Migawki Synology BTRFS vs. QNAP EXT4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adjustin
Wtajemniczony
Posty: 207
Rejestracja: pn lip 11, 2016 5:21 pm
Lokalizacja: Żory/Rybnik/Katowice

Migawki Synology BTRFS vs. QNAP EXT4

Post autor: adjustin »

Witam,
czy ktoś z Was natknął się na porównanie migawek u tych dwóch producentów. Zastanawiam się, u kogo to wychodzi lepiej.
Znalazłem taki artykuł: https://www.backupacademy.pl/porownanie ... xt4-brtfs/
Jestem fanem Synology, jednakże test mnie zaskoczył. Oczywiście QNAP ma swoją teorię itp... ale jakie jest wasze odczucie / doświadczenie?
DS120j (1 x WD Red 4 TB, Ext 4, 512 MB RAM)
DS718+ (2 x WD Red Pro 2 TB, Btrfs, Raid 1, 6 GB RAM)
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Migawki Synology BTRFS vs. QNAP EXT4

Post autor: Przemuss »

Na tej stronie żaden test nie jest i nie będzie wiarygodny. Sprzedali się niestety.
Kiedyś było inaczej.

Ale w tym przypadku powołano się na zewnętrzny test ale tam jeszcze nie widziałem by zwycięzcą był kto inny niż Qnap. Niestety co do różnic wydajności to prawda. Nowy system plików jest wolniejszy. W pracy także mam ten system na RS-ie , ale różnica jest nie nie aż tak duża jak to przedstawiono.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka




Ostatnio zmieniony pt sty 04, 2019 4:25 pm przez Przemuss, łącznie zmieniany 1 raz.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Awatar użytkownika
adjustin
Wtajemniczony
Posty: 207
Rejestracja: pn lip 11, 2016 5:21 pm
Lokalizacja: Żory/Rybnik/Katowice

Re: Migawki Synology BTRFS vs. QNAP EXT4

Post autor: adjustin »

Aha.... bo zaskoczył mnie ten artykuł. Mam na co dzień do czynienia z sektorem publicznym i nie bez powodu prawie w każdym starostwie czy urzędzie wybór pada na Synology. Bardzo rzadko spotykam QNAP. Nie mówię, że jest zły, tylko rynek sam dyktuje warunki.
DS120j (1 x WD Red 4 TB, Ext 4, 512 MB RAM)
DS718+ (2 x WD Red Pro 2 TB, Btrfs, Raid 1, 6 GB RAM)
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Migawki Synology BTRFS vs. QNAP EXT4

Post autor: Przemuss »

Synology ma bardzo stabilny system. Czego nie można powiedzieć o qnap. Tam twórcy mają swój świat.
Wydajność to nie wszystko.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Awatar użytkownika
adjustin
Wtajemniczony
Posty: 207
Rejestracja: pn lip 11, 2016 5:21 pm
Lokalizacja: Żory/Rybnik/Katowice

Re: Migawki Synology BTRFS vs. QNAP EXT4

Post autor: adjustin »

Dopiero później to zobaczyłem :) A w temacie: myślicie, że Btrfs + migawki i ukrywanie folderów współdzielonych w sieci jest w wystarczające wobec ransomware?
Czy wyłączać jeszcze smb?
DS120j (1 x WD Red 4 TB, Ext 4, 512 MB RAM)
DS718+ (2 x WD Red Pro 2 TB, Btrfs, Raid 1, 6 GB RAM)
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Migawki Synology BTRFS vs. QNAP EXT4

Post autor: Przemuss »

Wobec szyfrującego świństwa w zupełności wystarczy o ile zaatakowana końcówka nie będzie administratorem. Administrator na ogół ma dostęp do wszystkiego. Dlatego warto też by zasób gdzie są migawki jak i kopie zapasowe był gdzieś osobno gdzie nie ma do niego bezpośredniego dostępu.

Mimo wszystko warto mieć kopie zapasową gdzieś na osobnym dysku poza jakim kolejek system np w sejfie.

