Active Backup Suite - kopia i odtworzenie danych

ODPOWIEDZ
daniel4gsynology
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: sob lut 16, 2019 6:58 pm

Active Backup Suite - kopia i odtworzenie danych

Post autor: daniel4gsynology »

Ponieważ to mój pierwszy post na forum - witam wszystkich serdecznie. Od kilku dni jestem posiadaczem DS218+, którego chciałbym używać między innymi do tworzenia kopi zapasowej całego dysku z systemem operacyjnym Windows 10. W komputerze oprócz dysku 256 GB SSD z systemem mam również dysk HDD 3 TB z danymi. Ponieważ w tym przypadku chodzi mi wyłącznie o możliwość ewentualnego przywrócenia dysku z systemem operacyjnym w programie Active Backup for business nie tworzę kopi Bare -metal a wyłącznie wolumenu systemowego.
Problem pojawia się w momencie próby przywrócenia dysku przy użyciu nośnika odzyskiwania. Po wybraniu konkretnej kopii pojawia się komunikat o braku wystarczającej ilości dysków. Na czas przywracania (aby umknąć ewentualnej utraty danych na innych dyskach) podłączyłem do komputera wyłącznie 1 pusty dysk 1 TB. Ponieważ chcę przywrócić kopie 1 dysku 256 GB wydawałoby się, że wszystko powinno pójść bez problemów. Niestety za każdym razem otrzymuje komunikat o niewystarczające ilości dysków. Po podłączeniu drugiego pustego dysku 1TB, komunikat zmienia się na informujący o tym, że na drugim dysku nie ma wystarczającej ilości miejsca - potrzeba ok 2,6 TB (to pokrywa się z pojemnością mojego drugiego dysku, którego kopia nie była przecież jednak wykonywana.)
Proszę Was o pomoc w tym temacie. Dlaczego tworząc i próbując przywrócić kopię tylko 1 dysku, kreator wymaga aby były podłączone wszystkie dyski obecne w momencie tworzenia kopii? Czy ewentualne przywrócenie danych z podłączonym dodatkowym dyskiem (aby w ogóle przywrócenie można było wykonać) nie usunie danych na tym dysku?
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2739
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Active Backup Suite - kopia i odtworzenie danych

Post autor: mikhnal »

Jeszcze tego nie sprawdzałem, ale wygląda na to, że do odtworzenia backupu dyski muszą być w takiej samej konfiguracji jak w czasie jego tworzenia. Nielogicznym by było kasowanie dysku nieujętego w kopii.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 5
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
daniel4gsynology
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: sob lut 16, 2019 6:58 pm

Re: Active Backup Suite - kopia i odtworzenie danych

Post autor: daniel4gsynology »

Trochę nielogiczna jest też, konieczność podpinania dysków, których kopia zapasowa nie była utworzona w celu przywrócenia kopi innego dysku, więc sam już niem wiem :/ Jeśli uda Ci się to sprawdzić daj proszę znać.
Digital
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: wt kwie 02, 2019 8:50 am

Re: Active Backup Suite - kopia i odtworzenie danych

Post autor: Digital »

Ja dzisiaj zrobiłem test i chciałem testowo odtworzyć całą zawartość dysku na inny dysk o takiej samej pojemności - kopię zapasową zrobiłem więc z dysku GoodRam CX400 SSD 512GB i chciałem zobaczyć czy pójdzie jak się zapoda mu inny dysk 500GB. Wrzuciłem więc do laptopa dysk Seagate Momentus 500GB no i porażka. ! Pendrive z aplikacją ActiveBackup wyrzucił komunikat: "Dysk 0 (wymagana przestrzeń 477GB) nie można przywrócić ze względu na niewystarczające miejsce w pamięci. Wymień dysk lub zainstaluj nowy sterownik, a następnie spróbuj ponownie. " Czy robiliście już może takie testy ? Macie jakieś inne spostrzeżenia ? Na tą chwilę to troszkę porażka by to sobie nie radziło z takimi sytuacjami. Muszę mieć identyczny dysk aby odtworzyć kopię zapasową ?
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Active Backup Suite - kopia i odtworzenie danych

Post autor: R70 »

ja przywracałem kopię bare-metal, ale na innych dyskach niż oryginalne. Zdaje się że zawsze na większych.
W ABfB brakuje moim zdaniem możliwości wykluczenia wybranych wolumenów z projektu backupu. Nie wiem czy z samego backupu wolumenu systemowego da się przywrócić w pełni działający komputer.Na obecną chwilę ja robię backup bare-metal kiedy mam tylko wolumen z systemem, a następnie tworzę oddzielne zadanie backupu wolumenu z systemem, które aktualizuje się codziennie. wolumeny z danymi które chcę zabezpieczyć, również obsługuję oddzielnym zadaniem backupu wolumenu wg odpowiednio dobranego harmonogramu. W przypadku awarii odtwarzam bare-metal, a następnie odpowiednie kopie wolumenów - systemowego i z danymi. To trochę "pod górkę" ale jeśli synology nie wprowadzi możliwości wykluczania niektórych wolumenów z bare-metal to to jest optymalne dla mnie rozwiązane - jeśli ktoś ma inne doświadczenia, to z chęcią przeczytam ?

@Digital; dyski ssd klasy 512gb mają różną pojemność użyteczną w zależności od wielkości przestrzeni wydzielonej na OP. 420=489GB o ile pamiętam. chcąc mieć pewność że na pewno odtworzysz system musisz mieć nowy SSD o przestrzeni użytkowej większej lub równej SSD oryginalnego, albo po prost postawić system na kontrolowanej wielkości partycji - nie max dla dysku, tylko np. min przestrzeń dostępna na dyskach tej klasy pojemności. W przypadku klasy 500GB ssd vs HDD też mogą być różnice.
Na pracującym systemie, najczęściej można zmniejszyć wielkość partycji, więc mają taką wiedzę możesz się odpowiednio przygotować i kolejne backupy robić uwzględniając zmniejszony rozmiar wolumenu.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
ODPOWIEDZ