Re: Migracja z DS214j na DS918+

A czy tworzenie kopi folderu na innym wolumenie też jest swojego rodzaju backupem? Skoro mam wolumen pierwszy 2x3tb i wolumen drugi 2x6tb , czy traktujecie NAS jako jedną całość? Przepraszam za infantylne pytanie ale nie jestem specem w temacie :)
DS918+ 2x3TB,2x6TB cache 2x256GB SamsungEvo 8gb RAM

Re: Migracja z DS214j na DS918+

Taką kopią nie zabezpiecza przed awarią serwera - np. z powodu przepięcia w sieci, ale np. pożaru, kradzieży itp. czy ewentualnie w przed np. zaszyfrowaniem przez złośliwe oprogramowanie. W sumie nawet wykonując aktualizację systemu możesz drżeć czy coś się nie wyłoży i czy odzyskanie danych nie będzie kłopotliwe. Wszystko nadal jest w jednym urządzeniu, stale podpiętym do sieci i zainstalowanym w tym samym miejscu.
Zapewne zwiększa to poziom bezpieczeństwa, ale o ten zakres bezpieczeństwa i tak raczej dbają już same RAIDy. Jeśli chcesz się zabezpieczyć przed ewentualnym skasowanie danych, to chyba łatwiej (i taniej) przejść na BTRFS i stworzyć migawki. Zabezpieczysz w ten sposób wszystko szybciej i znacznie mniejszym nakładem dodatkowej przestrzeni dyskowej.
Oczywiście że RAIDy zawsze dają większe bezpieczeństwo niż jedne dysk. Ale jestem przekonany że w przypadku danych archiwalnych większe bezpieczeństwo daje kopia w innej lokalizacji, nie podłączona na stałe do serwera niż drugi dysk nadmiarowy w macierzy. Dlatego podałem Ci taki scenariusz jako kompromisowy pod względem wydatków, a wydaje mi się że bardziej bezpieczny. U siebie też dotarłem do momentu w którym dane archiwalne poszły na niezależny dysk, ale wszystkie dane na nim składowane są archiwizowane na zewnętrznych nośnikach.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j
RT2600ac