Jak zwiększyć możliwą do wykorzystania pojemnośc dysku?

ODPOWIEDZ
FCH2014
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 09, 2020 10:09 am

Jak zwiększyć możliwą do wykorzystania pojemnośc dysku?

Post autor: FCH2014 »

Posiadam 218+. W nim jeden volumen shr oparty o dwa dyski: 8tb + 4 tb. Chciałbym pozostać przy jednym, tym 8tb, nawet za cenę degradacji wolumenu. Ale jak pozostawię te 8 tb samego, to tak czy owak wolumen jest 4 tb. Jak mogę zwiększyć jego wielkość do pełnej pojemnosci tego dysku tj 8 tb - jak pisałem, licząc się z tym, że volumen jest zdegradowany w ma tylko 1 dysk
FCH2014
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 09, 2020 10:09 am

Re: Jak zwiększyć możliwą do wykorzystania pojemnośc dysku?

Post autor: FCH2014 »

No dzięki poradzę sobie. Ale poprzednio, w dawnym dsm, zrobiłem podobna operqację: miałem dwa dyski 3tb, dokupiłem 1 dysk 4tb. Wyciągnałem jeden 3tb i wsadziłem w to miejsce 4tb które oczywiscie po naprawie dalej były 3tb. Wyciagnałem drugi dotychczasowy 3tb i został mi w ten sposób jeden dysk w wolumenie zdegradwanym o pojemnosci 4 tb ale pokazujacy sie jako volumen 3tb. W zarządzaniu dyskami dało się go poszerzyć do 4 tb, tyle że do momentu dołożenia drugiego dysku 4 tb status pozostawał jako "zdegradowany" myślałem że tak da się i tym razem, nie chce mi sie instalować dsm na nowo itp
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Jak zwiększyć możliwą do wykorzystania pojemnośc dysku?

Post autor: R70 »

No da się - tak jak napisał przez wymianę dysk 4TB na 8TB, naprawdę zdegradowanego wolumenu a następnie jego rozszerzenie. To dokładnie takie samo działanie Twoje doświadczenia z poprzednim NAS :) Dość logiczne jest że taka operacja możliwa jest do wykonania wykorzystując większe dyski a nie mniejsze - przecież nie można zwiększyć zdegradowanego (pracującego w trybie awaryjnym) wolumenu a następnie naprawić go za pomocą za małego dysku ;)
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
FCH2014
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 09, 2020 10:09 am

Re: Jak zwiększyć możliwą do wykorzystania pojemnośc dysku?

Post autor: FCH2014 »

Dzięki. Szkoda mi płacić za drugi dysk 8tb - to niemały koszt -, mam kopię w innym miejscu. Chciałbym pozostać w NAS z jednym tylko dyskiem 8tb, nawet za cenę tego że ma status zdegradowany. Nie miałem zamiaru go naprawiać za pomocą małego dysku :-) Jak się naprawdę nie da, to cóż, zainstaluję wszystko od nowa....
FCH2014
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 09, 2020 10:09 am

Re: Jak zwiększyć możliwą do wykorzystania pojemnośc dysku?

Post autor: FCH2014 »

Powalczę po niedzieli. Dziękuję
ODPOWIEDZ