DS918+ RAID 6

R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: DS918+ RAID 6

Post autor: R70 »

Wygląda na to że albo w zależności od widzimisię WD dyski o tym symbolu mają 1 albo 2 talerze i korzystają lub nie zapisu SMR, albo WD zoptymalizował swoja gontową technologie zapisu do tego stopnia że niestabilność wydajności zapisu jest praktycznie bez znaczenia. To byłby wspaniałe wieści, bo docelowo może to spowodować spadek cen HDD bez utraty uniwersalności nośników.
Dzięki @just że chciało Ci się przeprowadzić ten eksperyment :)
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
just
Amator
Posty: 43
Rejestracja: sob sty 11, 2020 9:06 pm

Re: DS918+ RAID 6

Post autor: just »

Nie ma sprawy, teraz przynajmniej wiem że nie jest to fałszywe poczucie bezpieczeństwa przy RAID 6 i dyskach WD SMR:)
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1174
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: DS918+ RAID 6

Post autor: michau »

Wiedzie podziękowania należą za czas poświęcony na testy. Brawo.

Jakie dokładnie modele tych twoich dysków.

Aż brakuje jakiś virtualnych medali które można by przyznawać na Forum za rozwiązywanie problemów albo testy.
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: DS918+ RAID 6

Post autor: Przemuss »

Ja bym się wstrzymał jeszcze z gratulacjami. To że synology twierdzi iż to model SMR nie znaczy że nim jest.
Pytanie co twierdzi producent.
Poza tym jeden test i to krótkoterminowy to nic. Jeśli to faktycznie SMR to co będzie się działo z czasem powiedzmy miesiąc użytkowania gdzie dane się zmieniają.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka


Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Olafejs
Amator
Posty: 41
Rejestracja: pn lut 03, 2020 4:27 pm

Re: DS918+ RAID 6

Post autor: Olafejs »

Przemuss pisze: pn lut 17, 2020 11:00 am Ja bym się wstrzymał jeszcze z gratulacjami. To że synology twierdzi iż to model SMR nie znaczy że nim jest.
Pytanie co twierdzi producent.
Poza tym jeden test i to krótkoterminowy to nic. Jeśli to faktycznie SMR to co będzie się działo z czasem powiedzmy miesiąc użytkowania gdzie dane się zmieniają.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka
Ja miałem nowe SMR po 1h już dyszały, więc to przy resync na nowym NAS widać bardzo szybko, wyżej mamy przykład dysków PMR :) Czyli tak jak być powinno. Producenci niestety nie podają który dysk jest SMR a który PMR, wiadomo jedynie że Ironwolfy są PMR a WD RED są PMR i SMR, jak odróżnić nie wiem, ale na reddit można przeczytać że niektórym WD RED zatykają się a niektórym jak tutaj nie :)
just
Amator
Posty: 43
Rejestracja: sob sty 11, 2020 9:06 pm

Re: DS918+ RAID 6

Post autor: just »

Masz na screenach modele dysków, WD20EFAX.
No to sprowadza się do tego ze WD nie przyzna że to SMR, na reddicie i innych sitach jest wątek gdzie ludzie dzwonią do producenta a on informuje że nie jest to informacja jawna która przekaże ;)
Przykład? prosze:
https://www.reddit.com/r/DataHoarder/co ... e/f3h4bal/

Strona sklepu która oznacza model jako SMR:
https://www.heise.de/preisvergleich/wes ... 88910.html Model 6TB

Jak poszukasz to znajdziesz więcej.
P.S tu nie chodzi o gratulacje a o mój przypadek. Czy po tym teście ponownie kupiłbym te dyski? Pewnie nie. Ale nie dlatego że coś z nimi nie tak tylko dlatego że producent ukrywa technologie zapisu co jest zastanawiające. Może jeden test nie jest zbytnio miarodajny ale dla mnie jest wystarczający w warunkach domowych, będę spał spokojnie:) oczywiście mimo wszystko backapuje i tak na serw zew.
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: DS918+ RAID 6

Post autor: R70 »

Niestety, zarówno WD jak i Seagate nawet wprost zapytane nie chcą potwierdzić/zaprzeczyć że dysk jest SMR.
@Olafejs ale jakie miałeś dyski SMR - Seagate czy WD ? Bo o ile Seagate znam dobrze - istnieje na rynku przynajmniej 5 rok, o tyle u WD to dość nowe rozwiązanie. Wiadomo że oba rozwiązanie są różne - w testów dysków 2.5" wynika że dysk Seagate jest szybszy w momencie kiedy korzysta z zapisu do bufora i zwalnia znacznie dotkliwiej (i na dłużej) kiedy dane z bufora trafiają na ścieżki gontowe, w przypadku WD zapis jest wolniejsze, ale bardziej stabilny. Poza tym w przeciwieństwie do Seagate, chyba wszystkie WDki SMR obsługują TRIM.
@Przemuss masz rację - czkawka występuje dotkliwej po większej ilości zapisów, kiedy dane trzeba zacząć nadpisywać. Niemniej zapisanie takiej 2TB danych, format a następnie odbudowa R6 to już na tyle dużo, że powinno się to zauważyć na wykresie szybkości zapisu i wykorzystania dysku w czasie pracy - stąd sugerowałem żeby zobaczyć Monitorze Zasobów za ostatni 1dzień.
Inna sprawa to że nie wiemy na pomógł SSD cache ?
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
just
Amator
Posty: 43
Rejestracja: sob sty 11, 2020 9:06 pm

Re: DS918+ RAID 6

Post autor: just »

I wszystko jasne, to dyski SMR.

"Our current device-managed shingled magnetic recording (DMSMR) (2TB, 3TB, 4TB, and 6TB) WD Red series will be the choice for the majority of NAS owners whose demands are lighter SOHO workloads."

https://www.servethehome.com/wd-red-plu ... -with-cmr/
ODPOWIEDZ