Active Backup Suite - Zintegrowane rozwiązanie tworzenia kopii zapasowych

ODPOWIEDZ
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Active Backup Suite - Zintegrowane rozwiązanie tworzenia kopii zapasowych

Post autor: R70 »

Brak opłat licencyjnych bardzo mnie zaskoczył (pozytywnie oczywiście). Obecnie testuję Active Backup fo Business i i pierwsze wrażenie są pozytywne. Skromniej wprawdzie wygląda niż XOPERO które ostatnio trochę poznawałem, ale jest darmowe i działa na synku a nie na windows albo qnap.
Szybkość naprawdę fajna - na razie zapodałem kopię BareMetal z 3 PC win10 pro i szybkość backupu oscylowała w okolicy 80-100MB/s przy jednym zadaniu. Globalny współczynnik deduplikacja na początek na poziomie 2.05 - całkiem nieźle.
Ostatnio zmieniony czw paź 11, 2018 3:33 pm przez R70, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
solid
Amator
Posty: 53
Rejestracja: sob sty 09, 2016 5:37 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Active Backup Suite - Zintegrowane rozwiązanie tworzenia kopii zapasowych

Post autor: solid »

Hm, u mnie prędkość niska jak na możliwości - ok. 20-40MB/s, również jedno zadanie, Win10Pro
DS218+ 10GB RAM - DSM 7.1.1-42962 Update 5
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Active Backup Suite - Zintegrowane rozwiązanie tworzenia kopii zapasowych

Post autor: R70 »

U mnie powtarzalnie - limitem wydaje się być wydajność wolumenu, albo jedno łącze 1GbE.
Kolejne zadanie przy niewielkiej ilości nowych/zmienionych danych wykonało się bardzo szybko.
Po pierwszym zachwycie reduplikacją (na podstawie informacji z programu) mam jednak wątpliwości do jej działania ?
na 3xPC z win10pro miałem łącznie ok. 350GB danych. ABFB pokazuje mi Stan pamięci: 484GB, po deduplikacji 230GB. Tymczasem panelu sterowania ->folder współdzielony->rozmiar folderu współdzielonego to 1.05TB. Nie wiem o ile dokładnie zwiększyła się łacznie zajętość wolumenu BTRFS, ale chyba o więcej niż 0,5TB. Obecnie HyperBackup (który także obsługuje deduplikację i kompresję) zabezpiecza folder "activeBackupforBusiness" na dysku usb i kopia już ma powyżej 560GB a końca nie widać. Nie wiem więc jak rozumieć pojęcie "globalna deduplikacja" synology ? ;)
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 605
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Active Backup Suite - Zintegrowane rozwiązanie tworzenia kopii zapasowych

Post autor: SnejX »

Hej
jest gdzieś lista modeli na jakich to działa?
Ja mam DS118 - i nie mam tego pakietu - dlaczego mnie dyskryminują :) korzystam z O365, mam go Businessie, no to jak :)
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Active Backup Suite - Zintegrowane rozwiązanie tworzenia kopii zapasowych

Post autor: R70 »

Tu jest lista modeli:
https://www.synology.com/pl-pl/dsm/pack ... tiveBackup
Generalnie pewnie musi być DSM6.2, Intel i BTRFS. Ten ostatni jest dość istotny chyba ze względu na deduplikację. U mnie obecnie (w testach) dział to tak, że kolejne kopie bare-metal komputerów, nie ważne czy robione w całości czy tylko dogrywające jakieś zmienione bliki praktycznie nie powodują istotnych zmian w zajętości wolumenu. Zawartość foldera "activeBackupforBusiness" wg "właściwoscie" to 4.3TB (!), wg PaneluSerowania ->foldery współdzeielone to ok 1.84TB, natomiast faktycznie ubyło z volumenu ok. 0,6-0,7TB (jestem zawiedziony że tak dużo bo wynika z tego że deduplikacja nie jest tak globalna bo nie uwzględnia duplikacji między kolejnymi PCtami ;) )


