NAS synology 718+

cesio
Trochę Wie
Posty: 62
Rejestracja: wt sty 14, 2020 8:36 pm

NAS synology 718+

Post autor: cesio »

Chce zakupić sobie ten NaS i podpiąć tam dwa dyski SSD samsunga evo pro.

Tylko mam pytanie czy da radę zrobić serwer ftp do którego będę mógł się połączyć poza sieci lokalnej mojego nas za pomocą połączenia sieciowego w Windows. I jak to zrobić czy będzie to skomplikowane bo dotychczas miałem podpięty dysk pod usb do mojego routera Asus rt ax88u i miałem zrobiony ddns i nie było problemu.
Ostatnio zmieniony ndz sty 19, 2020 4:15 pm przez cesio, łącznie zmieniany 1 raz.
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: NAS synology 718+

Post autor: R70 »

Nie korzystam ftp, ale tu masz info jak z niego korzystać w DSM:
https://www.synology.com/pl-pl/knowledg ... AS_via_FTP
Z ciekawości; dlaczego do serwera ftp, chcesz użyć dysków SSD ?
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
cesio
Trochę Wie
Posty: 62
Rejestracja: wt sty 14, 2020 8:36 pm

Re: NAS synology 718+

Post autor: cesio »

nie będzie słychać ich przecież a te hdd słychać ich i żywotność maja mniejsza niż ssd

ale powiedz mi ten poradnik co mi wysłałeś to nie jest tylko dostęp lokalny a poza sieci tez będzie działać ???


a co jest coś lepszego niż ftp żeby mieć dostęp do serwera z Komorki i komputerów poza sieci ???
Awatar użytkownika
adjustin
Wtajemniczony
Posty: 207
Rejestracja: pn lip 11, 2016 5:21 pm
Lokalizacja: Żory/Rybnik/Katowice

Re: NAS synology 718+

Post autor: adjustin »

Większą pojemność w tej samej cenie co za dysk SSD uzyskasz na dysku obrotowym predefiniowanym do NASów. Np. WD RED czy Seagate itp... W przypadku tego serwera ciężko uzasadnić SSD a w szczególności do ftp, jednakże każdy ma jak chce. To będzie jakieś masowe udostępnianie ftp czy na użytek własny jeśli można spytać?

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

DS120j (1 x WD Red 4 TB, Ext 4, 512 MB RAM)
DS718+ (2 x WD Red Pro 2 TB, Btrfs, Raid 1, 6 GB RAM)
Awatar użytkownika
adjustin
Wtajemniczony
Posty: 207
Rejestracja: pn lip 11, 2016 5:21 pm
Lokalizacja: Żory/Rybnik/Katowice

Re: NAS synology 718+

Post autor: adjustin »

cesio pisze:nie będzie słychać ich przecież a te hdd słychać ich i żywotność maja mniejsza niż ssd

ale powiedz mi ten poradnik co mi wysłałeś to nie jest tylko dostęp lokalny a poza sieci tez będzie działać ???


a co jest coś lepszego niż ftp żeby mieć dostęp do serwera z Komorki i komputerów poza sieci ???
Jeśli chcesz sam użytkować lub w rodzinie itp... to polecam Synology Drive.

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

DS120j (1 x WD Red 4 TB, Ext 4, 512 MB RAM)
DS718+ (2 x WD Red Pro 2 TB, Btrfs, Raid 1, 6 GB RAM)
cesio
Trochę Wie
Posty: 62
Rejestracja: wt sty 14, 2020 8:36 pm

Re: NAS synology 718+

Post autor: cesio »

Tak dla siebie żeby mieć dostęp lokalnie i poza siecią i dla rodziny żeby wymieniać się plikami
cesio
Trochę Wie
Posty: 62
Rejestracja: wt sty 14, 2020 8:36 pm

Re: NAS synology 718+

Post autor: cesio »

A co będzie zły wybór samsung evo 860 ssd 2 tb kosztuje 899 zł

I jak włożę dwa dyski do tego nas to jeden dysk działa jako kopia drugiego tak w razie awari ??
Awatar użytkownika
adjustin
Wtajemniczony
Posty: 207
Rejestracja: pn lip 11, 2016 5:21 pm
Lokalizacja: Żory/Rybnik/Katowice

