Serwer usunął wolumen - padły dwa dyski na raz?

dawidb33
Trochę Wie
Posty: 133
Rejestracja: czw gru 21, 2017 10:31 pm
Lokalizacja: Kielce

Re: Serwer usunął wolumen - padły dwa dyski na raz?

Post autor: dawidb33 »

A może to ja wybiorę co mam odradzać? Dla mnie firma jest niepoważna. Jeżeli wiedzą że np jeden model jest felerny to wymienia / zastępuje się go innym, bez wad. Wtedy nie kupiłbym drugiego felernego produktu.
Skąd mam wiedzieć że np 4TB nie będzie to samo?
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Serwer usunął wolumen - padły dwa dyski na raz?

Post autor: R70 »

Padają WDki, Seagate, padały Samsungi, Matroxy itp... Wszystkie dyski padną - tylko pytanie kiedy i czy będziemy mieli dodatkową kopię danych.
Pad 2 dysków jednocześnie to przypadek bardzo wyjątkowy - po prostu pech.
Ja w większości korzystam ze dysków seagate bo mi osobiście przez chyba 25lat nie padł żaden dysk tej firmy, a WDków padło 3szt (nie piszę o dyska które sprzedawałem, tylko używałem osobiście). W moim NAS pracują obecnie 4x Seagatea NAS(poprzednik ironwolf) 4TB i po przepracowaniu 26500h nadal mają się chyba nieźle, oraz Ironwolf pro 12TB z przebiegiem ok 6000h. Backup też wszystko na Seagate 8TB, 6TB i 4TB. W znacznym stopniu poczucie bezpieczeństwa wzmacnia także 3 letnie ubezpieczenie wykupione u producenta - taka ostatniej deski ratunku). U klientów też mam poinstalowane Ironwolfy i wszystko z nimi OK.



Niestety, obecnie dyski są coraz mniej przewidywalne - podwersje tej samej marki różnią się budową dość znacznie - np. ilością talerzy, techniką zapisu; co musi mieć wpływ na różne ich zachowanie, różną trwałość.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 611
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Serwer usunął wolumen - padły dwa dyski na raz?

Post autor: SnejX »

Zgłoś dysk na reklamację. Wg załączonego obrazka ma jeszcze trochę gwarancji, wyklikaj RMA, odeślij dysk. Paragony itp nie są potrzebne, liczy się nr seryjny. Wysyłałem już kilka razy i nigdy nie było problemów.
Ale pamiętaj, że na wymianę dostaniesz dysk "ponaprawowy". będzie miał albo czarną nalepkę albo gdzieś będzie napisane "refurbished".
Pinki
Trochę Wie
Posty: 101
Rejestracja: sob sty 02, 2016 2:06 am
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice

Re: Serwer usunął wolumen - padły dwa dyski na raz?

Post autor: Pinki »

Cześć.
Ja dyski WD porzuciłem 1,5 roku temu. Psują się na potęgę. Teraz biorę dyski seagate exos 7e8, póki co nic się z nimi nie dzieje. Dodatkowo zanim użyję je produkcyjnie to każdy sprawdzam, SMART i Long Generic Test.
PS
Backup danych robię na inną maszynę.

Co do padu dysków to w czerwcu miałem taki przypadek, że kupiłem synka a klient 4 dyski. Dwa z nich były na dzień dobry zepsute.
dawidb33
Trochę Wie
Posty: 133
Rejestracja: czw gru 21, 2017 10:31 pm
Lokalizacja: Kielce

Re: Serwer usunął wolumen - padły dwa dyski na raz?

Post autor: dawidb33 »

@R70 wiadomo że każdy dysk padnie, ale niech chociaż wytrzyma do końca gwarancji. Takie czasy. A tu wymiana co pół roku.
@Przemuss także nie kupię więcej WD. Niby po czym miałbym mieć do nich jakiekolwiek zaufanie?
@SnejX właśnie to robię. I tu mam do Was pytanie. Czy zerujecie dysk przed odesłaniem na gwarancję? Czy może dane na nim z DSa są zaszyfrowane? Do tej pory za każdym razem, na wszelki wypadek zerowałem zepsute dyski. Jednak trwa to swoje - chyba koło 8 h i już mi się nie chce. Chyba że dane są zagrożone.... Odnośnie tego że dyski przysyłają odnawiane to niestety dobrze wiem z doświadczenia. Ten co teraz padł już ma czarną etykietę - refurbished.
@Pinki wcześniejsze awarie nauczyły mnie że trzeba mieć kilka kopii zapasowych. Dwa dyski na raz padły a ja się martwiłem czy uda się przywrócić z kopii zapasowej na dysku przenośnym. Nie było problemów. Teraz mam dwie kopie zapasowe :)
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, podpowiedzi.
Pozdrawiam
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Serwer usunął wolumen - padły dwa dyski na raz?

Post autor: R70 »

Jeśli boisz się o bezpieczeństwo danych to zapytaj WD jak możesz reklamować dysk bez wysyłania talerzy ? Seagate umożliwia coś takiego.
W dobie RODO w zasadzie chyba każda wysyłka dysku do serwisu powinna się wiązać z podpisanie stosownej umowy na przetwarzanie danych? Samo testowanie nośnika, a nawet jego utylizacja (skoro są na nim dane) to już rodzaj ich przetwarzania.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
dawidb33
Trochę Wie
Posty: 133
Rejestracja: czw gru 21, 2017 10:31 pm
Lokalizacja: Kielce

Re: Serwer usunął wolumen - padły dwa dyski na raz?

Post autor: dawidb33 »

Chyba na wszelki wypadek włączę to ośmio godzinne zerowanie.
dawidb33
Trochę Wie
Posty: 133
Rejestracja: czw gru 21, 2017 10:31 pm
Lokalizacja: Kielce

Re: Serwer usunął wolumen - padły dwa dyski na raz?

Post autor: dawidb33 »

Dysk leci na gwarancję. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Serwer usunął wolumen - padły dwa dyski na raz?

Post autor: Przemuss »

Tylko nie oczekuj cudów. Dyski po powrocie z gwarancji idealnie się nadają jako eksponat. Do użytku produkcyjnego już nie.
To dyski po programowej naprawie np wykastrowane z pojemności.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka


Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
dawidb33
Trochę Wie
Posty: 133
Rejestracja: czw gru 21, 2017 10:31 pm
Lokalizacja: Kielce

Re: Serwer usunął wolumen - padły dwa dyski na raz?

Post autor: dawidb33 »

Masz na myśli że dyski otrzymane po naprawie gwarancyjnej nie powinny lądować np w moim DSie gdzie jest raid SHR jako drugi dysk do ochrony pierwszego?
Wykorzystanie, małe biuro (5-8 komputerów).
ODPOWIEDZ