EDIT 13.10.2018
Wczoraj zobiłem nową instalację ABfB, z nowym miejscem docelowym - tym razem włączyłem kompresję folderu współdzielonego. Najwyraźniej poprzednio coś poszło nie tak bo obecnie efekty bakupowe są naprawdę dobre:

Na początek zrobiłem backup BareMetal 4 PCtów z windows10pro (te same co ostatnio, ale troszka inna zawartość dysków - SSDków - to może mieć wpływ na szybkość operacji). Zajętość dysków mieściła się przedziale 55-115GB.
Współczynnik deduplikacji po pierwszym PC wyniósł 1.46, po kolejnym podskoczył do 1.68, potem 1.89, wreszcie wyniósł 1.97. Łącznie 323GB danych z PCtów umniejszyła wolne miejsce na wolumenie BTRFS o jedyne 189GB.
Wszystko wskazuje na to że przy większej ilości PCtów/SERWERów z tym samym systemem, korzyści będą coraz większe. Po kilku godzinach i m.in wykonaniu dużej aktualizacji windows-a na jednym z PCtów, kompia (wiele wersji) została wykonana ponownie na wszystkich komputerach. Dziś kolejne; łącznie jest wykonanych 4 kopie na 2 komputerach i 2 kopie na pozostałych 2. Ostatecznie zajętość wolumenu to 199GB, a współczynnik deduplikacji 2.05.
Przy poprzednich testach niektóre kopie - nie mam pojęcia od czego to zależało - były pełne. Nie miało to wpływu na zajętość wolumenów, ale znacząco obciążało sieć. Obecnie wszystkie są małe - ewidentnie przesyłane są tylko nowe/zmienione blik. Realizowane są tak skutecznie, że nawet wolne wifi na jednym z kompów nie jest problemem.
Cały proces bardzo mocno obciąża procesor - u mnie w czasie archiwizacji wykorzystanie procesora cały czas oscyluje w okolicy 80-97% (pomarańczowy albo czerwony wskaźnik świeci się cały czas i czasem słychać zwiększone obroty wentylatorów - procesor osiąga temperaturę ok65-68stC).
Dostęp do danych w kopii BareMetal jest oczywiście także na poziomie plików, z uwzględnieniem wersji.
Pobieranie danych jest zdecydowanie wolniejsze - mam wrażenie że bardzo dużo zależy od dysków. U mnie w czasie odtwarzania wykorzystanie wolumenu niemal cały czas wynosi 100%, procesor najwięcej czasu przeznacza na I/O czyli czeka na dysk, natomiast prędkość pobierania oscyluje między 1MB/s - 40MB/(nie robiłem dokładnych testów, ale chyba najczęściej mieście się gdzieś w okolicach 10MB/s - szybko nie jest fajnie byłoby zobaczyć na ile pomagają szybsze niż moje 4TB dyski. Szkoda że nie mam wolnych zatok bo zrobiłbym próbę na SSDkach).
HyperBackup jako narzędzie do zewnętrznego zarchiwizowania folderu ABFB na dyskach USB nie na obecną chwilę optymalnym rozwiązaniem (niestety) bo po pierwsze archiwum jest nieporównywalnie większe niż zajętość wolumenu - w moim przypadku: fizyczne dane - 410GB, po deduplikacji na wolumenie BTRFS 199GB, kopia HyperBackup z kompresją po USB - 496GB. Poza tym proces budowania takiej kopii trwa wielki, u mnie trwało to kilka godzin !! Nie wiem czy pomogła by synchronizacja przez HyperBackup z innym NASem z BTRFS ?