Re: NAS synology 718+

Post autor: adjustin »

cesio pisze:Tak dla siebie żeby mieć dostęp lokalnie i poza siecią i dla rodziny żeby wymieniać się plikami
Jeśli pliki mają być tylko na serwerze to ftp lub dostęp poprzez przeglądarkę. Przy ftp trzeba mieć stałe IP lub DDNS i przekierować porty na routerze pod wewnętrzne IP serwera NAS. No i czasami usługodawca Internetu musi przekierować porty (częste zjawisko przy radiówkach). Jeśli utworzysz konto użytkownika z ograniczeniami do wybranych folderów współdzielonych, oraz z dostępem do DSM, oraz uruchomisz QuickConnect to każdy kto zna login i hasło będzie miał dostęp do plików przez przeglądarkę. Oczywiście jest też możliwość synchronizowania wybranych katalogów z dyskiem lokalnym na bieżąco. Temat bardzo rozbudowany warty odkrywania funkcjonalności Synology. Ale wracając do początkowego zapytania: ftp można wystawić na zewnątrz, ale polecam uruchomić w Panel sterowania/Bezpieczeństwo reguły logowania--> np. tylko z obszaru Polski

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

DS120j (1 x WD Red 4 TB, Ext 4, 512 MB RAM)
DS718+ (2 x WD Red Pro 2 TB, Btrfs, Raid 1, 6 GB RAM)
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: NAS synology 718+

Post autor: R70 »

do takiego użytku też zdecydowanie polecam DRIVE - będziesz mógł synchronizować pliki na dysku lokalnym, ale pobierać na żądanie, do 32wersji każdego pliku, zasoby prywatne i współdzielone.
Może warto rozważyć też DS218+ albo coś jeszcze tańszego ? W takim zastosowaniu nie będzie różnicy.
Samsung 860EVO to bardzo dobry dysk kliencki, zapewne da radę w takim zastosowaniu. Rozważyłbym też Micron-a 1300 - ok200zł taniej (ale 3 lata gwarancji) a też wystarczy, albo dedykowanego do pracy ciągłej Micron-a 5210ION - to dysk serwerowy przeznaczony do zastosowań z przewagą odczytu, na pamięciach qlc ale i tak powinien w środowisku serwerowym wytrzymać więcej niż dysk kliencki (micron 1300 czy nawet samsung 860evo) - z całą pewnością ja wybrałbym ten ostatni.
WD RED SSD i Seagate Ironwolf 110 są niestety zauważalnie droższe. Ale w tym przypadku, dostępu zdalnego przez internet, dyski SSD wybrałbym jedynie ze względu na energooszczędność i ciszę, w każdym innym HDD do NAS są znacznie tańsze i wystarczająco szybkie.

edit:
jeśli zastosujesz 2 dyski w shr albo raid1 to będziesz bezpieczny na wypadek awarii jednego z tych dysków.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Awatar użytkownika
adjustin
Wtajemniczony
Posty: 207
Rejestracja: pn lip 11, 2016 5:21 pm
Lokalizacja: Żory/Rybnik/Katowice

Re: NAS synology 718+

Post autor: adjustin »

cesio pisze:A co będzie zły wybór samsung evo 860 ssd 2 tb kosztuje 899 zł

I jak włożę dwa dyski do tego nas to jeden dysk działa jako kopia drugiego tak w razie awari ??
To nie jest zły wybór. Poprostu użytkownicy tego modelu rzadko decydują się na SSD. Ciekawe, czy przy 2 dyskach SSD i wyłączeniu wentylatora system nie będzie się grzał. Bo rozumiem, że argumentem jest tutaj cisza. Co do ceny, WD RED 2TB kosztuje około 370 zł.
Co do żywotności dysków SSD i talerzowych mam ciut inne doświadczenie, ale może inni użytkownicy forum tutaj coś podpowiedzą Obrazek

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

DS120j (1 x WD Red 4 TB, Ext 4, 512 MB RAM)
DS718+ (2 x WD Red Pro 2 TB, Btrfs, Raid 1, 6 GB RAM)
ODPOWIEDZ