Edit. Co do testu konkurencji.
Nowy system plików ma przecież główny nacisk na bezpieczeństwo a dopiero gdzieś tam dalej w kolejce jest prędkość.
Dla mnie takie testy konkurencji są jedynie tylko po to by pokazać jacy to oni są super.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka


Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Awatar użytkownika
adjustin
Wtajemniczony
Posty: 207
Rejestracja: pn lip 11, 2016 5:21 pm
Lokalizacja: Żory/Rybnik/Katowice

Re: Migawki Synology BTRFS vs. QNAP EXT4

Post autor: adjustin »

Rozumiem, że pisząc "końcówka" miałeś na myśli komp z uprawnieniami administratora. Mowa o dostępie do folderów współdzielonych i udostępnionych w sieci? Osobno tzn.: inny folder współdzielony czy serwer? Bo u siebie robię migawki ale folderów współdzielonych na serwerze. Nie migawki LUN. Bo chyba źle zrozumiałem.
Mam model działania taki, że przez Drive synchronizuję pliki z NASem. Robię na nim co 24 kopie poprzez Hyperbackup do innego folderu współdzielonego, który jest ustawiony jako niewidoczny w sieci -- "teoretycznie"... I tu zastanawia mnie jeden fakt, to dziadowstwo szyfrujące podobno jakimś cudem potrafi odszukać foldery sieciowe (i to nie tylko te zmapowane pod Windowsem) i zaszyfrować. Więc stąd moje pytanko, czy robiąc dodatkowo migawki będę bardziej zabezpieczony? Fakt, robię też kopie na inny serwer poza siecią, ale interesuje mnie efektywności kopii w postaci migawki.
Co do portalu... pogrzebałem przez chwilę w sieci.... no faktycznie, eksponowanie produktu na siłę.
DS120j (1 x WD Red 4 TB, Ext 4, 512 MB RAM)
DS718+ (2 x WD Red Pro 2 TB, Btrfs, Raid 1, 6 GB RAM)
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Migawki Synology BTRFS vs. QNAP EXT4

Post autor: R70 »

Wg mnie dostęp do folderu współdzielonego przez użytkowników z ograniczonymi uprawnieniami (bez uprawnień admina) i migawki ustawione jako niewidoczne to dość bezpieczne rozwiązanie pod względem robactwa szyfrującego (przynajmniej na obecną chwilę).


edit:
Zastanawiam się dlaczego nie robisz od razu migawek folderu współdzielonego drive ?
Przed ransomware, przypadkowym skasowaniem powinno to chyba zabezpieczę w takim zakresie jak ten dodatkowy backup do innego folderu ?
HB chyba lepiej zrobić na inny serwer/dysk zewnętrzny/chmurę żeby zabezpieczyć dane na wypadek "katastrofy". Ale może o czymś nie pomyślałem, z chęcią przeczytam co daje Ci dodatkowy folder z kopią HB ?
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Awatar użytkownika
adjustin
Wtajemniczony
Posty: 207
Rejestracja: pn lip 11, 2016 5:21 pm
Lokalizacja: Żory/Rybnik/Katowice

Re: Migawki Synology BTRFS vs. QNAP EXT4

Post autor: adjustin »

Witam,
trochę nieprecyzyjnie napisałem. migawki folderów współdzielonych te wykonuję. Tak mi się teraz wydaje, czy nie jest to przerost formy nad treścią robienie HB do innego folderu. HB robię na innego NASa spoza sieci.
R70 - sądzisz, że wystarczy używać migawek? nie trzeba HB do kopii lokalnych? Teoretycznie przy HB można je podejrzeć z aplikacji pod Win od Synology. Ale kto tego używa? mi się jeszcze nie zdarzyło. HB można przenosić (kopiować, wycinać) ręcznie. Migawki chyba nie... Zawsze mnie zastanawiało, gdzie się znajdują migawki na dysku :)
DS120j (1 x WD Red 4 TB, Ext 4, 512 MB RAM)
DS718+ (2 x WD Red Pro 2 TB, Btrfs, Raid 1, 6 GB RAM)
ODPOWIEDZ