Mac regularnie traci połączenie z synology ...

Ibart
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: ndz mar 01, 2020 1:20 pm
Lokalizacja: Poland / Warsaw

Mac regularnie traci połączenie z synology ...

Post autor: Ibart »

Witam,
Jest to mój pierwszy post tutaj więc proszę o wyrozumiałość.

Problem:
mac co jakiś czas, którego nie da się określić traci połączenie z synology w sieci lokalnej.
W finderze wyskajuje błąd połączenia i nic więcej. ( "zaloguj jako" jest nieaktywne)
Pomimo że drive działa w tle i jest poprawna synchronizacja plików to w przypadku dostępu do folderów udostępnionych następuje bliżej nie znany błąd połączenia.
W usługach plików na Synology SMB on, AFP on, NFS on.
Sprawdzone na dwóch 218+ i łącznie 3 różnych modelach mac'az różnymi wersjami OS w dwóch różnych lokalizacjach i infrastrukturach.

Dodam info że restart mac'a pomaga i po restarcie są widoczne foldery w finderze.
Nie mogę prosić użytkowników aby kilka razy dziennie restartowali komputery ...

Czy ktoś ma jakiś pomysł na rozwiązanie problemu ?
Z góry dziękuje
skromny użytkownik i integrator rozwiązań Synology / Synology Surveillance Station
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1186
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Mac regularnie traci połączenie z synology ...

Post autor: michau »

Co to za Mac? Wszystko aktualne w nim?
Jak masz podłączony go do sieci? Kabel czy Wi-Fi?

Pokaż screeny z Panel sterowania > Usługi plików
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
Ibart
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: ndz mar 01, 2020 1:20 pm
Lokalizacja: Poland / Warsaw

Re: Mac regularnie traci połączenie z synology ...

Post autor: Ibart »

Jeden pro 13 2018 na poprzednim osx, jeden air 2017 na niewiadomym osx, jeden pro 13 2015 na Catalina 10.15.3 (moj którego jestem pewien)
Tak jak napisałem w panelu sterowania - uslugi plików: ALL włączone i działa (zazwyczaj)
Łączność wifi, zastanawiam się czy samoistna przesiadka kompów z 5ghz na 2ghz na tym samym SSID może mieć wpływ.
Jak również przepinanie pomiędzy punktami dostępowymi - wifi jest w meshu (obecnie asus lyra / RT2600 i mr 2200 już w drodze)
Jeśli zdarzy się to u mnie ponownie to od razu na rjtce na usb zrobie próbę. Lecz to będzie miało marginalny wpływ bo łączność z siecią jest - net chodzi, synology drive działa.
skromny użytkownik i integrator rozwiązań Synology / Synology Surveillance Station
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2739
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mac regularnie traci połączenie z synology ...

Post autor: mikhnal »

Wyłącz automatyczne przełączanie sieci w routerze, stwórz dwie nazwy, jedną dla sieci 5GHz drugą dla 2.4GHz. Podłącz Maki tylko do 5GHz.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 5
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Ibart
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: ndz mar 01, 2020 1:20 pm
Lokalizacja: Poland / Warsaw

Re: Mac regularnie traci połączenie z synology ...

Post autor: Ibart »

Dzięki za sugestie.
Jednak w zamyśle to nie powinno mieć wpływu na działanie.
Żelastwo z Win10 na pokładzie nie wykazuje takich zachowań.
Skoro mam opcje 2 i 5 ghz i system wybiera sobie sam najlepsze pasmo ( konfig jest taki aby zmieniał punkt dostępu po spadku sygnału poniżej 68db dla 5Ghz i 70 dla 2,4) to dlaczego tylko na osx dostęp do "serwera" przestaje działać.
Myślałem że znajdę jakieś rozwiązanie bezpośrednio w DSM lecz tutaj ewidentnie widać że coś boli coś same jabłka.
Biorąc pod uwagę fakt że 2 maszyny to urządzenia prywatno-firmowe userów, bagatelizowałem problem z uwagi na możliwość róźnych śmieci w systemie itp.
Jednak problem dotyka również mojego mb pro 2015 , którego jestem pewien że działa ok i ma najświeższe update'y.
Dziś przeprowadziłem wiele testów hibernacji, przełączania sieci z 2 na 5 ręcznie ... i w środowisku labowym all jest ok.
Wczoraj jednak sytuacja opisywana w tym wątku miała miejsce 2 razy... nie ma nic gorszego niż losowe usterki.
skromny użytkownik i integrator rozwiązań Synology / Synology Surveillance Station
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1186
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Mac regularnie traci połączenie z synology ...

