Synology DS115j OpenVPN - zmiana IP zewnętrznego

ODPOWIEDZ
Kifar
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: czw kwie 25, 2019 12:58 pm

Synology DS115j OpenVPN - zmiana IP zewnętrznego

Post autor: Kifar »

Witam mądre głowy. Znów problem. Dostawca internetu zmienił zewnętrzny adres IP - miałem i mam w dalszym ciągu stały zewnętrzny adres IP (port który miałem przekierowany mam dalej otwarty i przekierowany na swój router na którym mam przekierowanie na synology ds115j) jednak OpenVPN na synology ds115j nie działa (testowo przekierowałem port na inne urządzenie sieciowe w sieci - bramka VOIP i port jest otwarty i wszystko działa. Przekierowanie jakiegokolwiek portu na IP lokalne synology (openVPN) kończy się klęską. Dostawca internetu zasugerował odbudowanie architektury sieci na synology. Jak to mogę zrobić?
Moja sieć wygląda następująco (i tak wyglądała cały czas - jedyna zmiana to zewnętrzny adres IP)
Router światłowodowy (lokalny adres 192.168.100.1) -> na nim przekierowany port 1194 na IP mojego tp-linka (192.168.100.2) a na moim tp-linku (lokalny adres 192.168.0.1) przekierowany port na wewnętrzny adres synology (192.168.0.91).
Co może być powodem że nie działa? (testowo wyłączyłem na ds115j firewall - ale nic to nie daje)
Kifar
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: czw kwie 25, 2019 12:58 pm

Re: Synology DS115j OpenVPN - zmiana IP zewnętrznego

Post autor: Kifar »

Tak - synology ma przypisany lokalny adres 192.168.0.91 na routerze na podstawie adresu MAC

co jest ciekawe gdy ustawie przekierowanie z routera na synology ds115j (192.168.0.91) na porcie np 1194 (i oczywiście w pakiecie VPN serwer na ds115j również ustawię port jako 1194) a następnie sprawdzę dowolną stronę do sprawdzania otwartych portów wychodzi że jest zamknięty, gdy natomiast np w bramce VOIP zmienię port logowania z 80 na 1194 i zrobię przekierowanie na routerze na IP bramki VOIP 192.168.0.90. Na stronie wychodzi że port jest otwarty i oczywiście mogę się logować zdalnie na bramkę. Coś jest ewidentnie po stronie synology ale niestety nie wiem jak to sprawdzić (na synology nic nie zmieniałem, jedyna zmiana to to zewnętrzne IP od dostawcy)
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1175
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Synology DS115j OpenVPN - zmiana IP zewnętrznego

Post autor: michau »

Sama zmiana adresu publicznego IP nie ma wpływu na to czy usługi działają czy nie. Czy przy okazji zmiany adresu nie była też wymiana urządzeń? A masz skonfigurowany jakiś DDNS albo QC?
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
Kifar
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: czw kwie 25, 2019 12:58 pm

Re: Synology DS115j OpenVPN - zmiana IP zewnętrznego

Post autor: Kifar »

Nie używam Quick Connect. i nie mam DDNS. Nie zmieniły się żadne urządzenia sieciowe (jedyna zmiana to zewnętrzny adres IP oraz dostawca usunął z routera przekierowane porty - jednak je wczoraj przywróciłem)

Lokalnie na synology łącze się przez www 192.168.0.91:8181
Synology nie mam też wystawionego na zewnątrz. Łącze się jedynie przez VPN na synology używając portu 6539 przekierowanego na moim zewnętrznym IP i dopiero po połączeniu mam dostęp do zasobów lokalnych oraz innych urządzeń w domu (bramka VOIP, drukarka sieciowa).

Nie wiem czy jest to wynikiem mojego postępowania czy czysty zbieg okoliczności, ale zrobiłem jeszcze następujące rzeczy:
1) na synology wyłączyłem i włączyłem ponownie pakiet VPN Server
2) ponownie wyeksportowałem ustawienia (Ca.crt, VPNConfig.ovpn) - jednak wszystko było takie samo nawet ca.crt (po otwarciu w notatniku)
4) zmodyfikowałem pliki tak jak poprzednio (dopisałem IP zewnętrzne, port usługi oraz usunąłem "#" przy "redirect-gateway def1" - aby po połączeniu przedstawiać się IP domowym a nie lokalizacji z której się łączę
3) usunąłem na telefonie i komputerze pierwotne ustawienia
4) zaimportowałem nowe ustawienia (nie zmieniałem loginu i hasła użytkownika)

Finalnie udało się połączyć przez VPN.

Jest jedna rzecz która nie daje mi spokoju ani ja ani mój dostawca internetu nie widzi otwartego portu 6539 (ani przez telnet ani przy użyciu np yuip.org)

Nie wiem czy przed zmianą IP port był widoczny jako otwarty bo nigdy nie sprawdzałem - VPN po prostu działał.

aaa jeszcze jedno ciekawe...gdy port 6539 testowo przekieruje np na bramkę VOIP(wtedy mogę logować się zdalnie z poza domu na bramkę) -wtedy port jest widoczny jako otwarty.... jedynie na synology nie.


Może ktoś wytłumaczyć - Dlaczego port nie jest widoczny jako otwarty a VPN działa??

Na tę chwilę uznaje temat za rozwiązany, dziękuję "michau" za aktywne uczestniczenie.
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Synology DS115j OpenVPN - zmiana IP zewnętrznego

Post autor: Przemuss »

A podłącz synka bezpośrednio do routera operatora i przekieruj port na niego. Pytanie czy teraz zaskoczy.

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka

Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
ODPOWIEDZ