DS1515+ padł

bartoszek
Amator
Posty: 18
Rejestracja: sob gru 19, 2015 12:16 pm

DS1515+ padł

Post autor: bartoszek »

I stało się po 4 latach i niespełna 2 miechach padł. Gwarancja 36 miesięcy, ale może faktycznie jest dłuższa?

Objaw - nie reaguje na przycisk power. Sprawdzony na podłączonym zasilaczu pod pc i startuje bez problemów.
Pierwszy wniosek - wina zasilacza.
Lekarstwo - kupno nowego zasilacza, jednak cena znacznie wygórowana! Czy tylko dlatego, że inne wtyczki i kształt obudowy? Parametrami w końcu odstaje nawet od średniej klasy tandety ATX-owej.
Wątpliwości - wysoka cena rekompensuje czas spędzony nad zgłębieniem istoty problemu i okazuje się, że nowy zasilacz może nic nie dać, a obecny nadal jest sprawny.
Drugi wniosek - wina ponoć tkwi w wadzie fabrycznej płyty głównej. Informacje zasięgnięte z wątku na "elektrodzie".

Czy ktoś miał/ma podobny problem?
Jak to wygląda od strony producenta i serwisu?

Tworzenie rozbebeszonej hybrydy działającej na dwóch zasilaczach nie jest zbyt optymistycznym rozwiązaniem, by nadal korzystać z NAS-a :-(
Brak podpisu
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: DS1515+ padł

Post autor: R70 »

A awaria DS1515+ nie może być z tego samego powodu co w DS415+ czyli wadliwego ATOMa?
Czytałeś ten wątek? viewtopic.php?f=24&t=2041&hilit=rezystor
Być może też pomoże rezystor 100 ohm?
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
bartoszek
Amator
Posty: 18
Rejestracja: sob gru 19, 2015 12:16 pm

Re: DS1515+ padł

Post autor: bartoszek »

Fajnie, ale to i tak już za mało.
Brak podpisu
Olafejs
Amator
Posty: 41
Rejestracja: pn lut 03, 2020 4:27 pm

Re: DS1515+ padł

Post autor: Olafejs »

Z oficjalnej dystrybucji? Jeśli tak to napisz do oficjalnego dystrybutora/serwisu https://www.epasystemy.pl/
bartoszek
Amator
Posty: 18
Rejestracja: sob gru 19, 2015 12:16 pm

Re: DS1515+ padł

Post autor: bartoszek »

Wygląda, że to jednak zasilacz. Nie daje rady dźwignąć samodzielnie już. Po czasie wyłącza się skrzynka samoistnie. W tandemie z drugim zasilaczem z kompa idzie. Wystarczy na zgranie danych. Można spróbować polutować starego typu kondensatory w zasilaczu jeszcze. Bye SYNOLOGY - never again. ITX też kompaktowe a jaka skalowalność i cena.
Brak podpisu
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: DS1515+ padł

Post autor: R70 »

Wiadomo że cena bedzie niższa - w synku najcenniejsze jest oprogramowanie. Jeśli dla kogoś nie jest ono warte ceny, to po kiego wydawać kasy na synka ? A jeśli ma wartosc to porównanie z pc jest trochę abstrakcyjne ;)
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: DS1515+ padł

Post autor: Przemuss »

Miałeś po prostu pecha. Osobiście mam 4 Synki (DS210j, DS1511+, DS1513+, RS2212RP+) i pewnie w tym roku będzie piąty RS1220+. W żadnym do chwili obecnej nie strzelił zasilacz. Awarię tych komponentów są rzadkością.


Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka


Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
bartoszek
Amator
Posty: 18
Rejestracja: sob gru 19, 2015 12:16 pm

Re: DS1515+ padł

Post autor: bartoszek »

