Backup komputerów z poza sieci

ODPOWIEDZ
ksiegowybk
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: śr maja 29, 2019 3:24 am

Backup komputerów z poza sieci

Post autor: ksiegowybk »

Cześć,
Kupiłem serwer NAS Synology DS918+ głównie w celu robienia backup-ów w małej rozwijającej się firmie. Firma posiada jeden serwer z Windows serwer 2012 a na nim aplikację korzystającą z SQL Serwer. Dodatkowo w sieci jest mój komputer PC oraz laptop. Dodatkowo wspólnik ma własny komputer, ale on jest z innego miasta i jest poza moją siecią lokalną. U mnie (tam gdzie jest serwer) jest stały adres IP.

Moje pytania to:
1. Czy można robić backup SQL servera (kopię całej bazy danych)? Jak wygląda jej ewentualne odtworzenie?
2. Czy jest możliwe robienie backup-ów komputera wspólnika, który ma dostęp do internetu, ale nie jest połączony z moją siecią?
3. Czy backup robi kopię całego systemu operacyjnego w tym wszystkie pliki (pdf, word, excel itp.) czy może tylko jakieś wybrane pliki (pdf, word, excel itp.)?
4. Jaką konkretnie aplikacją należy robić takie backup-y (Active Backup for Business?). Jeśli jest ich więcej to którą wy polecacie? Zależy mi, żeby backup-y były bezpieczne w taki sposób, że jak złapiemy jakieś oprogramowanie szyfrujące, które jakoś przejdzie na NAS-a to chcemy mieć pewność, że odzyskamy dane.
5. Czy na serwerze (tym zwykłym) / komputerze muszę mieć zainstalowaną jakąś aplikację aby robić jego backup? Czy może to Synology samo łączy się z serwerem o wybranej godzinie i weryfikuje sobie które pliki się zmieniły?
6. Co w przypadku, gdy w trakcie robienia back-upu wyłączę komputer?

Z góry bardzo dziękuję za waszą pomoc!
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Backup komputerów z poza sieci

Post autor: R70 »

pozwolę sobie podpowiedzieć:

Ad. 4 - wg mnie warto ustawić harmonogram migawek dla folderu z backupem z ABB, dostępnymi oczywiście tylko dla admina a dla potrzeb backupu stworzyć usera który ma bardzo ograniczone prawa (o ile pamiętam u mnie ma tylko prawa do odczytu folderu z ABB i prawa do aplikacji ABB). Dzięki temu będzie bardzo mało prawdopodobne żeby zaszyfrować (za pomocą niechcianego oprogramowania) folder z backupem, a nawet jeśli by się to jednak przytrafiło to admin szybko (bez długotrwałego odtwarzania kopii z HB) odtworzy dane z odpowiedniej migawki.

Ad. 6. korzystam ze backupu "wiele wersji" i jeśli w czasie trwania któregoś backupu komp backupowany zostaje wyłączony, albo znika z sieci to ABB czeka z dokończeniem zdania na powtórne nawiązanie połączenia. Zadanie zostaje z tego co zauważyłem anulowane po naprawdę długim braku połączenia (kilka dni). Wszystkie porzednie wersje backupów są oczywiście cały czas dostępne.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 611
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Backup komputerów z poza sieci

Post autor: SnejX »

w którym miejscu zaznacza się foldery do backupowania? bo jak robię zadanie to mogę wybrać tylko całe wolumeny z PC
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Backup komputerów z poza sieci

Post autor: R70 »

Całe wolumeny robisz z poziomu backupu "PC", a folderów z poziomu "Serwer plików"
Oczywiście robiąc backup całego wolumenu możesz korzystając z Portalu odzyskiwania odzyskać zawartość tylko wybranego pliku/folderu albo całego wolumenu.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 611
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Backup komputerów z poza sieci

Post autor: SnejX »

R70 pisze: ndz cze 09, 2019 7:41 pm Całe wolumeny robisz z poziomu backupu "PC", a folderów z poziomu "Serwer plików"
Oczywiście robiąc backup całego wolumenu możesz korzystając z Portalu odzyskiwania odzyskać zawartość tylko wybranego pliku/folderu albo całego wolumenu.
Hej
jeśli chodzi o wolumeny w PC to ok, ale w Serwer Plików też nie mam wyboru,. nie rozwijają się podfoldery. Konto na pewno ma uprawnienia admina.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Backup komputerów z poza sieci

Post autor: R70 »

SnejX pisze: pn cze 10, 2019 5:24 pm
R70 pisze: ndz cze 09, 2019 7:41 pm Całe wolumeny robisz z poziomu backupu "PC", a folderów z poziomu "Serwer plików"
Oczywiście robiąc backup całego wolumenu możesz korzystając z Portalu odzyskiwania odzyskać zawartość tylko wybranego pliku/folderu albo całego wolumenu.
Hej
jeśli chodzi o wolumeny w PC to ok, ale w Serwer Plików też nie mam wyboru,. nie rozwijają się podfoldery. Konto na pewno ma uprawnienia admina.
U mnie udało się po udostępnieniu wybranych folderów na kompie z którego dane mają być backupowane. Nie wiem czy tak to powinno wyglądać - kiedy ustawiałem backup na win7pro (chyba active backup for server) to nie miałem problemu z uprawnieniami ale teraz w ABB i windows 10pro kosztowało to więcej zabiegów.
Obrazek
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 611
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Backup komputerów z poza sieci

Post autor: SnejX »

Przez udostępnienie folderów działa, tak jak napisałeś, ale trochę nie bardzo mam ochotę udostępniać foldery w sieci. Mogę oczywiście udostępnić je z $ ale nadal mi to nie pasuje za bardzo
ODPOWIEDZ