DS214play - problem z dostepem do [satashare]

ODPOWIEDZ
rudolff
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czw wrz 13, 2018 8:32 pm

DS214play - problem z dostepem do [satashare]

Post autor: rudolff »

Dzień Dobry,

Mam poważny problem z dostępem do dysku WD RED 6TB podłączonego poprzez złącze esata do DS214play z firmware DSM 6.2-23739.

Po aktualizacji urządzenie sygnalizuje podłączony zewnętrzny dysk, ale nie ma do niego dostępu. Po rozwinięciu informacji o dysku "external device" wyswietla:
External SATA Disk1 Partition <Nie współdzielone>
Typ systemu plików: nie obsługiwany

W logach znalazłem też poniższe informacje:
Warning System 2018/09/11 20:22:30 SYSTEM The external device [External SATA Disk1] was not ejected properly. You should eject the device before unplugging it or turning it off.
Information System 2018/09/11 20:22:29 SYSTEM External disk [External SATA Disk1 Partition 1] is ejected.
Information System 2018/09/11 20:22:24 SYSTEM Metadata of shared folder [satashare] was deleted.

Problem z odłączaniem się dysku występował od jakiegoś czasu, tzn zamontowany satashare samoistnie się odmontowywał, i aby go przywrócić należało wyłączyć zasilanie dysku i włączyć go ponownie. Natomiast aktualnie jest widoczny jako podłączony ale nie widać danych się na nim znajdujących, nie tworzy się też udział "satashare"

Czy macie może pomysł co z tym można zrobić?
Awatar użytkownika
ElectricMan
Amator
Posty: 59
Rejestracja: pt gru 25, 2015 11:13 am

Re: DS214play - problem z dostepem do [satashare]

Post autor: ElectricMan »

Zaraz, zaraz. Czy Ty miałeś podłączony dysk bezpośrednio do esata? WTF????


Czy używasz DX a?
No nie jest to jasne.
Jeśli to pierwsze to stawiam ze Synology w koncu zablokowało możliwość, która i tak nie była oficjalna (tak mi sie wydaje).
Lub po prostu jest problem z dyskiem.


Natapane mobilnie z iSprzęta
rudolff
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czw wrz 13, 2018 8:32 pm

Re: DS214play - problem z dostepem do [satashare]

Post autor: rudolff »

Tak mam dysk podłączony bezpośrednio do portu esata znajdującego się z tyłu obudowy. Działało to od 2 lat.

Nie używam DX'a.

Gdyby to zablokowali to chyba powinni to umieścić na liście zmian wprowadzonych do firmware....
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: DS214play - problem z dostepem do [satashare]

Post autor: Przemuss »

@ElectricMan w manualu nie ma słowa iż ten port służy tylko do podłączenia DX-a.
rudolff pisze: pt wrz 14, 2018 1:07 amProblem z odłączaniem się dysku występował od jakiegoś czasu, tzn zamontowany satashare samoistnie się odmontowywał, i aby go przywrócić należało wyłączyć zasilanie dysku i włączyć go ponownie.
Mi to wygląda na defekt dysku ewentualnie tasiemki eSATA. Lub też samego interfejsu w synku/obudowie dysku zewnętrznego.
Podłącz inny dysk i się przekonaj.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
rudolff
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czw wrz 13, 2018 8:32 pm

Re: DS214play - problem z dostepem do [satashare]

Post autor: rudolff »

Podłączyłem dysk do PC za pomocą przejściówki USB-esata, z zainstalowanym sterownikiem do obsługi ex4. Dane są widoczne i można je kopiować. Co prawda użyłem innego kabla esata. Dysk wydaje się w takim razie sprawny. Ponieważ robię to z poziomu Windows więc nie przeprowadziłem sprawdzenia struktury dysku, bo nie wiem czy on sobie poradzi z ex4.

Spróbuje podłączyć ten dysk do NAS za pomocą portu usb. Zobacze czy dane będą widoczne.
Awatar użytkownika
ElectricMan
Amator
Posty: 59
Rejestracja: pt gru 25, 2015 11:13 am

Re: DS214play - problem z dostepem do [satashare]

Post autor: ElectricMan »

Przemuss pisze:@ElectricMan w manualu nie ma słowa iż ten port służy tylko do podłączenia DX-a.
O kurczaki, to ja nie byłem świadom że tak można. I za pewne nie tylko ja. Obrazek



Natapane mobilnie z iSprzęta
rudolff
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czw wrz 13, 2018 8:32 pm

Re: DS214play - problem z dostepem do [satashare]

Post autor: rudolff »

Panowie, dysk przejechany częściowo checkdiskiem pod linuxem, (częściowo bo po 5 godzinach sprawdzania sektorow i progresie 14% zadanie zostało przerwane). Defakto nie wiem czy on cos zrobił czy nie ale:
a) Po podłączeniu dysku do portu USB serwer NAS widzi go i udostępnia zasoby
b) Po podłączeniu dysku do portu eSata (z wykorzystaniem tego samego kabelka co poprzednio jak niedziałało) serwer NAS również go widzi i udostępnia zasoby.

Reasumując nie do końca mam pewność co rozwiązało problem ale od około godzinny to działa.
ODPOWIEDZ