Dodam jeszcze, że dbałem. Chodził może z połowę okresu, wtedy kiedy był potrzebny. Restarty też do minimum. Z całej elektroniki IT przez wiele lat, raz zawiódł mnie dysk, dwa razy router tak właśnie trochę po okresie gwarancyjnym. Teraz padło na nas-a. Jeden z monitorów służy już 15 lat i zdarcia nie widać. Jak padł kilka lat temu, to wymiana wypukłego kondensatora pomogła i działa nadal. Elektronikiem nie jestem, to też zbyt drastycznych operacji nie mogę robić. Najstarsze są głośniki jeszcze od pierwszego PC, które mają już 25 lat i nic się z nimi nie dzieje (zasilanie). System Synology ma fajny choć mało intuicyjny w ważniejszych kwestiach (można poklikać miast edytować pliki tekstowe), tylko co z tego jak takie problemy z downgrade. Niestety w tych nowych idzie w kierunku zdeczko niewłaściwym. Jestem starej daty to takie bajery mnie nie bajerują, aktualizacje automatyczne zawsze zblokowane i tylko sprawdzone po czasie poprawki, więc nie ma porannych niespodzianek. Linux plus nakładki załatwią temat NAS-a z nawiązką tylko zabawy z tym trochę więcej. W gotowym NAS chodziło by uruchomić i mieć spokój na lata.
Brak podpisu
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: DS1515+ padł

Post autor: Przemuss »

Czy ktoś tu napisał że to ty jesteś problematyczny? Choć jak czytam twoje wypowiedzi to odnoszę takie wrażenie...
Przyjmij do wiadomości iż awarię się zdarzają. Skoro po podłączeniu zasilacza od pc synek działa to dlaczego wylewasz pomyje na synology?
Co do downgrade to osobna sprawa którą poruszyłeś w innym temacie i wg mnie gdzieś popełniasz błąd.
Oddaj zasilacz do dobrego speca to ci go naprawi i to na lata.
Był na forum kiedyś temat gdzie wszystkie problemy wskazywały na zasilacz a faktycznie powodem był dysk twardy który przy starcie jak i pracy przeciążał układ zasilania. A tu na zasilaczu nie ma 20A jak w kompie.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
bartoszek
Amator
Posty: 18
Rejestracja: sob gru 19, 2015 12:16 pm

Re: DS1515+ padł

Post autor: bartoszek »

Lepiej być pozytywnie problematyczny niż "ciepłe kluchy", ale dzięki za konstruktywna krytykę. Jak awarie się zdarzają, a nie są normą to w sprzęcie kategorii "SOHO" 2-3x droższym niż konkurencji, chyba warto wydłużyć gwarancję w trosce o dobre imię marki?

Ale do rzeczy postanowiłem się z wami podzielić bo komuś pewnie może się przydać. Do końca nie wiadomo co padło (nie jestem ekspertem w elektronice), ale na razie NAS działa bez zarzutów. Zamiast używać dwóch zasilaczy, można na tym z NAS-a połączyć kabel zielony z czarnym i będzie też działać. Jedynie on-off to wtyczka zasilająca. Warto jednak wydać 10 gr na rezystor, ale od początku.

Objaw - NAS przestał reagować na włączanie i wyłączanie.
Zmierzone napięcia miernikiem na kablu zielonym (jest tylko jeden) i czarnym (obojętnie który)
5V w stanie spoczynku, spadek tylko do 2V po wciśnięciu power. Oczywiście nas nie reaguje.
Na sprawdzenie napięć nakierował mnie wątek https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3394073.html

Chcąc oszczędzić obciążenie planety kolejnym elektrośmieciem oraz co nieco budżet, poszperałem po sieci i znalazłem
https://community.synology.com/enu/foru ... ort=oldest

Wlutowanie rezystora 4,7k spowodowało, że napięcie po wciśnięciu przycisku power spada do 0,5V i to wystarczyło by NAS ruszył. Podczas pracy utrzymuje się gdzieś w granicach 0,5-0,6V. Po wyłączeniu wraca do swoich 5V w stanie spoczynku.

NAS działa jakby nigdy nic, może jeszcze posłuży wnukom :-)
Jak to dokładnie wlutować jest fota (zrobiłem swoją, ale to forum nie "hostuje" obrazków) w podlinkowanym wątku przy poście
"you can see the soldered resistor for the ds1515+ in the picture below
Q1 top left
Q2 bottom right"

Powodzenia w naprawach.
Może część NAS-ów dostanie drugie życie i z czasem powróci mi zaufanie do marki jak już DSM otrzyma oficjalnie możliwość świadomego decydowania przez użytkownika również o downgrade. W obecnych czasach szalejących automatycznych i niekontrolowanych aktualizacji, takie podejście jest najwyższym przejawem dbałości o klienta. Naprawa błędów czy zabezpieczenia to jedno, a serwowanie przy okazji opcji na które nie wpadło się wcześniej, o których się nie mówi to drugie.
Brak podpisu
ODPOWIEDZ