Kopia dysków

ODPOWIEDZ
webmasterflamaster
Amator
Posty: 23
Rejestracja: pt kwie 13, 2018 2:31 pm

Kopia dysków

Post autor: webmasterflamaster »

Dzień dobry

Mam pytanie dotyczące kopi zapasowych dysków
Posiadam DS 418 play :4 dyski po 10 TB. Ustawione są na Raid 6. SHR-2 ze względu że mam cztery dyski
Czyli:20 TB dostępnego miejsca i 20 TB używane do ochrony
Pytanie następujące: Może głupio się pytam, ale kto pyta nie błądzi a wolę spytać i być pewny w myśleniu.

Jeśli zepsuje mi się dysk np: nr 1 czy po uszkodzeniu tego dysku i wyciągnięciu, pozostałe dyski mają kopie tego uszkodzonego. ?

Dziękuje za odpowiedz.
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Kopia dysków

Post autor: R70 »

Raid6 i SHR2 (rozwiązane synology) mają nadmiarowe 2 dyski, czyli awaria max 2 dysków w macierzy nie grozi utratą danych. Czyli awaria jednego dysku także nie jest zagrażająca danym. Po zainstalowaniu sprawnego dysku będziesz mógł uruchomić naprawdę wolumenu/macierzy. Dostęp do danych cały czas powinien być nie przerwany, choć w zależności od ustawień w trakcie odbudowy może być spowolniony.

edit:
Pamiętaj że dyski nadmiarowe w macierzach to nie to samo co "kopia" - czyli backup dysku. Przepięcie elektryczne, pożar, zalanie, czy jakakolwiek inna "katastrofa" która obejmie Twój serwer i możesz pozostać bez danych. Podobnie w przypadku niewystarczającego ich zabezpieczenia przed np. zakodowania przez ransomware.
Kopię dysków - jak w tytule, uzyskasz jeśli zrobisz kopię danych na dysk poza swoim serwerem - inny serwer, komputer, dysk usb, chmurę czy cokolwiek innego. Jeśli masz ograniczone środki to zastanów się czy nie lepiej mieć R5 albo SHR -1 z 3 dysków (z taką samą pojemnością 20TB) a 4ty dysk, w obudowie USB przeznaczyć jako zewnętrzne miejsce do backupu 10TB najcenniejszych danych.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
webmasterflamaster
Amator
Posty: 23
Rejestracja: pt kwie 13, 2018 2:31 pm

Re: Kopia dysków

Post autor: webmasterflamaster »

Dzień dobry

Doskonałe rozwiązanie R70 z tymi trzeba dyskami.
Racja przy SHR1 jeśli padnie któryś dysk jeden to nie utracę danych
Jest przestrzeń 20 TB a 10 TB do ochrony a dla pewności ten 4 dysk zewnętrzny będzie dokonały rozwiązaniem.
ODPOWIEDZ