Konfiguracja SSD Cache na RS2212RP+ przy działającym systemie

ODPOWIEDZ
solid
Amator
Posty: 53
Rejestracja: sob sty 09, 2016 5:37 pm
Lokalizacja: Poznań

Konfiguracja SSD Cache na RS2212RP+ przy działającym systemie

Post autor: solid »

Witam,
postanowiłem wrzucić na swoją macierz dwa dyski SSD jako SSD cache. Czy można to zrobić przy działającym systemie? Czy wyciągnięcie dwóch dysków HDD i dołożenie w ich miejsce dwóch SSD nie spowoduje konieczności instalacji systemu od nowa? Czy te dwa dyski wejdą po prostu w miejsce HDD i wolumin, z którego je wyjąłem się zmniejszy?

Moja konfiguracja:
RS2212RP+ + RX1214RP, w systemie dwa wolumeny, po 16 i 6 dysków 2TB.
DS218+ 10GB RAM - DSM 7.1.1-42962 Update 5
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Konfiguracja SSD Cache na RS2212RP+ przy działającym systemie

Post autor: R70 »

solid pisze: pt lip 05, 2019 7:44 am Czy te dwa dyski wejdą po prostu w miejsce HDD i wolumin, z którego je wyjąłem się zmniejszy?
Nie możesz tak zrobić. Jeśli chcesz zastąpić dyski HDD dyskami SSD to musisz zastosować nie mniejsze niż wyjęte HDD. Ale raczej nie jest to wskazane, chyba że chcesz całą macierze przenieść na SSD i docelowo wszystkie HDD zastąpić SSDkami.
Jeśli chcesz zastosować SSD jako cache to musisz wykorzystać 1 (tylko do odczytu) albo 2 (zapis/odczyt albo tylko odczyt) kieszenie hdd, najlepiej w jednostce w której znajduje się macierz i stworzyć na nich cache przypięty do konkretnego wolumenu.
Jeśli nie masz wolnych zatok na dyski to raczej nie zrobisz cache SSD, chyba że masz możliwość podpięcia drugiej półki dyskowej i tam osadzisz SSDki - ale tak jak napisałem to dość ryzykowne - awaria półki (zasilanie połączenie itp), w przypadku cache zapis/odczyt rozwali integralność danych wolumenu do którego jest podpięty.

edit:
jaki jest procek w tym RS2212RP+ ? w specyfikacji widnieje tylko "Dual Core™ 2.13 GHz".
Sam procesor też będzie miał istotny wpływ na wykorzystanie SSD. Wolne procki nie dają takiego przyrostu IOPS jak szybkie w nowych NASach.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
solid
Amator
Posty: 53
Rejestracja: sob sty 09, 2016 5:37 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Konfiguracja SSD Cache na RS2212RP+ przy działającym systemie

Post autor: solid »

Nie mam wolnych zatok, czyli musi to poczekać, najlepiej na upgrade sprzętu. Dzięki za wyjaśnienie!
DS218+ 10GB RAM - DSM 7.1.1-42962 Update 5
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Konfiguracja SSD Cache na RS2212RP+ przy działającym systemie

Post autor: Przemuss »

By utworzyć SSD cache musisz mieć wolne najlepiej 2 zatoki.
Wyciągając teraz dyski system będzie działał dalej, ale jak te dyski są częścią grupy dysków lub wolumenu to przejdzie on w tryb zdegradowany.
chyba że masz możliwość podpięcia drugiej półki dyskowej i tam osadzisz SSDki - ale tak jak napisałem to dość ryzykowne - awaria półki (zasilanie połączenie itp), w przypadku cache zapis/odczyt rozwali integralność danych wolumenu do którego jest podpięty.
do tego modelu można podłączyć max 1 stacje RX. Co do utraty danych to aktualnie już tak ma gdyż nie idzie utworzyć 1 wolumenu z 16 dysków na jednej maszynie (RS10 + RX12 = 22hdd) a kolega ma już 2 wolumenu zbudowane z 6 i 16 dysków.
Osobiście przy takiej ilości dysków wolne slot 1-2 bym przeznaczył na dysk hot-spare jako zabezpieczenie na wypadek awarii dysku. SSD-cache byłoby jako następne.

Ps. Dopisanie SSD-cache do wolumenu = chwilowy wyłączenie kilku usług. W DSM jest analizator pamięci. Zajrzyj tam to będziesz wiedział jaki duży byś musiał mieć taki dysk SSD.

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka


Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
ODPOWIEDZ