Pomoc przy wyborze dysków

ODPOWIEDZ
Dimondleo
Amator
Posty: 11
Rejestracja: wt mar 06, 2018 6:34 pm

Pomoc przy wyborze dysków

Post autor: Dimondleo »

Witam
Prośba o pomoc przy wyborze HDD.
Mam w nasie 4x3TB WD RED. Dyski mają już kila lat. Może z trzy. Strasznie już szumią, a dziś starałem się zlokalizować który to dysk i jeden padł, nie odzywa się.
Jednym słowem nadszedł czas na ich wymianę. Na dyskach mam muzykę, filmy i zdjęcia. Pracuje w warunkach domowych, ale ze względu na to, że mam tam serwer Bubble upnp, to dyski nie przechodzą w stan uśpienia, więc są dosyć intensywnie eksploatowane.
Pytanie co polecacie, aby nie kosztowało to majątku, było maksymalnie ciche i stabilne ?
Skutecznie się do tej firmy zraziłem... ale gdzieś czytałem, że nowsze generacje tych dysków są ponoć lepsze...
Dzięki za pomoc.
trustworthy
Amator
Posty: 16
Rejestracja: pn sty 04, 2016 7:43 pm

Re: Pomoc przy wyborze dysków

Post autor: trustworthy »

Podłączę się pod temat.
Kończy mi się miejsce na wd red 4tb. Dysk ma powyżej 5-6 lat. Pracuje w przestrzeni domowej - zdjęcia, muzyka, filmy, pliki.
Do tej pory myślałem o wd red, ale ostatnio sporo negatywnych opinii.
Co teraz polecacie? Co warto brać?
Chodzi o dysk 4 Tb. Rozszerzenie wolumenu.
Czy lepiej pójść w seagate ironwolf?
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Pomoc przy wyborze dysków

Post autor: R70 »

Tak jak przedmówcy zasugerowali masz do wyboru Ironwolf-y, RED-y, albo nie wymienione Toshiby N300. Nie wiem jak przypadku toshiby, w przypadku seagate i reda możesz wybrać wersję PRO - mają dłuższą gwarancję, ale mogą się też różnić ilością talerzy i głowic. PRO są także szybsze, przygotowane do większego obciążenia i mogą zużywać trochę więcej energii i być głośniejsze niż (np. za sprawą wyższej prędkości obrotowej).
Unikałbym tylko dysków korzystających z zapisu SMR.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
trustworthy
Amator
Posty: 16
Rejestracja: pn sty 04, 2016 7:43 pm

Re: Pomoc przy wyborze dysków

Post autor: trustworthy »

Czyli czy red czy ironwolf, powinno być ok, bez większych różnic?
Wersja pro trochę kosztuje, więc raczej odpuszczę sobię tę wersję.
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1189
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Pomoc przy wyborze dysków

Post autor: michau »

R70 pisze: ndz gru 15, 2019 11:34 pm Unikałbym tylko dysków korzystających z zapisu SMR.
W specyfikacji będzie napisane czy dysk korzysta z zapisu SRM?
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Pomoc przy wyborze dysków

Post autor: R70 »

Niestety, na 99% nie będzie takiej informacji.
A jeszcze lepiej, że nie bardzo da się taką informację uzyskać od pomocy technicznej. Sam przerabiałem to z Seagate, a teraz czytam że WD preferuje taką samą taktykę uników.
Generalnie zapis SMR może uczynić dysk znacznie mniej uniwersalnym niż zapis równoległy do którego jesteśmy przyzwyczajeni w klasycznych dyskach. Przy długotrwałym obciążeniu zapisem (zwłaszcza nie sekwencyjnym) może powodować olbrzymie wahania wydajności - dobraku odpowiedzi dysk włącznie i to nawet na relatywnie długi czas. Oczywiście nie ma on samych wad i są zastosowania gdzie jego ograniczenia nie są tak bardzo istotne, ale główna zaleta to obniżenie kosztów. Dla przykładu na jednym talerzu dysku SMR można spokojnie zapisać 2TB danych (w dysku nie wypełnionym helem) a bez tej technologii "tylko 1.5-1.6TB (w znacznie droższej i mniej sprawdzonej technologi helowej). Poza tym z racji jednoczesnego odczytu 2 ścieżek (dla dysków SMR) można uzyskać znaczne szybkości odczytu sekwencyjnego przy niższej prędkości obrotowej ( a więc przy mniejszym zużyciu energii i niższej temperaturze). Generalnie jednak taki dysk nie jest do końca nośnikiem o dostępie swobodnym. Względu na właśnie niestabilność wydajności zapisu, producenci raczej unikają chwalenia się tym (najwyraźniej nie muszą) w segmencie dysków "konsumenckich" (dyski ArchiweHDD 8TB seagate który może być także sterowany przez hosta, albo Ultrastar Hs14 - 14TB który jest tylko sterowany przez hosta - a więc można albo trzeba zoptymalizować infrastrukturę konkretnie pod taką technikę zapisu mają informacje na ten temat - ale są kierowane do zupełnie innego klienta.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
trustworthy
Amator
Posty: 16
Rejestracja: pn sty 04, 2016 7:43 pm

Re: Pomoc przy wyborze dysków

Post autor: trustworthy »

W internecie ostatnio sporo negatywnych opinii o WD Red. Dlatego jako drugi dysk 4Tb wybiorę chyba jednak seagate ironwolf. Kilka miesięcy temu zainstalowałem taki w ds218+ i wydaje się, że jest OK. Na pewno wszystko szybciej działa, nie ma takiego obciążenia dysku, jak u mnie w przypadku wd red.

Podpinam tutaj pytanie - czy mogę dołożyć seagate ironwolf do serwera, w którym siedzi wd red?
Mam nas myśli dysk o tej samej pojemności, ale jednak inny producent, specyfikacja - ironwolf nieco szybciej się kręci. Czy tak w ogóle można, czy nie jest to polecane?
ODPOWIEDZ