Niebawem przetestuję tworzenie nośnika przywracania i sam proces przywracania komputera z powyższego nośnika.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Active Backup Suite - Zintegrowane rozwiązanie tworzenia kopii zapasowych

Post autor: R70 »

po kilku dniach korzyści z wykorzystania BTRFS w przypadku ABfB są dość wyraźne:
Waga obrazów dysków archiwizowanych w aplikacji (8 obrazów dla każdego PC):
Obrazek
W folderze współdzielonym obrazy zajmują tyle:
Obrazek
a rzeczywiste fizycznie z wolumenu ubyło tyle:
Obrazek

Sądząc po krótkich testach podobnie wygląda to z aplikacją DRIVE.
Zabezpieczenie folderu współdzielonego w którym składowane są obrazy zapewniają migawki.



edti:
po pierwszych próbach pewne jest że HyperBacku raczej nie nadaje się do archiwizacji folderów współdzielonych z deduplikowanymi danymi - tzn, robi, ale trwa to niemożliwie długo i zajmuje bardzo dużo miejsca na docelowy dysku. No więc dziś odpaliłem vDSM i poeksperymentowałem z replikacją. Niestety, też wydaje się że ten sposób też nie jest optymalny - trwa długo (ale może to wina że serwer docelowy był zwirtualizowany w serwerze źródłowym), ale też całkowicie ignorować deduplikację.
Macie jakiś pomysł ? jak zabezpieczyć takie dane ?
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Active Backup Suite - Zintegrowane rozwiązanie tworzenia kopii zapasowych

Post autor: R70 »

22 października wysłałem do Synology zapytanie odnośnie tworzenia kopii folderu z backupami programu ABfB. Od tamtej pory dostałem informację że niebawem wrócą do mnie z odpowiedzą, ale na razie cisza. Na razie wiadomo że nie radzi sobie z tym HB i replikacja migawek. Nie mam jak sprawdzić synchronizacji rsync. Może to jest rozwiązanie ? mam nadzieję że niebawem synology odpowie. Ma ktoś jakieś doświadczenia ?

Po wykonaniu defragmentacji, już wiem że dla potrzeb ABfB warto stworzyć oddzielny wolumen BTRFS którego nie będziemy defragmentować - zajętość wolumenu po tej czynności dramatycznie rośnie. Poza tym warto, żeby wolumen był na szybkiej puli dyskowej, albo miał zainstalowany SSD cache - sam cache do odczytu wystarcza. Przetestowałem działanie na R1, R5 i R5 z ssd read cache. Na gołym R5, po 2 tygodniach codziennej kopii 4 kompów backup potrafił trwać nawet powyżej godziny (pomijając czas transferu). Na R1 wydaje się działać to sprawnie (choć nie mam jeszcze tak "dużego" doświadczenia); na R1 z SSD read cache operacja jest błyskawiczna. Widać jak dużo małych, niesekwencyjnych boków bierze udział w deduplikacji.

Edit:
Właśnie dostałem informację z Synology, że na obecną chwilę nie ma skutecznego sposobu na zrobienie kopii folderu z danymi po deduplikacji.
Temat dodany do listy "feature request" .
Właśnie dostałem kolejne info: Temat jest w planie na Q1
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Active Backup Suite - Zintegrowane rozwiązanie tworzenia kopii zapasowych

Post autor: R70 »

Z aktywności w wątku można by podejrzewać że tylko ja testuję/używam ABfB ;) Ale może mimo to ktoś mi pomoże ?

Nie wiem czy mam problem z Win10Pro czy z ABfB, ale pomimo włączonej usługi VSS w windows, kiedy włączę kopiowanie wolumenów w tle w konfiguracji zadania kopii zapasowej serwera plików, dostaję komunikat że technologia VSS nie jest obsługiwana w folderze który wybrałem do zabezpieczenia. O ile pamiętam, kiedyś testowałem Active Backup for Server ale na windows 7 i po włączeniu VSS bez problemu udawało ustawić ten znacznik w zadaniu ABfS
VSS w win jest włączona, przywracanie systemu jest włączone. Macie pomysł co powinienem sprawdzić, ustawić ?
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
ODPOWIEDZ