Post autor: michau »

No to już wiesz że to wina Maca skoro Windows nie ma takich problemów.
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
Ibart
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: ndz mar 01, 2020 1:20 pm
Lokalizacja: Poland / Warsaw

Re: Mac regularnie traci połączenie z synology ...

Post autor: Ibart »

michau , wytłumacz to proszę użytkownikom, którzy wymagają od Ciebie rock solid rozwiązania ;)
Mam nadzieję że po przeszukaniu "zagranicznego" internetu znajdę jakieś info co zrobić na tą przypadłość.
Nie wierzę że nikt nie miał już z takim zachowaniem osx / synology do czynienia.

Póki co wszystkim dziękuję za odpowiedzi.
Jeśli ktoś będzie wiedział gdzie leży problem i poda metodę na jego rozwiązanie bez uszczerbku dla funkcjonalności w osx/dsm to wysyłam gift ;)
skromny użytkownik i integrator rozwiązań Synology / Synology Surveillance Station
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2739
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mac regularnie traci połączenie z synology ...

Post autor: mikhnal »

Dlatego prosiłem Cię żebyś ustawił stałe 5 GHz i przetestował połączenie czy będzie zrywane.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 5
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
lolek
Trochę Wie
Posty: 77
Rejestracja: śr wrz 18, 2019 8:30 pm

Re: Mac regularnie traci połączenie z synology ...

Post autor: lolek »

Witam!
Ja miałem identyczny problem na MacBook Pro13 i routerze ASUS DSL-AC68U. Wyłączyłem WiFi w routerze podłączyłem jeden AP Light Ubiquiti i problem zniknął. Nie miałem za bardzo czasu aby szukać rozwiązania a miałem zbędny AP i postanowiłem spróbować. Nie dość ze mój problem zniknął to mam jeszcze dużo lepszy transfer po WiFi. (Być może transfer mam lepszy bo AP jest teraz w centralnym miejscu w domu )


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pozdrawiam Lolek

DS918+
2x 4TB IronWolf (SHR)
1x 4TB Skyhawk
APC UPS ES - BE700G
3x RT6600ax
Ibart
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: ndz mar 01, 2020 1:20 pm
Lokalizacja: Poland / Warsaw

Re: Mac regularnie traci połączenie z synology ...

Post autor: Ibart »

Dziś po wybudzeniu maca ciągle to samo.
Problem dalej nie rozwiązany - prób z siecią jeszcze nie wykonywałem bo nie mam zastępczego sprzętu.
Przełączam teraz wszystko tylko na 5ghz i zobaczymy...

Gdy nie ma połączenia z serwerem w finderze to w dsm w monitorze zasobów też jest cisza i brak połączeń, tak jakby mac nie "pukał" do synology

W finderze brak połączenia z serwerem i nie można nawet kliknąć "połącz jako" bo od razu wyskakuje "błąd połączenia"
Ręczne wymuszenie wejścia przez afp w menu finder "połącz z serwerem" otwiera poprawnie zawartość folderów sieciowych i pewnym obejściem jest zadokowanie ich na pulpicie w celu ponownego dostępu do danego folderu. Jednak wystarczy tylko raz kliknąć na serwer, z którym nie ma połączenia w finderze w "miejsca" i wszystkie podlinkowane foldery sieciowe znikają do momentu restartu bądź wykonania ponownej czynności "menu finder "połącz z serwerem" przez afp

Wszystko wskazuje na to że w osx coś dzieje się z poprawną obsługą SMB na synology.
Może tutaj ktoś ma jakieś sugestie co do wersji SMB, którą należy uruchomić w DSM.

Czy ktoś z "Oficjeli z Synology" zagląda czasem na forum ?
Jak widać problem pojawia się też u innych userów i nie jest jednostkowy.
Aż nie mogę uwierzyć że może występować taka inkompatybilność pomiędzy osx/dsm
W domu lub w labie to jest jeszcze do zaakceptowania ale w środowisku biznesowym już nie.
skromny użytkownik i integrator rozwiązań Synology / Synology Surveillance Station
ODPOWIEDZ