilająca. Warto jednak wydać 10 gr na rezystor, ale od początku.

Objaw - NAS przestał reagować na włączanie i wyłączanie.
Zmierzone napięcia miernikiem na kablu zielonym (jest tylko jeden) i czarnym (obojętnie który)
5V w stanie spoczynku, spadek tylko do 2V po wciśnięciu power. Oczywiście nas nie reaguje.
Na sprawdzenie napięć nakierował mnie wątek https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3394073.html

Chcąc oszczędzić obciążenie planety kolejnym elektrośmieciem oraz co nieco budżet, poszperałem po sieci i znalazłem
https://community.synology.com/enu/foru ... ort=oldest

Wlutowanie rezystora 4,7k spowodowało, że napięcie po wciśnięciu przycisku power spada do 0,5V i to wystarczyło by NAS ruszył. Podczas pracy utrzymuje się gdzieś w granicach 0,5-0,6V. Po wyłączeniu wraca do swoich 5V w stanie spoczynku.

NAS działa jakby nigdy nic, może jeszcze posłuży wnukom :-)
Jak to dokładnie wlutować jest fota (zrobiłem swoją, ale to forum nie "hostuje" obrazków) w podlinkowanym wątku przy poście
"you can see the soldered resistor for the ds1515+ in the picture below
Q1 top left
Q2 bottom right"

Powodzenia w naprawach.
Może część NAS-ów dostanie drugie życie i z czasem powróci mi zaufanie do marki jak już DSM otrzyma oficjalnie możliwość świadomego decydowania przez użytkownika również o downgrade. W obecnych czasach szalejących automatycznych i niekontrolowanych aktualizacji, takie podejście jest najwyższym przejawem dbałości o klienta. Naprawa błędów czy zabezpieczenia to jedno, a serwowanie przy okazji opcji na które nie wpadło się wcześniej, o których się nie mówi to drugie.
Brak podpisu

Zdiagnozowałem koronawirusa. W jednym poście opisałem jak pacjenta wyleczyć oszczędzając czas internauty. Insynuacje, że na tym forum temat grypy był już wiele razy poruszany nie są chyba zbyt trafne. Może coś przeoczyłem, chętnie poznam konkrety. Też chciałem lutować 100 ohm w innym miejscu z całkiem innego powodu. Szkoda słów...
Brak podpisu

No widzisz. Kilka rozwiązań, ale problem zazwyczaj ten sam. Dlatego rozwiązania z rezystorem są skuteczne w wielu bolączkach. Najpierw pojeździłeś po Synology, jacy to oni są ą ę... więc masz rację, szkoda słów. Rozumiem, że lubisz dłubać, lutować, czy robić downgrade systemu. Niestety z punktu widzenia każdej firmy downgrade to nie jest rozwiązanie, które należy wspierać. Co prawda, rozumiem rozgoryczenie z tego powodu i każdy użytkownik powinien mieć swobodę wyboru, ale musisz przyjąć pewne zasady rynku i już.

Znalazłeś rozwiązanie i chwała Ci za to. Cenimy tutaj użytkowników, którzy sami dochodzą do rozwiązania i opisują swoją drogę do sukcesu.